Dotaz:
Dobrý den, prosím o radu při výběru vozu. Rozhoduji se mezi Fordem Fusion 1.4 a Suzuki Ignis 1.3. Hlavním výběrovým kritériem byla větší světlá výška vzhledem k špatné příjezdové cestě k domu a k vůli špatně udržované cestě v zimě.
Děkuji
Automobily Suzuki Ignis a Ford Fusion se dodnes nepodařilo řádně zařadit do některé automobilové kategorie. Díky svojí zvláštní hranaté a vyšší karoserii dokáží na malém půdorysu nabídnout relativně slušný vnitřní prostor a díky větší světlé výšce mohou evokovat dojem malého SUV s lepší průchodností horšími cestami a v případě Ignise skutečně s možností doplnění o pohon všech kol.
Ford Fusion se na trhu objevil ke konci roku 2002 s motory 1,4 (59 kW), 1,6 (74 kW) a 1,4 TDCi (50 kW). V roce 2004 byla nabídka motorů doplněna o 1,6 TDCi (66 kW). Jedná se o velmi spolehlivou variantu tohoto motoru vyvinutého společně s PSA, která se obejde bez filtru pevných částic a je osazena turbodmychadlem bez proměnné geometrie lopatek-tudíž o další starost míň. Facelift karoserie proběhl koncem roku 2005. Zároveň byla pozměněna přístrojová deska s lepšími plasty a v roce 2007 byla ještě více rozšířena nabídka motorů. Tentokrát směrem dolů o motor 1,25 (55 kW), který mimo jiné umožnil dovozci snížit ceny těchto vozů na velmi zajímavou hodnotu a posunout tak Fusion na přední místo v prodejnosti zahraničních vozů.
TIP: Je Ford Fusion dobrou volbou?
Suzuki Ignis je naopak pro běžné uživatele mnohem méně známý typ automobilu, a pokud ho budete chtít někomu rychle popsat, tak nejlépe je říct-„ je to auto velmi podobné Fusionu“ a není výjimkou, že někdo tyto dva typy zamění. Suzuki ignis druhé generace bylo představeno v roce 2003 a u nás se začalo prodávat v roce 2004 se zážehovými motory 1,3 (69 kW) a 1,5 (73 kW) a vznětovou jednotkou od Fiatu 1,3 DDiS (51 kW). V roce 2008 byla produkce tohoto vozu ukončena. Zásadní rozdíl oproti Fusionu je již zmíněná možnost volby pohonu všech kol pro motor 1,5 16V. U tohoto typu jsou standardně poháněna přední kola a při jejich prokluzu se přes viskózní spojku připojí kola zadní nápravy.
Zatímco Fusion vychází z Fordu Fiesta minulé generace a za jeho blízkého příbuzného lze považovat Mazdu 2 minulé generace, tak sourozencem Ignisu je Subaru G3X Justy, které bylo sice ochuzeno o vznětový motor, ale pro motory 1,3 i 1,5 se nabízí výhradně s pohonem všech kol. Ač se na první pohled Fusion i Ignis zdají velmi podobní, jejich rozměry se přece jen liší. Délka Fusionu 402 cm překonává Ignis o plných 25 cm a šířkou 172 cm zastíní Ignis o znatelných 11,5 cm. Výškou 156,5 cm naopak o 6,5 cm vítězí Ignis. Z daných čísel vyplývá lepší vnitřní prostor pro cestující uvnitř Fusionu znatelný zejména na šířku a i pro zavazadla nabízí více objemu – 337 l/1175 l (Ignis – 236 l /1002 l). Ignis naopak těží z menší pohotovostní hmotnosti o 100 kg, takže i se základním motorem 1,3 nabízí slušné zrychlení na 100 km/h za 11,1s při spotřebě kolem 6,5 l/100km. Nejčastější motor ve Fusionu 1,4 16V (který je pro tento vůz slušnou volbou) se na 100 km/h dostane až za 14 s při obdobné spotřebě. S naftovými agregáty u těchto vozů není sice vůbec problém dostat se pod 5 l/100km, ale kvůli zvýšeným nárokům na servis a možné problémy moderních dieselů a stejně tak nevalné dynamice variant 1,4 TDCi a 1,3 DDiS není vůbec důvod je vyhledávat.
U obou vozů se budete potýkat spíše s průměrnou kvalitou zpracování, u Fusionu narazíte na nedostatky ve slícování a dílenské kvalitě a pozor na úniky oleje z motoru i převodovky. Fusion má sice jistější jízdní vlastnosti a vyspělejší podvozek, ale vzhledem k určení daných vozů nebudou ani průměrné jízdní vlastnosti Ignise dané jednoduchou konstrukcí podvozku pro běžného uživatele překážkou. To spíše zhoršené pohodlí na nerovnostech, pozor je potřeba si dát na hučící ložiska zadní nápravy a ojediněle se vyskytující netěsné gufero klikové hřídele na straně spojky.
Oba zážehové motory Ignise jsou vybaveny proměnným časováním sacích ventilů a vačkové hřídele jsou poháněny bezúdržbovým řetězem. Výměny oleje jsou stanoveny na 15 000 km nebo jeden rok. Rozvodový řemen u Fordova motoru 1,4 je třeba měnit po 150 000 km a olej v motoru po 20 000 km.
Pokud tedy hledáte pouze vyšší světlou výšku a dáváte důraz na lepší jízdní vlastnosti a vnitřní prostor, zvolte Ford Fusion. Pokud ovšem myslíte, že v zimním období by pohon všech kol byl pro Vás vítaným přínosem a vnitřní prostor Ignise Vám dostačuje, poohlédněte se po variantě 1,5 4WD, nebo jeho sourozenci Subaru G3X Justy. Eventuálně můžete svůj výběr rozšířit o vůz Fiat Panda druhé generace, který nabízí rovněž možnost pohonu všech kol a překvapivě slušnou spolehlivost, ovšem při menších vnitřních rozměrech.