Dotaz
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o silném TDI 1,9/110 kw, který se dával např. do Seatu Leon, Toledo. Zajímá mě hlavně životnost při tak vysokém výkonu.
Děkuji
Zajímavý motor. Podobných výkonů dosahují konkurenti až nyní. Mají však daleko nižší kompresní poměry, třeba jen 16,0:1 místo 19,0:1, jako u TDI. Kompresní poměr je jedním ze základních činitelů účinnosti motoru, takže TDI dosahuje zmíněného výkonu při nižší spotřebě paliva, než dnešní jednotky stejného výkonu. Jeho zákonitou nevýhodou je omezená kultura chodu.
Oproti slabším verzím motorů TDI-PD má 110 kW verze výraznější turboefekt, ale zato vyšší výkon v otáčkách. Suverénně táhne až do pěti tisíc.
Spolehlivost závisí na tom, zda je výkon využíván příležitostně či trvale. Ti, kdo na dálnici vytrvale drží plný plyn, se dočkají minimálně rychlého opotřebení turbodmychadla. Problém je v předepsaném oleji. Vstřikovací systém PD totiž vyžaduje olej dle normy VW 506.00, tedy 0W-40. To aby se spolehlivě namazala horní část plunžrů sdružených vstřikovačů, jinak se mohou zadřít (a stále nejsou opravitelné, koupíte je však levněji v Exchange systému Bosch). A taková vodička v dieselu hnaném nadoraz netvoří dostatečně pevný olejový film, má nízkou tepelnou zatižitelnost, přepaluje se, tvoří karbon, ten vymýlá pánve turbodmychadla.
Pokud budete vysoký výkon využívat pro předjíždění a jen občasnou rychlou jízdu, bude vám i nejvýkonnější TDI dobře sloužit. Olej v každém případě měňte po 15-ti tisících km, prodloužené intervaly motoru škodí. Ty váhy vzduchu už sem psát nebudu, to každý zná. Tak po 60 tisících to chce novou, aby to jelo jak se sluší a patří.