Vzhledem k tomu, že během následujících pěti let se v "Zemi vycházejícího slunce" očekává nástup nové generace tzv. plug-in hybridů a elektromobilů, zahájilo několik firem ve spolupráci s vládou výstavbu celostátní sítě "čerpacích" stanic pro tato vozidla.
Zařízení pro rychlé nabíjení pro ně vyvinula firma Tokio Electric Power, jeden z předních propagátorů přechodu na elektrická vozidla v městském provozu. Firma zaručuje, že za pouhých pět minut umožní zařízení nabít baterie pro dojezd minimálně 40 km, a pouhých deset minut připojení ke zdroji energie by pak mělo postačit k nabití na 60 km jízdy. Podle skeptiků je to příliš málo na to, aby to bylo pro domácnosti lákavé, ale zástupci firmy ujišťují, že pro obyvatelé velkých měst má jedno nabití stačit minimálně na jízdu do práce a zpět.
Z rozvoje dobíjecích stanic mají radost i výrobci elektřiny, pro něž jsou elektromobily zase šancí k využívání přebytků elektrické energie během nočních hodin, kdy prudce klesá odběr, čímž by se zvýšila efektivita elektráren a snížily emise.
V okolí hlavního města Tokia se v současné době buduje zhruba 150 nových stanic umožňujících rychlé dobití, které dotuje Nissan spolu s vládou. Ve spolupráci s Renaultem a společností Shai Agassi Project Better Place automobilka Nissan také připravuje výstavbu dobíjecích stanic v Dánsku a Izraeli, kde by měly být zprovozněny do roku 2012.
O záměrech výstavby dobíjecích stanic v USA nebo v ostatních evropských zemích se zatím podrobnější informace neví, ale podle analytiků je jejich nástup v podstatě jen otázkou času. V první fázi se zřejmě objeví hlavně v okolí velkých městských aglomerací, kde je větší potenciál jejich využití.