Náš čtenář by rád koupil starší hot hatch. Model 205 GTI se mu zdá jako vhodná investice a zajímá se, na co si dát při jeho výběru pozor.
DOTAZ: Dobrý den, uvažuji, že se vypravím do Německa pro Peugeot 205 GTI. Tohle auto se mi vždycky hodně líbilo a myslím si, že ceny dolů jen tak nepůjdou. Zajímalo by mne, jak je na tom auto po stránce spolehlivosti. Díky, Zdeněk Z.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Zdeňku, Peugeot 250 GTI je ikona mezi malými rychlými vozy. Začal se prodávat v roce 1984 a v nabídce automobilky vydržel celých deset let. Přesto je u nás jako ojetina téměř nesehnatelný, na německém trhu se jich aktuálně prodává něco přes třicet kousků. Ceny nejsou lidové. GTI samozřejmě koupíte klidně už za pár desítek tisíc korun, jde ale o vozy určené k renovaci. Zajímavé ojetiny pak začínají od cca 7 tisíc eur, ale i u těch budou třeba počáteční investice.
Motor sám o sobě je velmi lehký. Blok je z hliníkové slitiny, válce jsou z ocelolitiny. Nejstarší GTI mají 76 kW, čehož bylo dosaženo vstřikováním od firmy Bosch a bezdotykovým zapalováním. Od roku 1986 si mohli zákazníci objednávat i verzi PTS s výkonem rovných 85 kW. A komu to bylo stále málo, mohl si koupit GTI s novým motorem 1,9 s výkonem 96 kW. Právě to je nejvýkonnější verze. V roce 1991 pak došlo v rámci modernizace motoru ke snížení jeho výkonu na 90 kW.
Upraven je i podvozek. GTI má zcela odlišnou přední nápravu s trojúhelníkovým ramenem a stabilizátorem zavěšeným na táhlech. Životnost podvozku je díky tomuto řešení nižší než v případě spodních příčných ramen použitých v konvenčním modelu 205. Jiné jsou i brzdy. Přední kotouče jsou duté s vnitřním chlazením, zadní bubnové brzdy mají větší průměr.
Při koupi ojetiny je třeba pečlivě vybírat. Jakákoli neoriginální úprava snižuje cenu, stejně tak i závady, které bude třeba následně odstranit. Nejčastěji odcházejí jehlová ložiska zadní nápravy. Podvozek ale trápí i koroze, což se projevuje hlavně na brzdách - zkontrolujte proto jejich funkčnost. Rezne ale i karoserie - hlavně na skrytých místech, kde se drží vlhkost. Pokud motor kouří, jde o pronikání oleje do motoru přes vodítka ventilů. Je třeba tedy vyměnit jejich simerinky, které po letech zatvrdnou. Pokud auto špatně startuje, vyměňte gufero do tělesa rozdělovače. Přes všechny zmíněné nedostatky si osobně myslím, že v případě dobrého nákupu a správné údržby jde o zajímavou investici. A když si budete chtít udělat radost, tak se i hezky svezete.
Discussion
benetbenet, 28.10.2017 14:24
Měj jsem to štěstí ho vlastnit a provozovat cca od roku 1998 do roku 2002. Šlo o slabší variantu 1.6 GTI. Najel jsem s ním cca 35 tis km. (cca 155 tis km - 190 tis km). Dostával včas vše, co bylo potřeba (myslím tím běžný spotřební materiál) a odměnil se bezporuchovostí. Nutno podotknout, že neměl nic v elektrice, neměl klimatizaci a nebyl provozován v zimě. Koroze tehdy žádná. Dodnes lituji, že jsem ho prodal a taky tak nějak pokukuji po nějakém kousku do garáže. Přeji šťastnou ruku při koupi, už moc není z čeho vybírat!
, 28.10.2017 15:43
také jsem měl 1.6 GT, krásná doba, jednoduchý auta.... bohužel tehdejší partnerka mi ho zbořila
Giorgio, 28.10.2017 18:46
Otázka čtenáře je položena jinak, než jak ji uvádí budoucí článek. Jako investiční auto se 205 GTI nehodí - tolik odpověď na otázku redakce. Ale jestli auto koupit, což je otázka čtenáře? Ano, protože na ceně už opravdu klesat nebude. Člověk si má dělat radost. A pokud si to auto můžete dovolit pořídit, jste ochoten se o něj starat a nečekáte, že na něm jednou zbohatnete a stanete se rentiérem, tak ho kupte.
, 29.10.2017 07:23
Ceny dolů již nepůjdou u žádného takového youngtimeru, pokud je v dobrém stavu, ale pokud chce člověk zhodnocení peněz, tak nejvyšší růst u nás mají československé automobily a motocykly.
Dám příklad, před pěti lety jsem zakoupil Jawu 250 pérák za 40 tis. kč, dnes mi ji jeden sběratel ohodnotil na 100-120 tis. kč, v poslední době to hodně lidí kupuje jako investici takže ceny letí raketově vzhůru