Lubo: Dobrý den, po letech jedění, kdy na 1. místě byla spotřeba, bych si rád pořídil opravdu velké, spolehlivé, bezpečné a hlavně silné auto (tzn. více jak 4 válce, třeba i SUV), vhodné k LPG přestavbě (není podmínkou, najedu kolem 10 tis. ročně), kterému bych tak mohl odpustit i vyí spotřebu. Nejsem vak ádný blázen a závodník, chci si jen uít zvuk a výkon, tedy rozhodně ne extrémní rychlost. Vozidlo navíc bude uívat občas i manelka, take musí být uivatelsky přívětivé. Vím, e jdu trochu proti proudu, a e velká silná auta dnes nikdo nechce, v tom ale právě vidím svou anci při skromném rozpočtu. Mé cenové rozpětí je cca 150 tisíc. Pokud takové spolehlivé auto neexistuje, redakci se omlouvám..:D
Váený Luboi,
sen kadého opravdového motoristy je velké, silné, spolehlivé a bezpečné auto. Pro vyrovnaný chod a pohlazení bubínku, kladívka, kovadlinky a třmínku potom minimálně 6 válců a je lhostejné, v jakém uspořádání se vůči sobě jednotlivé válce nalézají. Samozřejmě, e mluvím o motorech spalujících alifatické uhlovodíky, pro které je charakteristické tzv. oktanové číslo. Pro 10 tisíc km. za rok nemá smysl se za stanovenou částku ani pokouet hledat kvalitní a prověřený naftový vůz se zaručeným 6-ti místným kilometrovým proběhem, začínajícím jedničkou. Ne, e by snad benzínový motor nebyl v těchto ojetinách také provozován pár tisíc motohodin, ale jeho latentní servisní náročnost je, troufám si tvrdit, desetinová, stejně jako riziko, e tam něco bude. Tak to by bylo řeení pohonu a teď najít ten správný ve správné karoserii.
Není definováno stáří vozu, take lze zařadit starí exempláře, i mladí auta na samotné cenové hranici. Pokud bude vozidlo vyuívat i manelka a má-li být uivatelsky přívětivé, raději bych opustil přetáčivou koncepci, tedy pohon zadních kol, který bez asistentů v podobě ASR (DTC) a ESP v kombinaci s výkonným motorem můe manelce způsobit nejeden edivý vlas, co jsou nečekané výdaje za kadeřníka, které je pak nutné započítat do nákladů na provoz vozidla. Určitě by se Vám líbila nějaká pěkná limuzína od BMW, ale článků, které je popisují, je zde na TipCars celá kála a můj amatérský popis by nepřinesl nic nového, navíc vzpomeňte na enu (ach ta přívětivost) a na pěknou 530i prakticky kterékoliv generace si stoupněte na konec fronty. Za stanovenou cenu to bude jedno z nejstarích aut, co lze koupit.
Pak je tady dalí monost civilního vozidla pro běný silniční provoz, které nabídne velmi dobrý koktejl namíchaný z jízdní agility, nezáludného a jistého chování na silnici v kombinaci se silným motorem. Je to relativně bezpečné a uivatelsky přívětivé vozidlo. Bylo by ode mě nemyslitelné, kdybych nezahrnul do výčtu Ford Mondeo s lidovým značením Mk.III, který má k dispozici 2 estiválcové motory ve třech výkonových naladěních. Nebýt drobné chyby v mazání na větím 3-litru pocházejícím od Jaguáru, rovnou bych jej doporučil v civilnějí verzi s výkonem 150 kW, protoe bude se standardním podvozkem a nebude nutné jezdit s chrániči zubů. ST 220 s 166 kW má a moc tvrdý podvozek, který není na nae cesty ideálně nastaven. Jene jak říkám, tyhle motory lze pořídit po opravdu zevrubném prozkoumání nejlépe nějakým kovaným odborníkem tento model vlastnícím a provozujícím. Kontrola hladiny oleje kadé 2. tankování, jak předepisuje uivatelská příručka, je zde skutečně nutnost, ale zase je to jediná pozornost, kterou je nutno motoru věnovat. To lepí volbou je původní Duratec VE s obsahem 2,5 litru, ke kterému se po roce 2003 začala montovat 6-ti stupňová převodovka MMT-6. Není sice závratně silný, ale pro pohodlné cestování je více ne dostatečný. Při dodrení pár servisních zásad (olej ACEA A1/B1 co 20 tkm, řemeny+kladky pomocných agregátů po 240 tkm, svíčky po 120 tkm) a občasné kontroly oleje (taky si umí loknout, ale není to obvykle takový notor, jak 3-litr), bude dobrým společníkem na cesty. Jeho přítomnost v autě se obvykle pojí s vyím stupněm výbavy, take nejdůleitějí asistenti, jako ABS, ESP a BAS, případně ASR nebudou chybět. Motor si lidé nechávají předělávat na LPG, ale jestli je na to skutečně vhodný, nevím. Spotřeba se pohybuje nejběněji mezi 9 a 10 litry, tedy pro benzínové estiválce celkem běná hodnota. Recenzí na Mondeo je zde celá řada a větina jej hodnotí kladně. Největí oříek bude najít toho pravého kandidáta, nebo v nabídkách jich není mnoho.
Neohrnul bych nos ani nad Opelem Vectra s motorem 2,8 V6 Turbo, který s výkonem 169 kW a díky přeplňování slunému točivému momentu 330 Nm určitě nabídne nevední tah. Ovem za 150 tisíc nebude velký výběr a rozhodně bude nutné hledat na globálních evropských automobilových serverech, protoe u nás se ve volné přírodě prakticky nevyskytuje. Jeho trakce není tak přesvědčivá, jako třeba u Mondea, nebo 5er BMW, ale i tak je nadprůměrná s důrazem na komfort. Samotný vůz nemá výrazné slabiny, jen dimenzování podvozku je v porovnání s Fordem slabí. Lze vyzdvihnout podvozek IDS Plus, co je zjednodueně globální systém řízení podvozkové platformy, jeho výhodou je monost změny charakteristiky podle charakteru trasy, nebo poadavků na jízdu. Nejde jen o změny tuhosti tlumičů, ale do řízení vstupují data z různých čidel týkajících se trakce.
Existuje jetě mnoho vozidel se estiválcovými (i více, ale vzhledem ke stanovené částce bych se nepoutěl do větích akcí) motory od různých výrobců, ale s přihlédnutím k poznámce na SUV nemohu vynechat Subaru, konkrétně Forester. Ostatní modely, jako je Legacy, nebo Outback, díky pohonu 4x4 také nabídnou slunou průchodnost lehčím terénem, ale Forester je pravé SUV, nefalované a jediné svého druhu. Momentálně mě snad nenapadá nic, co by spojovalo spolehlivost, mechanickou odolnost, průchodnost terénem a jistotu na silnici tak, jako Forester. I hojnosti výkonu při volbě motoru 2,5 T si můete dopřát. Jen v jediné věci Vás Forester asi zklame. Tou je počet válců. 6 válců má a 3-litr, ale ten se do Forestera bohuel nedával. V případě, e budete spíe trvat na příjemném zvuku a bude Vám stačit symetrický pohon vech kol (AWD), zvolte Subaru Outback s třílitrovým benzínem, který lze předělat na LPG. Dokonce od některého roku Subaru LPG montuje do vozů ve svojí továrně. Fuji Heavy Industry odvedlo dobrou práci, čili Subaru nelze prakticky nic moc vytknout z pohledu kvalit zpracování a jízdních výkonů. Jen jejich kontroverzní design nelahodí kadému oku, co se pravděpodobně odráí v jejich počtu na silnici.
Z japonských ikon spolehlivosti, které mě jetě napadly, uvedu Nissana Maximu s 3-litrovým sametovým estiválcem, kde díky vysokému věku uetříte, ale doporučuji kusy spíe za hranicemi, kde bude alespoň nějaká nabídka s větí zárukou, e se do vozidla nelil jen benzín (i kdy údajně snad ani nic jiného nepotřebují). Dalím takovým strojem je legendární Honda Legend, opět s motorem o opravdu příjemné velikosti 3,5 V6. Zde platí stejná podmínka. Nejmladí exempláře mají přes 10 let a opravdu solidní stav spíe hledejte na západ od hranic. To jsem se jen zasnil o autech, které ve své době byly pojem.
Závěrem ani nevím, co doporučit. Při dobrém stavu by mi bylo skoro jedno, co vyberu. Asi bych vybíral podle nadmořské výky, klimatických podmínek a potřeby zdolávat prané cesty. Pro níinu a silnice bych vybíral mezi klasickými auty střední třídy klidně s jednou hnanou nápravou + nějaký ten asistent (běec s praporkem před vozem byl v podstatě také asistent) a do hor na sníh a polňačky častěji ne 5 víkendů za rok bych volil Subaru.