U konceptů bývá zvykem, že se jejich futuristické, ale složité tvary téměř nikdy nepodaří přenést do podoby, kterou by automobilka byla schopna vyrábět. Nebo alespoň zákazník schopen zaplatit. Proto jsem s úžasem pozoroval premiéru i8. Když před pár měsíci BMW strhlo plachtu z její sériové podoby, bylo to, jako by se na zemi objevil vůz z časů budoucích. Od konceptu se lišil jen detaily.
Přiznávám, že mě úžas neopustil ani ve chvíli, kdy jsem na testovací jízdě v Los Angeles přebíral klíčky od jednoho exempláře. Ten byl navíc provedený v té nejlepší barevné kombinaci, která umožní vyniknout zajímavým prvkům a detailům. Hlavním odstínem je stříbrná, části vozu jsou černé a na mnoha místech se objevují modré linky. Třeba okolo typických ledvinek, jež jsou symbolem BMW po desítky let. Auto je z designového hlediska pečlivě propracované, se smyslem pro krásno i aerodynamiku zároveň. A tak se tu velmi nízká silueta mísí s množstvím nasávacích otvorů na přídi nebo nárazníku. Kapotě dominuje velký výdech z přídě a nejzajímavějším prvkem celého auta je záď, kterou zdobí dva částečně otevřené aerodynamické tunely u sloupku. Těžko se shodnout na tom, zda toto auto připomíná vesmírnou stíhačku z Hvězdných válek nebo ze Star Treku.
TIP: BMW i8 posílí na nejméně 500 koní
Sci-fi pro extroverty
Vzhled BMW i8 má vedlejší efekt - kdekoli zastaví, sbíhají se k němu lidé. Třeba i na ulicích Hollywoodu, který je zvyklý opravdu na cokoliv. A tak i když okolo právě projíždí naleštěné Lamborghini Aventador patřící určitě nějaké herecké hvězdě, všechny zraky se upírají k BMW. O to víc, když zastaví a otevře své dveře.
Podezírám designéry z prvoplánovosti. BMW je totiž vybaveno křídlovými dveřmi, které se vyklápějí boční plochou směrem vzhůru. Jsou hlavním prvkem, který vám pomůže zahájit konverzaci s okolo stojícími zvědavci. Přistihl jsem se, že všude, kde jsem s autem zastavil, jsem je schválně nechával otevřené. A reakce vždy přišla okamžitě, pár majitelů současných BMW už rovnou chtělo podepisovat kupní smlouvu.
Hlavní highlight celého vozu je ale zároveň kamenem úrazu, který může dokonale pošramotit vaši image. Kvůli nízce zvednutým dveřím a tlustému vysokému prahu není právě snadné do auta nasednout.
Finesa od Vuittona
Auto zvenčí působí jako silné sci-fi, ale jasné BMW. A totéž se odehrává i v kabině. Přestože tvar palubní desky, sedačky nebo detaily z nelakovaného uhlíkového vlákna vypadají jako z budoucnosti, všechna tlačítka a ovládací prvky okamžitě rozpozná každý, kdo už v nějakém moderním BMW seděl. Je tu i známý multimediální systém iDrive. Klasické budíky vystřídala obrazovka, která je jen simuluje. Nechybí známá páka automatu vyvedená jako joystick.
Ve sportovních autech se musí člověk smířit s minimem prostoru, BMW je toho typickým příkladem. Odkládacích míst je pár a pokud jsou, tak jsou opravdu malá. Auto je uspořádané jako 2+2, což znamená, že jsou tu zadní sedačky, ale použitelné tak maximálně pro děcko nebo trpaslíka. To je mnohem lepší pořídit si k vozu speciální sadu zavazadel Louis Vuitton. Jsou vytvořena tak, aby přesně zapadla na zadní sedadla a dala se bezpečně připoutat. Další kousek se pak vejde do miniaturního kufru pod zadním víkem.
Kouzlo ovšem nespočívá v tom, co do BMW i8 naložíte, ale jak s ním budete jezdit. Auto budoucnosti totiž není jen tak ledajakým vozem. Má osobnost, která je rozdělena na tři. Umí být elektromobilem, který přes noc zapojíte do zásuvky, abyste pak dojeli do kanceláře bez jediné spálené kapky benzínu. Umí být hybridem, když potřebujete cestovat na delší vzdálenosti, a umí být sporťákem, který vám napumpuje adrenalin do žil, když toužíte po víkendové projížďce.
Kouzlo trojité osobnosti
Je to díky tomu, že používá kombinaci vpředu uloženého elektromotoru, který pohání přední kola, a vzadu uloženého benzínového motoru, jenž se stará o ta zadní. Uprostřed je pak sada baterií. V čistě elektrickém režimu je BMW i8 schopné ujet na jedno nabití až 37 km. Zcela tiše a poměrně svižně. Na elektřinu jede rychlostí až 120 km/h. Stačí ho pak na parkovišti připojit do zásuvky, počkat pár hodin a může se na ekologickou cestu vydat znovu.
Pokud šťáva v bateriích klesne na minimum, přepne se i8 do režimu Comfort. V něm funguje jako běžný hybrid. Většinu času ho pohání maličký tříválec s objemem jen 1,5 litru. Vznikl prakticky jednoduše - rozpůlením známého řadového šestiválce. Pokud auto zastaví na světlech nebo jede dostatečně pomalu, zapojí se do práce znovu elektromotor, aby ušetřil aspoň část paliva. Díky těmto dvěma povahám se BMW podařilo dosáhnout na neuvěřitelně nízkou průměrnou spotřebu. Podle tabulky to je 2,1 litru benzínu na 100 km. Za tolik nejezdí ani maličký městský skútr!
Mít takový plug-in hybrid určitě zahřeje duši ekologa, ale nepobaví. Proto je tu ještě jeden režim, klasicky pojmenovaný Sport. Přepněte na něj a budíky na displeji se z modré přebarví do červena. Motor, který jen tiše předl za zády, najednou zhrubne. To že je jen tříválec? Dramatickou proměnu mají na starosti reproduktory, které k většímu prožitku jeho zvuk zesilují. Někomu to může přijít možná příliš umělé, jiný to uvítá. Je ale jasné, že se stále se zmenšujícími motory to bude v budoucnosti nutnost.
Sportovní náčiní
Hybridy bývají kvůli komplikovanému pohonu těžké. To mohl být i případ BMW i8, nebýt konstrukce z lehkých materiálů. Šasi tvoří hliníkový modul, karoserie je vyrobena z materiálu CFRP. Jde o kompozit skládající se z moderního plastu a uhlíkového vlákna. Je tedy velmi lehký a velmi tuhý. Celé auto díky tomu váží jen 1 485 kg, tedy jako běžný sedan střední třídy. Připočítejme k tomu, že tříválec s masivním turbodmychadlem má výkon 231 koní a dalších 131 koní má elektromotor a je jasné, že s tímhle vozem bude svezení výjimečným zážitkem.
Ve sportovním režimu je tedy z vozu 4x4, protože jsou poháněna přední i zadní kola zároveň. Sešlápněte plyn na podlahu a prudká akcelerace nastává téměř okamžitě. Je to díky elektromotoru, který má bleskový nástup točivého momentu. Další notnou sílu pak přidá benzínová jednotka. Neobvyklý zážitek ze zrychlení doprovází i dosud neslýchaný zvuk. Lomoz motoru za zády doplňuje silný svist elektromotoru vpředu. Symfonie, která vás donutí zkontrolovat datum, zda se během zrychlování nepřetočilo do budoucího století. Vždyť stovka padne za 4,4 sekundy!
Díky pohonu všech kol se auto ve vysokých rychlostech poslušně vrhá do zatáček. Najedete-li ale příliš rychle, zazní varovný jekot od předních pneumatik, který pak může následovat nedotáčivost.
Gumy jsou totiž neobvykle úzké, stavěné spíše pro úsporu paliva než grip. Přidejte příliš plynu při výjezdu ze zatáčky a BMW neposedně mrskne zádí, jako by se chtělo dostat z vaší kontroly a přetočit se do smyku. V tu chvíli ho ale zkrotí elektronika.
Výjimečný zážitek
Ve chvíli, kdy se rychle řítím po klikaté silnici kdesi v kaňonu severně od Malibu, bych si ale přál nižší sezení za volantem a možná i lepší výhled ven. Nízká stavba vozu totiž přichází s problémem, kterým je tlustý sloupek procházející těsně podél hlavy vyššího řidiče. A to je můj případ.
I tak je ale průlet zatáčkami zážitkem. Navíc za něj není potřeba ani příliš platit. Spotřeba je totiž na předvedený výkon stále velmi nízká, auto jezdí za 12 litrů benzínu na 100 km. Sportovní jízda vás navíc odmění rychlejším dobitím baterií, takže jakmile se zklidníte, je možné zase jezdit ekologicky.
BMW i8 bude kvůli své ceně nejčastěji srovnávané s Porsche 911 Carrera 4S. Nezastírám, že hlavně na složitém technickém úseku nebo přímo na závodním okruhu by měl klasický sporťák ze Zuffenhausenu před BMW navrch. Jenže proti novému i8 dnes všechna auta vypadají jako ze staré školy. Mnichovské auto je nyní tím, které nastavuje laťku a určuje směr. Je výjimečné a výjimečným ještě dlouho zůstane.
BMW i8motor: přeplňovaný benzínový tříválec + elektromotorvýkon: 362 ktočivý moment: 320 + 250 Nmzrychlení: 4,4 smax. rychlost: 250 km/hspotřeba 2,1 litruhmotnost: 1 485 kg, kufr: 154 lcena: 3.310.000 Kč včetně DPH