DOTAZ: Dobrý den do redakce TipCars. Vybírám pro sebe nějaký odolný pick-up, který obstojí jak na silnici, tak v rámci možností i v terénu. Vyhlédl jsem si Nissan Navara od roku výroby 2005, se kterým je i jeden můj známý velmi spokojený. Nevím ale, jaký motor vybrat. Za rok najedu do 15 tis. km a na prvním místě je pro mne spolehlivost, tudíž by asi nejlépe vycházel benzínový motor. Bojím se však vysoké spotřeby při tažení přívěsu nebo v terénu. Mám také přístup k levnější naftě, vyváží to ale riziko, že mě může potkat výměna drahých vstřikovačů Common-Railu?
Předem děkuji za váš názor. Jeroným L.
Odpověď na dotaz z poradny ze dne 4.7.: Vážený Jeronýme, po technické stránce auto, předpokládám, znáte, takže netřeba rozebírat, že navara se terénu nebojí a na silnici se také nenechá zahanbit.
Tuhá zadní náprava, redukční převodovka, zavěšení kol odolné, tohoto hlediska se bát nemusíte. Jak ale odpovědět na Vaši otázku ohledně volby motorizace?
Stejně jako Vy se většina zájemců o koupi podobných automobilů kvůli obavám o vysokou spotřebu benzínových motorů automaticky orientuje na diesel. Jenže jak už jste sám nadhodil, vše má svá pro a proti. Rozdíl ve spotřebě několika litrů na 100 km a z toho pramenící úspory si užije spíše ten, kdo si vůz pořídí jako nový, potom už je to sázka do loterie. Diesely u navary jsou sice poměrně spolehlivé, dvouapůllitr ale občas míval potíže s rozvody, které jsou poddimenzované, na hodnocení třílitru ze spolupráce Nissanu a Renaultu je ještě brzy. K tomu přidejte omezenou životnost vstřikovačů, filtru pevných částic a dvouhmotového setrvačníku.
Na druhé straně nabídky potom stojí benzínový šestiválec, na jehož adresu nelze říci křivého slova. Čtrnáctilitrová spotřeba ale není ničím výjimečným a narazit na něj u nás se rovná zázraku. Z hlediska požadavku na spolehlivost je ale z mého pohledu favoritem.
Zejména pokud se rozhodnete pro dieselovou verzi, netrapte ji na dálnici delšími jízdami nad rychlostními limity. Vysoké otáčky motoru opravdu nesvědčí a výrazně zkracují jeho životnost. Filtr pevných částic neměla navara v Česku do roku 2010 (jeho přítomnost poznáte podle hodnoty součinitele absorpce či kontrolky na palubní desce).
Asi největší slabinou vozu je nekvalitní elektroinstalace. Konektory oxidují, kabely se lámou… Nebýt tohoto problému, těžko hledat nějakou vážnou slabinu.
Náhradní díly jsou dostupné bez problému, přední brzdové kotouče vyjdou na 4.500 Kč, brdové destičky stojí cca 1.500 korun a spojková sada přijde na cca 15 tis. Kč.
V inzerci TipCars můžete vybírat z více než čtyřiceti Nissanů Navara. Téměř všechny mají pod kapotou dieselový dvouapůllitr, benzínový šestiválec mezi nimi bohužel nenajdete. Jejich cena startuje pod hranicí 200 tis. Kč a na tachometru mají v průměru 150 tis. km.