Nabídky levných korejských výrobců obvykle připadají v úvahu všude tam, kde jde hlavně o poměr ceny a užitné hodnoty. Sportovní kupé značky Hyundai se proto korejským poměrům tak trochu vymyká. Sportovnímu vozu, jakožto exkluzivnímu zboží, totiž nemůžeme tak snadno odpouštět případné nedostatky v dílenském zpracování či jízdních vlastnostech. Hyundai Coupé celkem rozumně plní nároky těch, které sportovní vozy přitahují zejména svým designem a za mistry volantu se nepovažují. Je to takový sporťák pro začátečníky, který stále hodně zajímavě vypadá a většinou vám ani nezruinuje rozpočet drahým servisem. A také bychom mu trochu křivdili, kdybychom napsali, že jízda s ním je nezajímavá.
Lze sice říci, že jeho dynamické vlastnosti mírně zaostávají za očekáváním nabuzeným nevšedním designem, ale je to právě nadměrná výstřednost designu, která je toho příčinou. Dvoulitrový šestnáctiventilový čtyřválec o výkonu 102 kW je v dané třídě celkem obvyklým základním pohonem, je pouze škoda, že výrobce tehdy nenabízel žádnou výkonnější alternativu. Naopak existovala slabší verze se šestnáctistovkou, jenž však v ČR nabízena nebyla. Pod kapotou osobního automobilu bychom dvoulitru vyčítali výraznější vibrace, u kupé však oceňujeme dobrý záběr v širokém rozsahu otáček a ochotné reakce na sešlápnutí plynového pedálu i ve vysokých rychlostech. Podíl na tom jistě má i malá čelní plocha daná výškou automobilu pouze 1303 mm, která výrazně redukuje aerodynamický odpor. Jedním ze základních prvků požitku z jízdy se sportovně laděným vozem je nízká pozice sezení. Tento předpoklad Hyundai Coupe dokonale splňuje, přičemž nejen polohu, ale i tvarování jeho sedaček můžeme pochválit.
Poté, co jsme nabudili sportovní emoce, servírujeme studenou sprchu – většina mechanických komponentů pochází z předchozí generace modelu Lantra (dnes Elantra). Nemusí vám to však nutně zkazit náladu. Lantra je mezi korejskými vozy střední třídy nejsportovnějším a asi také nejspolehlivějším modelem. Většině majitelů funguje úplně bez problémů, jen je potřeba dodržovat dvě základní věci. První z nich spočívá ve včasné výměně rozvodového řemenu. Interval této výměny byl v roce 1996 s nástupem coupé prodloužen na 90 tisíc kilometrů, a vzhledem k tomu, že existují lantry, kterým tato klíčová součást praskla již před ujetím zmíněné vzdálenosti, rozhodně nedoporučujeme interval přetahovat.
Též na kvalitu oleje je pohonná jednotka s hydraulickými zdvihátky ventilů citlivá, musí být nejméně polosyntetický a musí ho být v motoru dost, takže jeho stav občas zkontrolujte. Problémy může mít také ten, kdo šetří palivo a jezdí stále v nízkých otáčkách. Pak se motor uvnitř zanáší karbonem a když se zapečou pístní kroužky, může to vést k velmi rychlému opotřebení, signalizovanému nejdříve vysokou spotřebou oleje. Doporučujeme proto motor alespoň jednou za čas pořádně prohnat. Potom je pohonná jednotka vozu bezproblémová, vždyť také vychází z konstrukční školy japonského Mitsubishi. Dotázané autoservisy se shodují, že u lanter z posledních let výroby se vážné mechanické poruchy nevyskytují. To spíš celkové dílenské zpracování stále není na zcela světové úrovni, a tak si majitelé často stěžují na různé pazvuky v interiéru.
Obvyklá cena za Hyundai Coupé z roku 1999 je dnes kolem 180 tisíc Kč, přičemž počítejte s bohatou výbavou, čítající i veledůležitou klimatizaci.
SPOLEHLIVOST průměrná
TECHNICKÁ ÚROVEŇ průměrná
CENY OJETIN nízké
PROVOZNÍ NÁKLADY průměrné
SERVIS středně dostupný, středně drahý
CHARAKTERISTIKA MODELU
Karosérie | třídveřové sportovní kupé |
Motory | zážehové řadové čtyřválce 1,6i 16V (84 kW), 2,0i 16V (102 kW) |
Pohon | přední kola |
Rozměry | 4340x1730x1303 mm |
Rozvor | 2475 mm |
Zavazadlový prostor | 288 l |
Palivová nádrž | 55 l |
Oficiální prodej v ČR | ano |
MÍNUSY
- dle mnohých „přeplácaný“ design
- horší dílenské zpracování
- některé ergonomické chyby
- horší renomé značky
- náchylnost motoru na zacházení
- drahé náhradní díly
- málo dílů z druhovýroby
JAK ŠEL ČAS
1996: Zahájení prodeje. Na českém trhu pouze s motorem 2,0i 16V a manuální převodovkou. V zahraničí i s motorem 1,6i 16V a automatickou převodovkou.
1999: Designové úpravy modelu - ještě výraznější příď.
2002: Zahájení prodeje zbrusu nové generace modelu s motory 2,0i 16V a 2,7 V6 24V.
NEJČASTĚJŠÍ ZÁVADY
· prasklý rozvodový řemen
· zakarbonování motoru s následkem rychlého opotřebení
· vysoká spotřeba oleje
· zanesená hydraulická zdvihátka ventilů
· předčasně opotřebené zadní tlumiče a ložiska zadních kol
· závady dobíjení
· vadné termostaty
· škody následkem přehřátí motoru
· propálená těsnění pod hlavou válců
· koroze karosérie
Doporučený model
2,0i 16V (103 kW)
Zážehový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod DOHC, elekronické vícebodové vstřikování paliva
Důvody: Naprostá většina vozů je vybavena tímto motorem, výkonnější šestiválec se vyskytuje až v novějším modelu. Ten však dost zatěžuje příď a jízdní vlastnosti tím trpí.
Nebrat
1,6i 16V (84 kW)
Zážehový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod DOHC, elekronické vícebodové vstřikování paliva.
Důvody: S tímto motorem se vůz do ČR nedovážel. Krom toho, že tak malý motor do sportovního kupé nepatří, může mít vůz s ním i dost pohnutou historii.