Dobrý den,
hodlám koupit ojeté estimístné MPV, nejspíe Ford Galaxy nebo VW Sharan - r.v. 1999. Váhám mezi záehovými motory 2,3l, 2,8 VR6 nebo 1,8 5V turbo. Můete mi prosím poradit, který z těchto benzínových motorů je spolehlivějí a úspornějí?
S pozdravem
Marek Skála, Plzeň
Váený pane Skálo,
Slavná trojka VW Sharan, Ford Galaxy a Seat Alhambra splnila poadavky hodně majitelů. Sharan a Alhambra se lií jen malými rozdíly a palety motorů jsou stejné. Benzinové jednotky: 2,3 16V, 2,8 VR6, o rok později potom koncern přidal 2,0i 85kW a 1,8 T20V. Dieselová kála začíná na nejslabím 66kW Tdičku a končí na 96kW v posledních modelech. I kdy je v současné době nafta draí ne benzin, asi bych doporučil diesel vzhledem ke spotřebě, ale samozřejmě záleí na počtu ujetých km. Je potřeba počítat s tím, e MPV bude mít jetě o něco větí spotřebu ne osobní konkurenti se stejnými motorizacemi vzhledem k plnějím tvarům a větí hmotnosti. V případě, e volíte MPV pouze vzhledem k prostoru a neřeíte zároveň co největí úsporu pohonných hmot není důvod proč si nepořídit benzinovou verzi.
Začněme tedy tou nejobjemnějí verzí 2,8 VR6 se 128 kW pocházející z dílny VW. Záehový vidlicový estiválec s dvanáctiventilovou technikou fungoval hodně dlouho před uvedením MPV ve VW Passat, VW Golf, vechny s příponou VR6. K technologii motoru nemám výhrad, rozvody jsou řeeny řetězem. Specialitou je velmi úzké sevření válců. Problémem je zde ale logicky vyí spotřeba. Je tady velké rozmezí hodnot za které se dá jezdit, ale reálná spotřeba se podle uivatelů pohybuje mezi 12 15 litry benzinu na 100 km. Výjimkou jsou řidiči, kteří se dostanou pod hranici 12 litrů a myslím kadý se dokáe celkem bez problémů dostat i nad hranici 15 litrů při razantní jízdě s naloeným autem. Tento fakt výrazně sniuje poitek z výkonu a krásného zvuku estiválce. Ale jak se říká objem nelze ničím nahradit. Je potřeba počítat i s dalím budoucím prodejem tohoto automobilu, a tak jestlie se dnes dá sehnat estiválcová verze za nejzajímavějí peníze, protoe hodně lidí dá přednost méně íznivým jednotkám, tak za dalích pár let se dle mého názoru stane 2,8 VR6 zcela neprodejná. Bohuel trend vyích a jetě vyích cen pohonným hmot dělá ze starího víceválce s vyí spotřebou neprodejný vzorek a do budoucna to bude jetě horí. Dokonce se dodávala i 24 ventilová VR6 se 150 kW. Ale je to motorizace spíe pro velké nadence.
Opakem je nejnií zdvihový objem 1,8 s přeplňováním, který sice díky turbu dostává 110kW, ale osobně bych ho nedoporučil. KW nejsou ve a kdy pominu motor 2,0i 85 kW, který je sice lety vyzkouen, trochu zastaralý ale např. v Octavii funguje naprosto bez problémů u MPV této velikosti poroste spotřeba, chybí kroutící moment. Přeplňovaná 1,8 bude mít bezesporu dobrou dynamiku, ale úsporná nebude.
U nám tedy zbývá jediná záehová jednotka, která je moná hodně lidmi zatracována jen díky modrému oválu na víku ventilů. 2,3 16V DOHC se 107 kW je dle mého názoru tou nejideálnějí volbou. Má dva vyvaovací hřídele, take oproti jiným čtyřválcům je daleko klidnějí, sluný kroutící moment, příznivá spotřeba. Jde o takový kompromis, který pochází z posledního modelu Ford Scorpio, který se stal nejen díky svému designu velmi rozporuplným modelem, ale motor určitě stojí za úvahu. Lidé mu právě díky pouití ve Scorpiu nedůvěřují a tím se dá Ford Galaxy s tímto motorem pořídit výhodněji. Potí je opět s následným prodejem a pokud se dostane do nabídky Ford Galaxy 2,3 ve výbavě GHIA a je po prvním majiteli, zakoupené v České republice se servisní knihou a ve výborném stavu, je potřeba zapomenout na výhodnost nákupu a počítejte se skutečností, e zákazník, který tento vůz zakoupil jako nový, za něj platil velké peníze a při prodeji ojetiny je bude chtít zpět v co nejvyí moné míře. To ale platí při kadé koupi za pěkné věci se musí platit. Souhrnem tedy - pokud se podaří sehnat Galaxy s 2,3 motorem v dobrém stavu, nelze prohloupit.