Volkswagen Passat B7 - potěší diesely spolehlivostí?

Advisory centre
František Mašek | 14.05.2021
foto: Michal Borský
Honza hledá hezký Passat v kombíku s naftovým motorem a cenovkou do 250 tisíc korun. Je lépe sáhnout po základní šestnáctistovce, nebo po silnějším dvoulitru?
DOTAZ: Dobrý den, prosím o radu. Rozhoduji se mezi 1,6 TDI a 2,0 TDI u Passatu v ceně kolem 250000,- Poraďte prosím, pomohlo by mi obecné zhodnocení dieselů u této generace. Děkuji, Honza

ODPOVĚĎ: Na začátek jen připomenu, že generace s označením B7 přišla na trh v roce 2010 a je to technicky vzato pouze modernizace generace B6, která se na trhu objevila už v roce 2005. Marketing koncernu zde opravdu zapracoval na výbornou a řada majitelů B7 o této skutečnosti dodnes netuší. Nejlevnější exempláře začínají už od cca 140 tisíc Kč s nájezdy klidně i přes 350 tisíc kilometrů. Už jen fakt, že auta zvládnou bez větších problémů takovou porci kilometrů svědčí o faktu, že by to s kvalitou generace B7 nemuselo být nijak špatné. Převážná část automobilů v tuzemských autobazarech pochází z firemních flotil, ať už z tuzemských nebo zahraničních. Pokud bych já osobně vybíral mezi dieselovými motory, volil bych 1,6 TDI s výkonem 77 kW. Není jich k prodeji tolik jako silnějších dvoulitrů (aktuálně kolem 45 kusů), ale motor zatím netrápí žádné vážnější závady. Jen škoda, že má s těžkým Passatem co dělat. Disponuje filtrem pevných částic a má rozvod DOHC. Na rozdíl od Octavie má ale v Passatu tento motor šestistupňovou manuální převodovku, což pomůže dynamice i celkové spotřebě. S Vaším rozpočtem koupíte aktuálně kousky z posledního roku výroby (2014) s nájezdy lehce nad 100 tis. km. Pokud si takové auto před prodejem dobře proklepnete, může vám sloužit ještě řadu let.

Pokud by ale výkon základního motoru neodpovídal Vaší představě, nezbude, než se podívat po 2.0 TDI. Ten je bezesporu nejoblíbenější motorizací a má výkony 103,125 a 130 kW. Na našem serveru najdete více než tři stovky ojetin s tímto motorem. Za Váš rozpočet 250 tis. Kč dnes koupíte ročníky 2012-2014 s nájezdy kolem 150 tis.km. Pokud se zaměříme na kombíky, můžete vybírat zhruba z 50 vozidel. Je třeba myslet na fakt, že ačkoli je tento motor nejoblíbenější, není zdaleka tak spolehlivý, jako 1,6 TDI. U starších, více jetých ročníků se mohou porouchat vstřikovací čerpadla, doporučuje se proto preventivně přidávat přípravky podporující mazivost nafty. U sedmistupňových automatických převodovek mnoho nevydrží mechatronika ani suchá spojka. při výběru auta pozor na cvakavé zvuky linoucí se z motoru. Pokud je uslyšíte, je třeba co nejdříve vyměnit vahadla. I kdyby se však neozývala, raději bych je u ojetiny s nájezdem nad 180 tis. km preventivně vyměnil. Majitelé ojetějších kousků (bez ohledu na verzi dvoulitru) si také stěžují na poruchy EGR ventilů a ventilů padajících do válců, čímž dojde ke zničení pístu i hlavy válce. Faktem ale je, že po r.v. 2012 by měly být TDI motory, resp. jejich vstřikovače, méně citlivé na kvalitu nafty. Před nákupem staršího Passatu bez ohledu na motorizaci se mrkněte i na podvozek. Dost často se vyskytují vůle v silentblocích předních ramen a pro jistotu zkontrolujte geometrii - speciálně na zadní nápravě.
Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Article rating
3.3 from 5 (66%)
Rated: 12x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů