Mazda CX-3: který benzínový dvoulitr je nejlepší?

Advisory centre
František Mašek | 08.05.2024
foto: autor
Leoš vybírá starší CX-3 s benzínovým motorem. Ze třech možných chce ten nejspolehlivější. Který to je a proč jej doporučujeme?
Dotaz
Dobrý den, když jsem začal hledat ojetou Mazdu CX-3, přečetl jsem o ní snad všechno. Narazil jsem i na vaše starší články, kde jste psal, že dvoulitrové benzíny jsou v CX-3 celkem tři a každý z nich má jiný výkon, atd…a že všechny jsou fajn. Rád bych se zeptal, který z těchto motorů je podle vás úplně nejlepší a když byste sám hledal, tak který byste si vybral a proč. Děkuji za upřímnost i za vaši poradnu, kterou rád čtu. Leoš.

Odpověď
Dobrý den Leoši, máte pravdu, že žádný z benzínových motorů v CX-3 není špatnou volbou. Všechny zážehové dvoulitry řady G120 jsou zatím hodně spolehlivé a je těžké vybrat ten nej motor z hlediska dlouhodobé spolehlivosti. Přesto se o to pokusím.

Pokud bych si já sám vybíral tuhle Mazdu, zaměřil bych se na nejslabší variantu o výkonu 88 kW. Jde totiž o nejjednodušší verzi bez systému vypínání dvou válců (ten má verze o výkonu 89 kW), která se nabízela první čtyři roky. Motor dobře jede, má slušnou spotřebu a byl vždy spárován jen s pohonem předních kol. Navíc je v nabídce bazarových kusů zastoupena nejvíce, takže je z čeho vybírat. Bez ohledu na stáří bych se snažil najít kousek s nižším nájezdem a v co nejlepším technickém stavu. Z hlediska nízkých servisních nákladů bych preferoval šestistupňovou manuální převodovku (objevují se i kusy s šestistupňovým automatem, kde je dobré preventivně po 60-70 tis. km měnit olejovou náplň).

Před koupí bych nechal provést kapkovou zkoušku oleje, z ní můžete zjistit, zda není olej kontaminován benzínem, což by znamenalo častý provoz na krátké vzdálenosti. A to je vše. Zbytek auta je také povedený. Podvozek převzatý z Mazdy 2 je odolný a karoserie zatím kupodivu nerezne. Celkově celé auto hodnotím jako nadprůměrně spolehlivé. Nechtějte jej ale opravovat po bouračce bez pojištění - jak známo, u Mazdy si za náhradní díly připlatíte. Ceny dnes začínají od cca 270 tisíc korun, opravdu hezké kousky ale koupíte za ceny přes 400 tisíc korun.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů