1) HDi motory skupiny PSA se vyrábějí už řadu let v několika objemech i výkonových variantách. Který z nich hodnotíte jako nejpovedenější a proč?
Z hlediska spolehlivosti hodnotím pozitivně motor první generace 2.0 HDi 8V 80 KW se vstřikovacím systémem Bosch. Tento motor spatřil světlo světa již v roce 1998, montoval se prakticky do většiny modelů koncernu PSA a je tedy již důkladně prověřen. V automobilech Peugeot a Citroën, které servisuji je to stále asi nejčastější motorizace, se kterou se setkávám. Až na výjimky jsem nezaznamenal vážnější a opakující se problém vyžadující např. generální opravu motoru. Osobně dodnes provozuji Peugeot 806 s tímto motorem s proběhem půl milionu kilometrů a nedám na něj dopustit. Pro menší městská vozítka bych zase doporučil novější a rovněž prověřený motor 1.4 HDi 8V.
2) Můžete naopak jmenovat HDi motor, který dle vašich zkušeností nelze při nákupu ojetiny doporučit?
Asi bych se nevyjadřoval ve smyslu přímého nedoporučení – dle mého názoru není žádný typ vyloženě nepovedený a u ojetiny vždy záleží nejen na aktuálním stavu, ale rovněž na předchozí údržbě. Velký pozor bych si dal na oblíbené motory 1.6 HDi, u kterých dokáže potrápit vadné turbodmychadlo a silná karbonizace způsobená zanedbanou údržbou. V obou případech se pak oprava může vyšplhat na vysoké částky. Dále bych si při výběru ojetiny dal pozor i na motory 2.7 V6 HDi s větším kilometrovým proběhem, u kterých dochází k rozpadání ojničních ložisek, což opět vede k velmi nákladné opravě. Je dobré dát pozor i na obecné nešvary bazarových vozidel, jež jsou u koncernu PSA poměrně časté. V dnešní době je aktuální zejména nešvar spojený s předchozí demontáží filtru pevných částic (FAP), jež je spojen i s úpravami řídících jednotek. Dát takto upravené vozidlo opět do pořádku může být oříšek i pro zkušeného mechanika.
3) Jsou závady nebo nepovedené díly, které se u HDi motorů vyskytují plošně?
Častým problémem zejména u výkonnějších verzí první generace HDi motorů jsou dvouhmoté řemenice klikového hřídele, dvouhmoté setrvačníky a poruchy DRV ventilů na vysokotlakém čerpadle. Do jisté míry je však častější výskyt těchto závad dán kilometrovým proběhem, který tyto vozy v dnešní době mají a také jejich zanedbanou údržbou. Dále již zmíněné motory 1.6 HDi a jejich časté problémy s turbodmychadly a netěsnostmi vstřikovačů. U některých zástaveb 16V HDi motorů může být velkým problémem demontáž vstřikovačů či žhavících svíček.
4) Jakým způsobem se k HDi motorům doporučujete chovat při jízdě a jak o ně servisně pečovat, aby se riziko poruch omezilo na minimum?
Pravidla doporučuji pro všechny motorizace stejné – určitě není vhodné „honit“ studený motor a také je dobré zejména po razantnější jízdě chvilku „dochladit“. U HDi motorů doporučuji nezanedbávat servisní intervaly a hlavně používat výrobcem doporučené specifikace olejů. Toto platí zejména pro majitele vozidel, kteří mají menší roční kilometrový nájezd a často zanedbávají výměny náplní v doporučených časových intervalech. V neposlední řadě je potřeba dbát i na dodržení servisního intervalu výměny rozvodového řemene a řemene pohonu příslušenství a to včetně napínacích a vodících kladek. Obecně bych to shrnul tak, že pokud se budete o vaše auto řádně a svědomitě starat, tak vás na cestách určitě nenechá.
TIP: Máte další dotazy týkající se motorů HDI? Pište je do diskuse pod tento článek, pokusíme se na ně odpovědět v dalším díle našeho rozhovoru.