Reálné náklady na provoz ojetiny: spotřeba a první závada (3. díl)

Our theme
František Mašek | 14.02.2019
foto: Auto AZ Consulting
V tomto několikadílném seriálu se pokusím popsat všechny starosti i radosti spojené s výběrem, nákupem a provozem ojetého auta. Rozhodl jsem se totiž koupit své první vlastní auto v životě. A vy můžete být u toho.
Po třech měsících můžu opět sepsat několik zásadních skutečností o nákladech souvisejících s provozem ojeté Mazdy 6. V prvním díle jsem popsal, jak jsem auto vybíral, jak jsem ho našel a dovezl. Ve druhém jsem pak popsal proceduru při přihlášení v Česku, tedy absolvování STK, emisí, pořízení povinné výbavy, lékárničky a sjednání povinného ručení.


Při výměně kol za zimní byla provedena kompletní kontrola brzd. Vše na jedničku.
Průběžné náklady mimo pořizovací cenu vozu se v tuto chvíli dostaly na 39 690 Kč. Zatím jsem s autem za šest měsíců najel 3 890 km. To vychází průměrně na 555 km/měsíc a nějakých 6 700 km za rok. To je docela málo. Původně jsem plánoval o dost vyšší využití auta, ale dokud budu jezdit auty určenými pro novináře, tak to jiné nebude. Pojďme ke spotřebě, kterou sleduji ve speciální aplikaci. Ta osciluje mezi 7,86 - 8,99 l/100 km. Je jasné že se spotřeba odvíjí od stylu jízdy, od délky jízd (na krátké trasy je spotřeba studeného motoru vyšší) a od teploty (v zimním období bude spotřeba vyšší). Průměrná spotřeba je teď tedy od začátku dlouhodobého testu 9 l/100km při průměrné ceně na kilometr ve výši 2,88 Kč. Celkem jsem tedy za palivo zaplatil zatím 11 773 Kč. Je to číslo spíš pro zajímavost. S mým nájezdem spotřebu neřeším. Důležitější jsou pro mne jiné kvality vozu i jeho motorizace. Tankuji Natural 95 s multifunkčními aditivy. Tedy o něco dražší variantu, avšak věřím, že v dlouhodobém horizontu se pozitivně projeví v dobré kondici motoru. Auto parkuji mimo garáž, takže jsem pořídil i ochranou plachtu. Pokud vím, že nějaký čas nebudu auto využívat, Mazdu zakrývám. Pořídil jsem i starší 17" originální disky Mazda se zimními pneumatikami za 9 500 Kč, dalších 500 Kč stálo jejich vyvážení a montáž na auto.


Červená kontrolka klíče v praxi. Je dobré řešit bez zbytečného odkladu.
Nyní k první závadě. S příchodem sychravého počasí se mi opakovaně rozsvěcovala červená kontrolka klíče, tzv. Keyless systému. Existuje několik variant, co může tuto chybu způsobovat. Nejlepším řešením je zajet na diagnostiku a nechat si vyčíst paměť závad. Já osobně jsem dojel do vybraného neznačkového servisu, kde auto připojili na diagnostiku TEXA. Ta našla chybu s kódem B10D3, což značí pravé přední tlačítko zámku. Jde o mikrospínač s krycí gumičkou, pomocí které se zamyká auto (nepotřebujete vytahovat klíč). Časem tato gumička přestane těsnit a do mikrospínače se dostane vlhkost, která jej zkratuje. Objednal jsem tedy náhradní mikrospínač přímo z Japonska i s poštovným za 417 Kč. Bylo mi jasné, že se budou muset při výměně rozdělat dveře, takže z e-Bay jsem vzal rovnou zácvaky 10 ks za 215 Kč. Ty totiž rády praskají. Vlastní výměna v servisu stála 800 Kč, šlo o práci na cca 1,5 hod. Celkem tedy oprava za asi 1400 Kč.

První náklady související s dovozem: 30820 Kč
Povinná výbava: 1500 Kč
Povinné ručení: 4670 Kč
Dovozová STK a emise: 1900 Kč
Správní poplatek za zápis do registru vozidel: 800 Kč
Celkem za postavení auta na RZ: 8870 Kč
Zimní pneu s disky včetně vyvážení a montáže: 10000 Kč
Palivo: 11 773 Kč
Ochranná plachta: 500 Kč
Oprava vadného mikrospínače na klice (materiál + práce): 1400 Kč

Průběžné celkové náklady mimo pořizovací cenu vozu: 63363 Kč
Article rating
4.6 from 5 (92%)
Rated: 8x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Koloss, 14.02.2019 16:42
Tak vzhledem k obsahu motoru je spotřeba celkem příjemná. Jen bych se autora chtěl zeptat, jak je poskládaná u tohoto motoru převodovka, přesněji kolik točí motor na šestku při reálných 130 km/h.
KoobaS, 15.02.2019 08:42
S tou plachtou a schováváním auta bych byl opatrnej. Občas to může mít katastrofální následky na laku...
David V, 15.02.2019 10:24
Zajímavé čtení. Vzpomínám na Mondeo, kdy jsem zde měl podobný seriál, ale protože jsem neměl zánovní auto po důchodci, těch zásahů bylo víc. Spotřeba se postupně snižovala, jak jsem se s autem naučil jezdit. Nakonec jsem skončil na průměrné hodnotě 8,75 l/100 a poslední cestu do Chorvatska a z5 jsem s ním absolvoval za 8, což při plné zátěži, cestovní rychlosti a klimě bylo super. Prodal jsem ho se ztrátou 100 tKč a najezdil s ním 100 tkm, čili se ztrátou hodnoty 1Kč na km, což považuji za skvělé. Závažnější opravy byly 2 - kompresor klimy za 12 tKč a palivové čerpadlo za 13 tKč, ostatní údžba, prevence a zub času.
Teď opět sedlám V6-ku, ale průměrně jsem momentálně o litr a půl víc. Nicméně vzhledem k pořizovací ceně, AT, 4x4 a výkonu přes 250 koní mu to toleruji
Zatím jsem v tom prvním nejkritičtějším roku, kdy zjišťuji, jak auto reaguje na různé okolní podmínky, abych mohl zpětně hodnotit, jestli to byla dobrá koupě, či ne.
Tak držím pěsti. Ta nová M6 s upraveným 2,5 (195 k) se mi moc líbí a bude to asi za těch cca 8 let další vážný kandidát.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů