Modernizace Volkswagenu Amarok přináší opravdu řadu poměrně radikálních změn. A to nemáme na mysli pouze ty vizuální. Facelift samozřejmě lehce osvěžil vzhled. Novinkou je přepracovaný nárazník s hranatými mlhovkami v rozích, který nejen že změnil ráz přídě, ale zlepšil i přední nájezdový úhel o 1,5°. Na bocích se objevily prahové trubky, které mohou mít ze spodu LED lampičky pro osvětlení nástupního prostoru a v paletě barev přibylo pět odstínů. Patrné změny jsou i na přístrojové desce, která má nyní hranaté výdechy ventilace místo dřívějších kruhových. Z osobních vozů pocházejí i infoteinment systémy s on-line systémem Car-Net a plnou kompatibilitou s chytrými telefony.
Také Amarok šel v rámci modernizace vstříc zájemcům o velká klasická SUV. A to třeba i tím, že nabízí zcela novou generaci elektricky ovládaných sedadel s ortopedickou certifikací AGR (už dlouho se touto značkou chlubí Opel) nebo tři úrovně výbavy lišící se třeba i množstvím chromu na karoserii. Z nabídky pro Evropu také zcela vypadla jednoduchá kabina Single Cab, která ale u nás stejně nebyla příliš žádaná. Jedinou variantou zůstává Double Cab.
Ta asi nejzásadnější změna se ale odehrála pod kapotou, protože nový Amarok bude k dispozici výhradně s naftovým 3.0 TDI V6. V době downsizingu šel Volkswagen tak říkajíc proti všem a veškeré čtyřválce vyškrtl z nabídky a nahradil je třemi verzemi šestiválce. Motor původem z Audi Q7 samozřejmě prošel řadou technických úprav, které byly nezbytné vzhledem k terénním schopnostem vozu (zcela odlišné olejové hospodářství, jiné uložení motoru, oddělené chladicí okruhy), co se ale nezměnilo je samotový běh a silný charakter. Zpočátku bude k dispozici ve dvou výkonových variantách 150 kW (204 k)/500 Nm a 165 kW (224 k)/550 Nm, které časem doplní základní 120 kW (163 k)/450 Nm.
V závislosti na výkonu jsou připraveny tři varianty pohonu: klasický pohon zadních kol (4x2), nebo pohon všech kol 4MOTION. A to buď ve verzi se šestistupňovou manuální převodovkou (jen obě slabší verze) s připojitelným pohonem předních kol a redukcí, nebo v kombinaci s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF a trvalým pohonem všech kol s mezinápravovým diferenciálem Torsen. Všechny tři varianty disponují elektronickou uzávěrkou diferenciálu EDS, která automatickými brzdnými zásahy zabraňuje prokluzu jednotlivých kol. Nechybí ani mechanický závěr zadního diferenciálu. Čím nás ale Amarok doslova šokoval, je mezi pick-upy dosud nevídaný komfort pérování a stabilita jízdy ve vysokých rychlostech. Na to, že má vzadu listová pera, je to opravdu obdivuhodná změna.
Při uvedení bude Amarok k dispozici pouze s permanentní čtyřkolkou a automatem v kombinaci se třemi výbavami Comfortline, Highline a Aventura (časem je doplní základní stupeň Amarok). Zájemce o slabší V6 150 kW si musí připravit minimálně 809 925 Kč (bez DPH), silnější motor je k dispozici jenom v top výbavě Highline za 956 715 Kč, resp. v designově atraktivní verzi Aventura za 1 152 058 Kč.