Pro vývoj vozu BMW Zagato Coupé byl záměrně zvolen realistický a funkční přístup. Vůz je tedy registrován k silničnímu provozu a splňuje všechny platné legislativní požadavky. „Je relativně snadné udělat designérskou studii, která není zamýšlena k provozu na silnici. Tvůrčí možnosti jsou u ní mnohem větší, protože nemusí splňovat žádné požadavky na pasivní bezpečnost nebo ochranu chodců,“ vysvětluje Andrea Zagato.
První vozy BMW v italském střihu na míru vznikly již v roce 1939. BMW pověřilo karosárnu Touring, aby vyrobila pro závodní sezónu 1939 kupé na základě BMW 328. Pro závod Mille Miglia v roce 1940 následovaly kromě toho dva roadstery na stejném základě, které společně s kupé dominovaly tradičnímu závodu. V roce 1954 koupilo BMW v Miláně od Renza Rivolty, zakladatele společnosti ISO, technické plány, licenci a výrobní zařízení pro Isettu.
Italští designéři navrhli rovněž design typů BMW 3200 Michelotti Vignale (1959), BMW 700 (1959), BMW 3200 CS Bertone (1962) a BMW M1 (1978) – vesměs vozidel, která jsou dodnes považována za designérské ikony.
Kompletní karoserie vozu BMW Zagato Coupé je vyrobena ručně. Stejně jako dříve byly nové „šaty“ střiženy kolem mechanických konstrukčních částí vozidla, které obklopují a zároveň jim poskytují potřebný prostor.
Ambice vozidla byly od začátku jasné: BMW Zagato Coupé mělo být postaveno podle koncepce Vmax, tedy pro dosažení maximální rychlosti. Mělo být aerodynamicky optimalizovaným vysokorychlostním vozem registrovaným k provozu na veřejných komunikacích, který splňuje všechny legislativní požadavky včetně pasivní bezpečnosti. Vozem, s nímž lze jezdit – a který chce jezdit.
Extrémně dlouhá kapota motoru, daleko dozadu posunutá kabina a střecha „double bubble“ s dvojicí vyboulení ukazují dynamické zaměření. Plynulá linie střechy je zakončena kompaktní svalnatou zádí. Toto skulpturální a grafické rozdělení tvarů je pro Zagato typické. Zpracování ploch je naproti tomu zřetelně inspirováno stylem BMW.
Celá příď Zagato Coupé je trojrozměrná. Dynamicky dopředu směřující čelní partie je protažena dolů. Zagato Coupé je na první pohled identifikovatelné jako BMW díky interpretaci klasické tváře BMW se dvěma kruhovými světlomety, maskou chladiče ve tvaru ledvinek a emblémem BMW.
Dva otvory na kapotě motoru přivádějí více vzduchu do motorového prostoru a podtrhují výkon poháněcího ústrojí. Střecha „double bubble“, typický prvek vozů navržených Zagatem, tvořený dvěma vypouklými střešními kopulemi, pochází původně z letectví. Nabízí větší prostor pro hlavu při závodní jízdě s helmou, zlepšuje aerodynamiku vozidla a kromě toho zvyšuje torzní tuhost střechy.
Detailem se zvláštním charakterem je mřížka ledvinek, v níž se matně leskne mnoho malých log „z“ karosárny Zagato. Při pohledu zpředu to vypadá, jako by se loga „z“ vznášela v ledvinkách. Při pozornějším posouzení je patrné, že jsou loga v pozadí nesena mnoha dalšími písmeny „z“ tmavé barvy uspořádanými do osmiúhelníků. Lesklá chromovaná „z“ tvoří pouze lícovou stranu osmiúhelníku.
Díky protažené kapotě motoru je kabina posunuta hodně dozadu. Jak je pro Zagato typické, je tak optické těžiště co nejblíž u zádě, která působí, jako by byla téměř svisle useknutá – i to je rys vozů Zagato, který vylepšuje aerodynamiku. Naproti tomu linie profilu připomínají klasické roadstery BMW.
Pod bočními ventilačními otvory poukazuje stříbrné „z“ na spolupráci BMW a Zagata.
Dalším specifickým stylistickým námětem vozů Zagato je tzv. „criss cross“, zvláštní přechod pásu bočních oken do zadního okna. Spodní rám bočních oken se přitom krátce před zádí zvedá prudce vzhůru a tvoří v dalším průběhu horní hranici zadního okna. Tento stylistický prvek tímto způsobem vzájemně spojuje boky a záď prostřednictvím střešního sloupku C, a zajišťuje tak harmonickou návaznost jednotlivých částí vozu. Tento rys je velmi dobře rozeznatelný zejména z ptačí perspektivy. Celá zadní partie, tvarovaná téměř bez spár, působí jako z jednoho kusu.
Nejnápadnějším znakem na zádi je u vozů Zagato typická prosklená horní část zádě.
Kola z lehké slitiny s průměrem 19 palců v klasicky sportovním designu s pěti paprsky připomínají vzdáleně vrtuli a jsou malou narážkou na původ obou značek: jak BMW, tak i Ugo Zagato, zakladatel společnosti Zagato, přešli z letectví k výrobě automobilů.
Výrazně červený odstín „Rosso Vivace“ dodává plochám a objemům vozu BMW Zagato Coupé život. V závislosti na dopadu světla přitom sahá barevné spektrum od téměř černé až po světle zářivou červenou. Jako základová barva je použita nejprve vrstva černé barvy a poté vrstva metalicky lesklého stříbrného laku. Efekt pak vytváří šest tenoučkých vrstev vyvinutého červeného odstínu. Nakonec je celý proces dokončen dvěma vrstvami čirého laku.
Interiéru propůjčují sportovní eleganci ručně zpracované prvky, jako jsou horizontální lišty na přístrojové desce a ve dveřích. Barevným základem exkluzivní kožené výbavy je kombinace světlého a tmavého šedého odstínu. Souhra barev podtrhuje horizontální geometrické uspořádání interiéru, zatímco červené ozdobné stehování na přístrojové desce, dveřích a sedadlech přenáší barvu karoserie do interiéru a vytváří sportovní akcent. Vyšívané „z“ na sedadlech je nejvýraznějším rysem v interiéru, který poukazuje na původ vozu BMW Zagato Coupé.
Zagato – karosář s tradicí.
Společnost Zagato, kterou založil v roce 1919 Ugo Zagato, je dnes poslední nezávislou karosárnou v automobilovém průmyslu. Dodnes vyvíjí pouze karoserie vozidel, jejichž kompletní mechanická konstrukce zůstává nedotknuta, jak je u karosářů obvyklé. Zagato přitom nepřebírá žádné zakázkové práce v designérském procesu velkých automobilových výrobců, ale pracuje vždy ve spolupráci s designérskými týmy. Dodnes přitom vzniklo více než 200 konceptů vysokorychlostních vozidel, speciálních edicí a miniaturních sérií, které jsou oceňovány znalci a sběrateli po celém světě. Všechny vozy Zagato jsou dnes žádanými sběratelskými kousky s hodnotou mnohonásobně přesahující jejich původní cenu.