Ceny první generace GL atakují hranici 200 tisíc korun. Stojí takové auto za pozornost? A s kterým motorem udělá nejlepší službu? Poradíme.
DOTAZ: Dobrý den, zaujal mne Mercedes GL, chtěl bych jej asi v naftě, ale netrvám na tom. Něco spolehlivého. S cenou to vidím tak na 350 tisíc korun. Děkuji za názor. Adam.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Adame, já osobně nejsem příznivcem takovýchto obrovských SUV, ale je fakt, že co se týká praktičnosti, je na tom GL skvěle. Úctyhodných 509 centimetrů délky nemá dokonce ani většina limuzín, šířka 192 centimetrů zase vyžaduje neustálou ostražitost při průjezdu úzkými městskými uličkami. Uvnitř je také spousta místa, auto je komfortní i na dlouhých cestách, má velký zavazadelník, nebojí se ani těžšího terénu a utáhne 3,5 tuny. Řada ojetin v nabídce má
sedm míst. Třetí řada sedadel ovšem nebyla zadarmo, automobilka si za ni účtovala 53 500 korun. Vzhledem k jejich dobré využitelnosti ale naštěstí většina kupujících zhodnotila, že jde o dobrou investici, která u dvoumiliónového auta stojí za pozornost. Auto má stálý pohon všech kol, je vybaveno elektronickou uzávěrkou mezinápravového a zadního diferenciálu. Po sepnutí tlačítka systému DSR brzdí motor při sjezdu z prudkého kopce. Sedmistupňová automatická převodovka
G-Tronic má speciální "pomalý" převod pro jízdu v těžkých podmínkách. Olej u ní měňte po 60 tis. km. Abych ale jen nechválil. Mějte na paměti, že si kupujete poměrně složité auto, na kterém se může kdykoli cokoli pokazit a oprava nebude levná. Velkým neduhem GL je koroze. Určitě si auto před koupí nechejte zvednout a podvozek důkladně zkontrolujte. Pojďme tedy k jednotlivým motorizacím.
320 CDI ( 165/155/195 kW) je verzí Mercedesu GL, která zároveň reprezentuje jediný šestiválec zastoupený pod kapotou tohoto modelu. Ten ve své době putoval napříč výrobním programem - od malého "céčka" až k limuzíně S-třídy. V modelu GL je jeho úkol doslova nejtěžší. Musí rozpohybovat auto, jehož provozní hmotnost se blíží k 2,5 tunám a v plném obsazení vysoce překračuje tuny tři. Díky točivému momentu 510 Nm se mu to docela daří, daní za velkou hmotnost jsou ale vyšší provozní otáčky a s nimi spojený zvukový projev. Automatická převodovka také poměrně často řadí - naštěstí velmi nenápadně a bez velkého otálení. Robustní konstrukce a čtyřkolový pohon ženou vzhůru i spotřebu. Při častých rozjezdech a brždění zamíří k dvanácti litrům, volná jízda bez prudké akcelerace ji srazí k devíti litrům. Tento motor bych doporučil jako nejvhodnější variantu pro dlouhodobou spolehlivost. Hledal bych ale kousky po r.v. 2010 s výkonem 195 kW, které dostaly nové turbodmychadlo a u nichž je točivý moment navýšen na rozumnějších 620 Nm.
Silnější alternativou pro naftový agregát je vidlicový osmiválec s označením
420 CDI a výkonem 225 kW (306 koní). Z tohoto motoru bych měl malinko obavy, složitá jednotka si bude u ojetějších kusů žádat drahé opravy/výměny dílů jako jsou turba, EGR ventily, atd... To samé platí o zážehových motorech. Nabídku benzínových jednotek v autobazarech tvoří také dvě verze - 450, pod jejíž kapotou se ukrývá osmiválec s objemem 4,7 litru a výkonem 340 koní a typ 500 s osmiválcem 5,4 litru a výkonem 388 koní.