Alfa Romeo 156 nebo Peugeot 406

Advisory centre
Jiří Vaculík | 20.07.2006
Uvažujem o kúpe Alfy 156 alebo Peugeotu 406 z roku výroby 1999 - 2000. Zaujímal by ma Váš názor na kvalitu a spolahlivosť týchto automobilov, ceny nahradných dielov a ktorý motor by ste miporadili vzhľadom na spotrebu a výkon.

Dotaz

Dobrý deň! Uvažujem o kúpe Alfy 156 alebo Peugeotu 406 z roku výroby 1999-2000. Zaujímal by ma Váš názor na kvalitu a spolahlivosť týchto automobilov, ceny nahradných dielov a ktorý motor by ste miporadili vzhľadom na spotrebu a výkon. Prípadne by som bol rád, kebyste mi poradili nejaký podobný automobil. Cenová hladina by nemala prekročiť 200 000,- Sk. Vopred ďakujem za odpoveď a bol by somrad, keby ste tu Alfu 156 opisali čo najdetalnejšie.

Vďaka, Ivan.


Odpověď:

Alfa Romeo 156 i Peugeot 406 jsou automobily, kterými jsme se v Poradně již zabývali. Jako možné alternativy, které se vejdou do Vašeho cenového vymezení, bych zvážil Ford Mondeo druhé generace nebo Toyotu Avensis.

Alfa Romeo 156

PŘEDNOSTI
+ velmi atraktivní design
+ komfort posádky
+ sportovní i dostatečně komfortní jízdní vlastnosti
+ strmé řízení
+ schopnost rychlých změn směru
+ moderní vznětové motory
+ charismatické zážehové motory
+ solidní dynamika

NEDOSTATKY
- slabé brzdy (zejména do 2002)
- ztráta brzdného účinku při opakovaném namáhání
- rázy do řízení při přejezdu nerovností v zatáčce
- řidičské chyby trestá vybočením zádi

 

PORADNA: Alfa Romeo 156, 1.6 Twin Spark

Alfa Romeo určitě patří mezi vozy, které člověka svádějí designem, technicky se jedná o velmi propracovaný vůz, který dominuje precizními jízdními vlastnostmi a přesným řízením, problémem však zůstává spolehlivost vozu.

 

Peugeot 406

PŘEDNOSTI

+ vynikající jízdní vlastnosti

+ prostorný interiér

+ elegantní design

+ pohodlí, životnost

+ výborné vznětové motory

NEDOSTATKY

- vadnutí brzdného účinku

- nepraktický zabezpečovací systém

- účinnost světlometů

- hlučnost převodovky

- nekultivovaný chod zážehových čtyřválců (od 2000)

 

PORADNA: Peugeot 406

Peugeot 406 spolehlivostí patří k lepšímu průměru. Hlavně z let počátku výroby trpí průměrným zpracováním interiéru, náchylnou přední nápravou (čepy), poruchy imobilizéru a alternátoru, korozí zadní brzd a výfukového systému (zejména tlumič výfuku), často se vyskytuje nadměrné opotřebení spojky a netěsnosti motoru.

 

Ford Mondeo

PŘEDNOSTI

+ skvělé jízdní vlastnosti

+ celková kvalita

+ vynikající zpětná vazba řízení

+ prostornost, pohodlí

+ komfort odpružení

+ vynikající rychlá varianta ST 220

+ levné originální náhradní díly

+ nízké nároky na servis

+ odolné podvozky

+ obrovský zavazadelník skladného tvaru (kombi)

NEDOSTATKY

- hlučnost dieselů (TDDi)

- výraznější hluk na volnoběh (TDCi)

- ztuha jdoucí řazení

- jen průměrný účinek brzd

- vinou brzdového asistentu měkký brzdový pedál

- do roku 2003 absence některých prvků ve výbavě (regulace vyhřívání sedaček, automatické stírače)

 

PORADNA: Jaký diesel pro Fod Mondeo? TDDi nebo TDCi? (doplněno)

Ford Mondeo má výbornou ovladatelnost, je však aerodynamicky hlučnější a hůře brzdí – zejména nástup brzd je pomalý a pedál jako by měkký. Design ve stylu New Edge je líbivý a svěží, ve své třídě je špici v prostornosti a těší se značné oblibě motoristů, a to i jako ojeté vozidlo. Jeho ceny na trhu se pohybují ve vcelku rozumných hranicích a kvalita zpracování i spolehlivost je na dobré úrovni.

 

Toyota Avensis

PŘEDNOSTI

+ spolehlivost
+ nenáročné ovládání
+ příznivá spotřeba paliva
+ moderní vznětový motor D-4D
+ nízká ztráta hodnoty
+ pružnost zážehových motorů
+ objemný zavazadelník

NEDOSTATKY

- vyráběl se ve Velké Británii, ne v Japonsku
- lehce poddimenzované brzdy
- jen průměrné jízdní vlastnosti (do roku 2000)
- zastaralý turbodiesel (do roku 2000)
- vysoké ceny ojetin
- malá nabídka ojetých vozů
- drahé některé náhradní díly

 

PORADNA: Toyotu Avensis nebo Peugeot 406?

Toyota Avensis je spolehlivá a odolná. Například výfuková soustava může vydržet klidně i 12 let. Všechny tři dostupné karosářské varianty (sedan, hatchback i kombi) nabízejí rozvor 2700 mm a dostatek místa uvnitř. S dieselem lze jezdit za 6,5 litrů na 100km a s nejsilnějším benzínovým motorem za slušných 11 litrů.

 

Rozhodnutí, zda dáte přednost emocím, šarmu či spolehlivosti, je zcela na Vás, všech uvedených automobilů je na trhu ojetin dostatek a je tedy z čeho vybírat. Osobně bych zvolil Alfu Romeo 156, ale u takovéto volby je nutno počítat s rizikem častějších investic.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Trophy, 23.07.2006 17:29
Co je to za přednost: "Vynikající rychlá variana ST220" ???, ta se začala vyrábět až v roce 2002 (pokud se nepletu). To už tam rovnou můžeme napsat i Alfu Romeo 156GTA.
jr, 23.07.2006 23:19
Dobry den, chtel bych se zeptat co rikate na Mitsubishi Galant 8. generace, od roku 1997. Vim ze tu byla recenze ojetiny, a spise byla obecna, na tento typ se moc nezamerila. Jak to jede atd napriklad s porovnani s 406tkou , obecne? dekuij. Uvazuji o 2.0 nebo 2.5 V6
Tomáš, 28.07.2006 23:25
Zdravim.Sice nejsem pan Vaculík, ale s JTS jsem jel. byl to jeden z prvních typů, když jsem ještě pracoval v servisu na Alfy.Koupil si tto tam jeden Američan.Oproti Twina Sparkovým motorů je to slabší, I JTS nechybí gradace výkonu ve vyšších otáčkách, ale na rozdíl od staršího dvoulitru Twin spark málo táhne z nízkých otáček. Rovněž zvuk JTS je jiný než TS. to je zapříčiněno právě tím přímým vstřikováním.Motor pracuje ve dvou režimech podle zatížení,bud s homogenní směsí (vysoké zatížení) nebo s tzv. vrstvenou směsí (nízké zatížení-malá spotřeba a nízké emise).Osobně mi jízda s JTS moc nenadchla po zkušenostech s Twin sparkem.
mura, 09.08.2006 15:23
to je docela zvlastni, protoze papirove by mel mit 2.0 JTS vyssi vykon v nizsich otackach nez 2.0 TS a to same plati o tocivem momentu
nebyl to spis subjektivni pocit, protoze je fakt ze krivka narustu vykonu u JTS neni tak strma jako u TS?
Tomáš, 17.08.2006 22:54
No papírově sice má vyšší výkon, ikdyž nevím jestli 160 ks u JTS proti cca 155 (158) ks u TS je nějaká výhoda.Rozdíl je spíše v práci motoru, který pracuje ve dvou režimech podle zatížení, kdežto TS jen v jednom, klasickém.Ale třeba u nových dieslů máte také velké výkony a točivé momenty (např 2,2 16V HDI z produkce PSA má 138 koní), ale problém je, že má také filtr pevných částic (FAP( DPP)), dále EGR ventil apod. To jsou věci, díky kterým motor nekouří, takže když mu naložíte, tak z výfuku nejde žádný typický kouř a saze, jako např u starších TDI 1,9, nebo 2,5 V6 (ty jsou tím pověstné jelikož mají dva samostané laufy)).Na dynamice je to znát, tudíž postavíte-li ke 2,2 HDI 16V starý komůrkový dvanáctiventil 2,1 TD 12V (má ho třeba Xantia, nebo XM, z Peugeotů třeba právě 406, 605), tak věřte že se ho udrží (táhne jak lokomotiva), bude-li mu správně fungovat jeho zvláštní plně elektronické čerpadlo LUCAS-EPIC, což bývá po cca 250000 km slabina (bohužel).
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů