Dobrý den,
v dohledné době si budu kupovat nové (ojeté) auto a chtěl bych trošku poradit kam bych se měl ubírat. V mém nejužším výběru skončil Ford Mondeo (hatchback)
Předem díky za odpověď.
S pozdravem
David
Dobrý den,
věřím tomu, že vzhledem k Vašim požadavkům je pětidvéřový hatchback od Fordu dobrá volba. Vnitřní prostor, zajímavě velký zavazadlový prostor a příznivá cena náhradních dílů dělá z Mondea vhodnou volbu. Motor 1,8 má nižší sazbu povinného ručení a na Mondeo je dostačující. 2.0l má lepší kroutící moment, při plném obsazení bude lepší dynamika i spotřeba na cesty mimo město, ale spadá už do dražší kategorie pojištění. Sportovní srdce se nedá od Mondea rozhodně očekávat, jedině pak volit ST200, ale zde se dodává 2,5V6 a provozní náklady jsou o dost vyšší.
S Toledem je to trochu jinak. Zde paleta benzinových motorů začíná na zdvihovém objemu 1,6 s výkonem 74kW, následuje motor 1,8 20V 92 kW, ale bez přeplňování turbodmychadlem a potom 2,3 V5 110kW, vše z produkce koncernu VW. 2,3 V5 je sice výkonovými parametry zajímavý, má pěkný zvuk, ale spotřeba se pohybuje mezi 9-10 litry. Při svižné jízdě i přes 11 litrů. Výhodou je nízká pořizovací cena a maximální výbava tohoto modelu. Zákazníci se dost často obávají právě spotřeby a i když je povinné ručení v kategorii do 2500 ccm, přisuzují mu dražší kategorii nad 2500 ccm. Oproti Mondeu 2,0 je spotřeba vyšší, ale zážitek z jízdy je také jiný, lepší. Následná prodejnost je ale špatná a při koupi ojetiny by to měl být jeden z rozhodujích aspektů. Mondeo se vždy prodá snáze. 1,8 20V se doporučit nedá, je to sice střední cesta při výběru, ale v tomto případě se o zlatou střední cestu nejedná. V případě Toleda, je to bohužel nejhorší výběr motorizace. Spotřeba může být i vyšší než u 2,3 V5, naopak pružnost je nejhorší z uvedených jednotek. Sice se dostaneme do levnější kategorie povinného ručení, ale zbytek provozních nákladů bude vyšší. Bohužel Seat nedodal jeho přeplněnou verzi, ta je paradoxně úspornější, výkonnější a celkově prodejnější. Tato pohonná jednotka byla ve všech modelech koncernu včetně Octavie, ale Seat vsadil na stejný výkon 110kW pětiválce do V. Klasickou 1,6 se 100 k můžeme znát z Octavie a dalších modelů koncernu VW. V případě Octavie je hodně dobře prodejná a špatně dostupná jako ojetina. Při výběru Seatu je to asi nejrozšířenější jednotka, tam se nemusíte dostupnosti bát. Nevýhodou Seatu oproti Mondeu je velikost zavazadlového prostoru nebo spíše přístup. Zatímco odklopením 5. dveří Mondea získáte více než skvělý přístup do zavazadelníku u Toleda se jedná pouze o 4 dvéřový sedan a víko kufru nám sice ukáže obrovský prostor, ale přístup k němu je ve srovnání s výše uvedeným konkurentem daleko horší, je to bohužel daň za líbivé provedení karoserie sedanu.
S oběma adepty s rokem výroby 2000 – 2003 se rozhodně vejdete do 200000 Kč, snad jen nový model Mondea – facelift atakuje hranici mírně nad 200 tis. Kč, jde ale spíš opravdu o kosmetický facelift než technicky odlišný model. Otázkou zůstává, kam až ceny spadnou teď po novém roce, ale kdybychom měli stále čekat, nemohli bychom koupit vůbec nic. Spíše doporučuji pozorně vybírat, v klidu zvážit případná pro a případná proti vybraného modelu. Je opravdu z čeho vybírat. I v dnešní době ale platí, že za nadprůměrné auto musíme dát nadprůměrné peníze. Takže přeji dobrý a šťastný výběr a mnoho šťastných kilometrů.
Doplňující reakce autora na diskusní příspěvky čtenářů TipCars.com:
Dobrý den,
dovolte mi reagovat na pár bodů v diskusi pod tímto článkem. Nemyslím si že 81kW je vzhledem k velikosti Mondea a váze vozu málo. Rozdíl mezi výkonu 92kW novějšího motoru není tak závratný, aby běžný motorista, který si pořizuje Mondeo na běžné ježdění tohle řešil. A i když se o automobil stará, tak je pro něj stále spotřebním zbožím. V praxi jsem se setkal s lidmi, kteří ani nevěděli, kolik jejich objemově stejný motor má kW. Technická data řeší nadšenci, kteří si možná potrpí na rozdíl 12kW, ale v běžném provozu to opravdu nikdo neřeší. Výkon motoru bere při koupi ojetiny v potaz čím dál tím méně zákazníků. Řeší spíše náklady spojené s provozem vozidla. A v Čechách je první otázka kupujícího kolik bude stát povinné ručení. Proto jsem doporučoval 1,8. Pokud vím, pracují spolehlivě a poptávka je po nich pomalu vyšší než po dvoulitrech právě z důvodu povinného ručení. A když si podrobně přečtete článek, tak proti dvoulitru nepadlo ani jedno křivé slovo, mimo poznámky o výši povinného ručení. Leckdy vysvětlit zákazníkovi, že více znamená méně je problém. Jsem zastáncem vyššího objemu motoru, ale následný prodej se podle toho nedá určit. Právě následná prodejnost by měla být jedním z aspektů při výběru automobilu. Poznámka o modelu ST200 patřila právě staršímu modelu 99-2000. Osobně bych tento automobil doporučil pouze ve výborné kondici a s patřičným servisem, ST200 funguje skvěle, spotřeba je vyšší, ale je to daň za luxus. Pro běžného uživatele je to zbytečný vůz, nadšenec modrého oválu, pokud narazí na zachovalý kousek, je za něj určitě rád. V době kdy vznikala tato odpověď, měl ST200 v dobrém stavu pomalu stejnou hodnotu jako srovnávaný konkurent Toledo 2,3. Když si ho totiž chcete pořídit, dá to práci a za pěkný stav se platí. Jsme o pár týdnů dále a jakákoliv odlišnost od šedého průměru je stále více neprodejná a nikdo z nás nemůže spolehlivě říci, kde se to zastaví. A protože cenová kategorie byla nejlépe do 150 tis. Kč., nový model ST220 s 3.0 motorem jsem ani nezmiňoval. Píšete sice, že se dá aktuálně sehnat za 180.000 Kč. Nevím jak jste dalece zkoumal stav toho vozidla (jestli je to stejný ST220 jako myslím já), ale když si podrobně prohlédnete nabídku, cena 180000 Kč je nejlevnější v dosahu a všechny ostatní s originál koly, byť o rok mladší jsou hodně přes 200000 Kč. Neprezentoval bych to tedy tak jak uvádíte, že ST220 se dá sehnat za 180000 Kč považuji to za zavádějící. Tyto automobily stály hodně peněz jako nové a jejich majitelé se samozřejmě hodně špatně smiřují s cenovým propadem. Pokud si takový automobil pořídíte, musíte ale počítat s tím, že i servis bude dražší. Když Při hledání ojetiny narazíte na nízkou cenu, může to být z důvodu rychlého prodeje, ale ve většině případů je zde nějaký háček. ST220 se nedá vybírat podle nejnižší ceny. Nakonec po faktických osobních prohlídkách zjistíte, že pěkná, příliš nehavarovaná auta se prodávají za střední ceny celkové nabídky. Měřítko pohledu na technický stav, máme ale každý jiný.
Souhrnem tedy dost dobře nechápu útok na mne a mé znalosti o motorech Ford, měli bychom si každý uvědomit a hlavně rozdělit subjektivní pocity, které se mohou lišit. Rozdíly výkonů 81kW a 92kW nebyly ani zmíněné, protože průměrný motorista bude spíše řešit právě subjektivní pocit ze zkušební jízdy a tam bude záležet na technickém stavu a jakou historii má daný automobil za sebou. Tím chci říci, že zachovalých 81kW může jet lépe než utahaných byť naleštěných 92kW. 1.8 bych s klidným srdcem doporučil pro své klady – nižší povinné ručení, dobrá následná prodejnost, průměrné jízdní vlastnosti, v případě, že se mi do ruky dostane zachovalé Mondeo s dvoulitrovým motorem, nejen já, ale i ostatní kupující si rádi připlatí za stav a nebudou řešit cenový rozdíl mezi pojištěním a na závěr uvádím, že o ST 220 nebyla vůbec řeč vzhledem k ceně mimo cenový rozsah tazatele, byla řeč o zachovalé ST 200 v pěkném stavu. Platilo, platí a platit bude za jakéhokoliv stavu trhu, že pěkná a zachovalá auta mají svoji cenu a zákazník si za to musí zaplatit, cena pod střední proud může (ale nemusí) mít háček, z kterého se postupem času může vyklubat pěkný hák a je potřeba tedy tyto případy řešit po aktuální prohlídce technického stavu. Ale to neplatí jen na trhu s ojetými automobily.
Daniel Dvorský
: html_entity_decode(): charset `cp1250' not supported, assuming utf-8 in /home/ebm/www/tipcars6/jsonld.php on line 42