Ford Focus nebo Peugeot 308? Vybíráme pětiletý kombík s benzínovým motorem

Advisory centre
František Mašek | 15.11.2019
foto: František Mašek
Petr váhá mezi Focusem 1.0 EcoBoost a Peugeotem 308 1.2 e-THP. Který z vozů je lepší volbou a proč?
DOTAZ: Dobrý den, mám asi 280 tisíc korun a rád bych koupil benzínový kombík. Zvažuji mezi Focusem 1.0 Ecoboost a Peugeotem 308 s 1,2 T. Děkuji za rady, které auto bude vhodnější koupit, obě mají rok výroby 2014. Děkuji, Petr.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Petře, s oběma vozy a motory mám osobní zkušenosti z redakčních testů. Pokusím se je tedy subjektivně srovnat. Nejdříve k Fordu: Malý litrový EcoBoost je prostý vibrací a to, že jde o tříválec, rozeznáte pouze v některých specifických otáčkových výsečích. Faktem je, že „foukaný“ litr vládne velmi solidními parametry, když ze svého objemu dává velmi pěkných 125 koní a 170 Nm je k dispozici mezi 1 300 a 4 500 otáčkami. Praxe je taková, že tichý služebník solidně zatahuje už od nízkých otáček (zejména s prázdným autem) a je schopen i takových jevů, jako je pocítitelné pružné zrychlování na dálnici na pátý stupeň. Hladce řaditelná převodovka "nakládá" motoru pěkně těžké převody, hezky naladěná je však spojka. Stěžejním parametrem je v případě low-costové motorizace pochopitelně spotřeba a ta umí u malého EcoBoostu oscilovat v různých hladinách. Nejčastěji jsem při svižném stylu propálil okolo 7,8 litru na sto (s vypnutým start-stopem a v náročném provozu), nedá ale moc námahy jezdit při dodržování rychlostních limitů, nevytáčení motoru a troše předvídavosti i o dva litry úsporněji. Kde naopak spotřeba rychle graduje k dvouciferným hodnotám, je dálniční provoz nezákonným tempem. Na rozdíl od větších motorů EcoBoost má tříválec litinový blok, k jehož zahřátí na provozní teplotu stačí ve srovnání s blokem hliníkovým o padesát procent méně energie. Energetické nároky agregátu snižuje i variabilní kompresor klimatizace nebo olejové čerpadlo s proměnným průtokem. Oba hlavní řemenové pohony agregátu jsou částečně ponořené v oleji. Výsledkem je tišší chod při provozní spolehlivosti odpovídající pohonu řetězem. Namísto tradičních vyvažovacích hřídelí, které spotřebovávají část výkonu motoru, se ve Fordu rozhodli kompenzovat vrozenou nevyváženost tříválce použitím záměrně „nevyváženého“ setrvačníku a řemenice a optimalizovaného uložení agregátu v karoserii. Přes všechna tato opatření nelze bohužel litrový Ecoboost označit za spolehlivý. Trápí ho usazeniny karbonu, s kterými nedokáže tento přímovstřikový motor sám aktivně bojovat. Karbonu se zde vyhnete pouze pokud pravidelně do paliva přidáváte aditiva a jezdíte na dlouhé vzdálenosti s vysokou zátěží motoru.


Motor 1.2 e-THP prozatím slouží bez komplikací a dokonce se ani nezanáší karbonem. Chválíme!
Peugeot 308 dostává ze své tříválcové dvanáctistovky velmi slušných 96 kW. Žádný extrémní výbuch síly to není, ale překvapivě ani žádný pajdal. Jasně – vždyť točivý moment má 230 Nm v 1 750 ot/min! Zátah je plynulý (nástup turba tu sice je cítit, ale není to nic drastického). Je znát jeho proměnlivá geometrie turbinové mříže a nízká setrvačnost jeho rotoru. Ale to muselo nutně být, protože pulzační výfukový systém napojený na tři válce musí nutně přenášet do systému větší dynamické změny, kterým se turbo prostě musí přizpůsobit, jinak to zabalí. I když turbodmychadlo točí velké otáčky, je tu zase cítit právě chyba zmenšení setrvačných hmot a zmenšení turba pro jeho rychlejší reakce. Posledních 1 000 otáček do omezovače už prostě táhne ze svého maxima a nedokáže s motorem nic udělat. Spotřeba? Když jedete plynule po rovince, spotřeba bude nízká. V tomhle případě bude poskakovat kolem pěti litrů. Zvyšte tlak na plyn a spotřeba rychle mění směr vzhůru. Při normální jízdě počítejte s apetitem kolem 6,2 l/100 km.

Závěr: V obou případech pohání rozvody tříválců ozubený řemen. U Peugeotu výrobce deklaruje životnost 170 tis. km, u Fordu dokonce 240 tis. km. Peugeot má u dvanáctistovky podstatně delší zdvih pístů, než u EcoBoostu. Zatahuje lépe odspodu a celkově je s ním jízda příjemnější. Navíc tolik netrpí karbonem (jak ve spalovacím prostoru tak ani na sacích ventilech) a vyhýbají se mu také další problémy. Pomohly tomu kované písty i tvrdší materiál u pístních kroužků. Právě z těchto důvodů bych sáhl jednoznačně po Peugeotu 308 s motorem 1.2 e-THP. V inzerci jich ale mnoho nenajdete, aktuálně se na TipCars.com nabízejí jen tři kousky s cenami od 250 tis. Kč.
Article rating
4.8 from 5 (96%)
Rated: 6x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
BobanHTP, 08.11.2019 12:33
Důležitým upozorněním je svolávačka na Focus III do 2014, kde hrozí prasknutí hadičky chlazení. Pár majitelům na dálnici dokonce začal Focus hořet. Svolávačka je tady: https://svolavacky.cz/svolavaci-akce/ford-focus-2010-2014/
Hodně hodně bych se přimlouval vzít facelift 2015+, kde vůz už nepůsobí tak zastarale přední maskou a interiérem. Někdy opravdu pár dizjanovým změn dělá velký dojem
Dobré je také vědět, že 1.0EB opravdu nemá rád jen krátké trasy, ostatně jako všechny přímovstřikové motory. Něco málo pomůže kvalitní benzín s aditivem, stačí bohatě český VIF Super Jinak pro běžný provoz okresky, trochu dálnice a město je daleko lepší motor 1.6 Ti-VCT, kdy se dá sehnat i verze 92kw a ta jede praktiky stejně jako litrový EB a ještě člověk nehobluje spojku. To si málo lidí uvědomuje, že rozjezdy jsou občas náročně, litrový motor bez nafouknutého turba prostě nemá sílu. Pokud chci couvat do kopce, je to už vyloženě ničení spojky To nepomlouvám Ford, stejně se to děje i u konkurence 1.0/1.2 TSI atd.

To motor 1.2 Puretech v P308 už nějaký ten objem má a je to znát. Rozjezdy jsou bez zaváhání, a nejsilnější verze 130k vlastně deklasuje všechny litrové turbo trojválce. Icocpit je o zvyku, mám 180cm a vůbec mi nevadí, naopak malý volant vyvolává sympatie, ostatní věci jako pedály, páčky atd jdou sympticky lehce. Překvapený jsem i komfortem - sedačky jsou skvělé, všude měkčené plasty a vlastně velmi solidní zpracování. Může vadit snad jen větší vůle v řazení, která je problémem zejména nejslabší varianty s pětikvaltem.

A co bych bral za sebe? Jednoznačně Toyotu Auris 1.6 Valmematic 93kw třeba 2014+. Je to jednoduché, na rozdíl od konkurence je tu daleko větší jistota, že se motor nerozsype po 200tis.km nebo nebude vyžadovat velké investice do oprav. Navíc je to dynamicky vydařený atm. motor, který z 0-100km/h jede za 10s.. Dizajnově jde skoro o nejpěknější kombík nižší střední třídy té doby a Toyota se hoodně pochlapila i v interiéru. Co je skvělé, stará dobrá 1.6 umí jezdit pod 6l na okreskách, nehobluje se spojka, neodejde turbo, motor je připraven vydržet přes 400tis.km bez reptátní a to stojí za zvážení
Další důvod je praktický, benzínový kompakt od Toyoty(ale i od Hondy) prodá člověk z fleku i s nájezdem přes 200tis.km, u litrového EB prakticky vůbec nebo hodně pod cenu(paradoxně 1.6 Ti-VCT se prodá snáž) a tohle platí i pro 1.2 Puretech nebo 1.0/1.2 TSI , kde bohužel v českých luzích a hájích si navíc většina myslí, že Peugeot je aušus(NENÍ).
Tycoon, 15.11.2019 18:53

1.2 TSI si od té doby, co jej nahradil 1.0 TSI, drží na trhu ojetin neskutečně vysoké ceny.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů