Dvě rodinná auta s dieselovým motorem v ceně 150 tisíc korun. Volba mnoha českých rodin. Který vůz poslouží lépe?
DOTAZ: Zdravím redakci TipCars. Na jaro plánuji nákup nového rodinného auta. Najedeme dost kilometrů, takže raději naftu, cenový strop 150 tisíc korun. Je spolehlivá Zafira? Ještě zvažuji Mazdu 5, ale nevím, jak na tom jsou diesely s trvanlivostí. Děkuji Honza.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Honzo. Obě MPV se na trhu objevila ve stejné době a byla si konkurenty. Na trhu ojetin budete mít při hledání větší výběr v případě Opelu Zafira. Vybírat můžete z cca 110 kousků generace B. U cenovky kolem 150 tisíc korun se pohybují ročníky 2007-2009 s nájezdem 120-180 tisíc kilometrů. Narazíte zde na diesely
1,7 CDTi (81 nebo 92 kW) a 1,9 CDTi (74, 81, nebo 110 kW). Pro cestování na dlouhé trasy se více hodí vznětová devatenáctistovka CDTI s výkonem 88 kW, která je nejlepší možnou volbou ze vznětových pohonných jednotek. Osmiventilový diesel totiž nemá vrtošivé vířivé klapky sání jako šestnáctiventilová verze s výkonem 110 kW (v případě zatuhnutí sacích klapek je nutné měnit celé sací potrubí). Verze s 88 kW je tak pro Zafiru plně dostačujícím motorem, navíc pokud nemá filtr pevných částic je naprosto ideální volbou. Plynule zrychluje téměř od volnoběžných otáček a
spotřeba paliva plně odpovídá poskytované dynamice. Pokud se něco stane, odejde alternátor, přičemž většinou za problémem stojí zničený diodový regulátor, který lze vyměnit samostatně. Oproti tomu nejslabší verze devatenáctistovky s výkonem 74 kW je pro Zafiru příliš slabá.
Facelift v roce 2008 přinesl nové vznětové motory 1.7 CDTI od Isuzu. Ty patří k hlučnějším, avšak velmi úsporným. Sedmnáctistovky mají hrubší chod a pomalu se sbírají z nízkých otáček. A závady? Trápí je jen netěsnosti olejového čerpadla. Všechny 1.7 CDTI mají
filtr pevných částic, který většinou funguje bez větších obtíží.
Jak jsem zmínil, v případě Mazdy 5 je výběr ojetin v porovnání se zafirou zúžen na současných cca 60 vozidel. Stejně staré dieselové verze mají najeto o malinko víc, většinou od 140 tisíc do 180 tisíc kilometrů. K dispozici je dvoulitrový turbodiesel MZR-CD s výkonem 81 nebo 105 kW. Motor je náchylný na pravidelnou výměnu rozvodů (po 120 tis. km řemen a napínák, ostatní po 240 tis. km) a má problémový
FAP. A občas zazlobí i na výměnu drahé vstřikovače. Vyloženě problémový tento motor není, ale určitě bych si ho před koupí pořádně proklepl v servise.
Hodně podobný s mazdou 3 je podvozek - zadní náprava je čtyřprvková, přední je
McPherson. Někteří majitelé si stěžují, že zadní tlumiče jim vydržely jen 80 tis. km. Jak jsem zmínil už výše, Váš rozpočet bude dostačující na pořízení druhé generace Mazdy 5 (od 2010), což byl hlavně facelift (spousta věcí zůstaly zachovány z první generace). Jak už to tak u Japonců bývá, některé originální díly jsou dražší, řadu z nich lze ale zakoupit v druhovýrobě. Dalším negativem celého modelu (hlavně první generace) je malá odolnost vůči korozi. Trpí nejvíc podvozek, zkontrolujte jeho míru před koupí na zvedáku.
Mazda 5 je jedna z nejhezčích
MPV na trhu ojetin. Oproti konkurentům má výhodu v praktických posuvných dveřích. Interiér neoplývá nejkvalitnějšími materiály, ale má bezchybnou kvalitu zpracování a zajímavý design. Variabilita je také na vysoké úrovni a sportovnímu vzhledu nezůstává nic dlužný ani podvozek.
+ velmi dobrá variabilita
+ jednoduchá manipulace se všemi sedadly
+ vzhled a kvalita zpracování palubní desky
- prakticky nepoužitelné prostřední sedadlo ve druhé řadě
- množství tvrdých plastů v interiéru
- řadící páka příliš blízko ovládání ventilace.
Na závěr dovolte mé subjektivní zhodnocení. Po stránce spolehlivosti motoru se přikláním k Opelu Zafira, stejně tak je velkým plusem větší rozšířenost na trhu ojetin. Mazda 5 však boduje lepší variabilitou interiéru a vzhledem. Ke konečnému rozhodnutí určitě přispěje váš subjektivní pocit z předváděcí jízdy i reálný stav vybrané ojetiny.