Tenhle malý městský crossover, se zvenčí jeví jako kompaktní SUV s překvapivě prostorným interiérem. Navíc slibuje nízkou spotřebu paliva i emisí. Získá si stejnou oblibu jako ix20?
Označení
mild-hybrid používají vozy, jež jsou vybaveny systémem, kombinujícím spalovací motor a ve většině případů 48V elektromotor. Právě díky němu dokáže vůz při zpomalování či brzdění rekuperovat energii, kterou dobíjí baterii a zpětně pohání vůz.
Hyundai Bayon by měl vyplnit mezeru mezi vozy ix20 a Hyundai Kona. Nicméně tomu tak úplně není, jelikož Bayon je duchovním nástupcem ix20 a zhruba 70% všeho, co se ukrývá pod touto zbrusu novou karoserií, například platforma, motory či převodovky včetně mnohých částí interiéru jsou shodné právě s modelem i20.
Oproti i20 je Bayon o 14 cm delší a o 4 cm vyšší, rozvor náprav (2 580 mm) je však identický.
Světlá výška začíná na
165 mm a nabízí tak nejen o trochu větší „zábavu“ v terénu, ale i
pohodlnější nastupování a vystupování z vozu. Náš vůz vybavený mild-hybridem a 17“ koly má tak dokonce něco kolem 180 mm. Dveře však nepřekrývají prahy, takže pokud s vozem projedete pár louží a bahnitých cest, lehce si obarvíte nohavice do stejného odstínu. V čem si ale drží prvenství nad oběma vozy je právě
objem zavazadlového prostoru.
ExteriérTěžko říci, zda se Bayon vzhledově povedl či nikoli. Přestože je velmi extravagantní, myslím si, že je jen otázkou času, než si na jeho vzhled lidé zvyknou. Kontroverzně svého času působila i Honda Civic (rok výroby 2007), která pak na našich silnicích byla docela
hojně viděna.
Nový Bayon na mě působí sportovním, ale zároveň i elegantním dojmem. Má ostré linie, výrazná
světla ve tvaru šipky (standardně halogenová, náš vůz ve výbavě Style měl však LED světlomety) jsou doplněna úzkými LED světly denního svícení a vyznačuje se i zajímavě pojatou širokou mřížkou chladiče.
Zboku si na první pohled všimnete nejen
širokého C sloupku, jaký se vidí u sportovních vozů, ale i
výrazných prolisů karoserie.
Záď oproti přední a boční části vozu vypadá nejvíce usedle. Zadní kombinovaná LED světla bumerangového tvaru (v nižší výbavě žárovková) jsou spojena tenkou červenou linií (odrazkou) a umístěna daleko do stran. Dobře vypadá i
prodloužené zadní okno. Vše je jednoduché a jak se tak na Bayon dívám stále dokola, dá se říci, že záď se mi opravdu líbí.
Zavazadlový prostor je opravdu velkorysý a nabízí
411 litrů, v mild-hybridní verzi 334 litrů, jelikož pod podlahou kufru je upevněna baterie, což znamená, že zde není již místo pro rezervu, ale pouze pro lepící sadu. Zavazadelník má pravidelné tvary a příjemně nízkou nakládací hranu.
InteriérPo usednutí do interiéru zjistíte, že je shodný s Hyundai i20. V našem testovaném voze je
10,25“ digitální přístrojový panel, jež zobrazuje informace o řízení. Displej si můžete upravit podle svých preferencí – například si digitálně nechat zobrazit svou rychlost, tok energie (pouze ve verzi 48 V) anebo funkce SmartSense. V nižších verzích je pak displej 8“.
Stejně tak i multimediální systém je k dispozici s
10,25“ displejem. Jeho obsluha nespadá do jasně intuitivních, nicméně se alespoň základní funkce neskrývají v různých menu, ale dají se nastavit pomocí klasických tlačítek. Stejně tak například hlídání jízdního pruhu lze snadno zapnout či vypnout pomocí tlačítka umístěného na volantu.
Infotainment je však
svižný a poskytuje dobrou grafiku i odezvu.
Příjemný a do rukou dobře padnoucí je pak sportovní čtyřramenný volant. Bayon má ve své výbavě (Style) i
bezdrátové nabíjení chytrých telefonů, možnost propojení s Android Auto i AppleCar Play.
Adaptivní tempomat spolupracuje s navigací, která si neustále aktualizuje nejen mapy, ale i aktuální dopravní situaci.
Interiér poskytuje dostatečné množství odkládacích prostor, ale na první pohled je vidět, že tvrdé plasty se vyskytují na většině míst celého interiéru – a to je škoda. Sice chápu, jaká je cena vozu i na koho je cílený atp. nicméně pravdou zůstává, že i tvrdý plast, lze opracovat tak, aby nepůsobil až tak lacině. Pochválit tedy mohu jen skutečnost, že přestože jsou v interiéru obyčejné
tvrdé plasty, alespoň za jízdy nikde nic nevrže, nepraská a vše lícuje.
Přední sedadla jsou velmi příjemná, s výrazným bočním vedením jak na sedáku, tak i na opěradlech. Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v segmentu B, musím uznat, že
sezení v druhé řadě sedadel je nadmíru luxusní. Sedadla jsou nejen pohodlná, ale před koleny i nad hlavou je více než dost místa. A co je také chvályhodné, je i prostor pod předními sedadly, kam si pohodlně zasunete nohy, aniž byste si tlačili nárty. I vzadu se sedí, díky ukotvení, výše a sedadla jsou měkká a opravdu příjemná. Tolik prostoru v kategorii malých vozů opravdu nebývá. Bohužel však zadní lavice
nenabízí žádné polohování ani posun, připlatit si však můžete za
vyhřívání krajních míst.
Výhled vzad je pak omezen díky širokým C sloupkům, pomáhají zde však parkovací senzory, couvací kamera či sledování mrtvého úhlu.
MotorNový Bayon je nabízen ve třech motorizacích. Jedná se o tříválcové přeplňované zážehové motory 1.0 T-GDI s výkonem 73,6 kW/100 k,
1.0 T-GDI Mild-hybrid s výkonem 88,3 kW/120 k a posledním nabízeným, je zážehový čtyřválec 1,2i DOHC D-CVVT 16V o výkonu 62 kW – tedy ideální motor pro lidi, kteří si chtějí svého plechového přítele ponechat na delší dobu, ideálně 10 a více let a pohybovat se s ním zejména po městě.
První dva motory jsou spjaty s
manuální šestistupňovou převodovkou iMT (Intelligent Manual Transmission - která vám dovolí plachtit už při zařazení neutrálu nebo po vypnutí motoru) nebo
sedmistupňovou DCT, zatímco posledně zmiňovaný motor 1,2i je propojen pouze s
5stupňovou manuální převodovkou.
Maximální rychlost námi testované mild-hybridní verze je
185 km/h se zrychlením z 0 na 100 km za
10,4 sec. Hyundai Bayon je k dispozici pouze s pohonem předních kol, zatímco několikrát zmiňovaná Kona lze pořídit i s pohonem všech čtyř kol. Bayon využívá klasickou jednoduchou vlečnou zadní nápravu, stejně jakou má i20.
Jízdní vlastnosti – spotřebaJestli je co pochválit, tak rozhodně
kultivovaný projev motoru, který je také velmi dobře odhlučněn a tak se do kabiny nepřenáší žádný hluk. Tedy mírný hluk sem doléhá, ale ten přichází od kol.
Dále bych pochválil
naladění podvozku, který není až tak tvrdý (opět v porovnání s i20). I větší nerovnosti jsou dobře odfiltrovány a jízda je více komfortní, měkčí, prostě příjemnější.
Perfektně sedí i ve vyšších rychlostech v zatáčkách, což je od docela vysokého crossoveru
opravdu sympatické.
Dynamika motoru je opravdu slušná a motor dobře akceleruje, přestože je Bayon vybaven
tříválcem s označením
Kappa II, který pracuje s přímým vícebodovým vstřikováním. Zhruba od 1500 otáček do 6000 otáček je motor opravdu svižný a dozajista mu v tom napomáhá i elektromotor. Díky 48V mild-hybridu startér generátor reaguje rychle, ve srovnání například s 12V, které mají některé konkurenční vozy. Motor naskakuje rychle, je velmi tichý a vypomáhá zejména při rozjezdech nebo při potřebě pružného zrychlení.
Co mi však na Bayonu vadilo (stejně tomu je i u i20) bylo nastavení, které vám automaticky po nastartování zvolí
režim Eco a snaží se držet motor v co nejnižších otáčkách. Chápu, že se tak děje kvůli úspoře paliva a emisím, nicméně je motor mnohdy tak podtočený, že vnímáte jeho vibrace. Zabránit se tomu však dá jednoduše, a to tak, že vůz přenastavíte do jiného jízdního režimu.
Nabízí se tak režim
Comfort, který nepouští vůz pod 1500 otáček a jízda je tak mnohem příjemnější, případně režim Sport, ve kterém je vůz ještě o trochu točivější a reakce ostřejší. Na druhou stranu ale
přijdete o možnost plachtění, o kterém jsem mluvil na začátku, jelikož ten je možný právě jen v režimu Eco (při vypnutém motoru, nebo při zařazeném neutrálu). Hold nemůžete mít vše. Buďto plachtíte, šetříte palivo i životní prostředí, ale motor se mnohdy dusí, nebo si jízdu užíváte a spotřeba vám o trochu vzroste. Je tedy nutné zvážit, co vám vadí – vyhovuje více.
Trochu nevyzpytatelné je
chování rekuperace a ne úplně na jedničku funguje sladění motoru se 7stupňovým automatem, zejména v případech, kdy zrovna rekuperujete nebo chcete během brzdění systému vůz opět zrychlit. Projeví se to
nepříjemným škubáním, které vám po čase začne lézt na nervy.
Spotřeba udávaná výrobcem se pohybuje při nízkých rychlostech mezi 6,5-6,8l/100 km, ve středních rychlostech mezi 5,1-5,3 l/100 km a při vysoké či extra vysoké rychlosti se pak spotřeba vyšplhá na 4,5-5,7 l/100km. Kombinovaná je udávána mezi 5,2-5,5 l/100km. A jaká je realita? Pokud jsme se pohybovali zejména po dálnici, ustálila se spotřeba na 6,5 l/100 km, při jízdě mimo dálnici – tedy po okreskách – pak kolem 5,7 l/100 km.
Kombinovaná spotřeba pak ukázala hodnotu 6,1 km/h. Pokud jsme jeli stylem lehké nohy na plynu a snažili se opravdu o ekonomickou a zároveň ekologickou jízdu, zejména při zvoleném Eco režimu, spotřeba ukázala hodnotu 4,8 l/100 km.
VýbavaCo se týče venkovního designu vozu, můžete si vybrat celkem z devíti barev, včetně nové barvy Mangrove Green. Další přizpůsobení je pak možné díky dvoutónové střeše a také si můžete přizpůsobit kryty zrcátek. Bayon je k dispozici s 16“ nebo 17“ koly z lehké slitiny.
Hyundai Bayon je k dispozici ve třech výbavových stupních. Základní Comfort pořídíte v akční nabídce od 349 990 Kč za 1,2i s 5st. Manuální převodovkou až po 399 990 Kč za 1,0 T-GDI s 6st. manuální převodovkou.
Výbava Comfort obsahuje například: ocelová 15“ kola, sadu na opravu pneu, nárazníky a kliky dveří v barvě vozu, LED denní světla, projektorové halogenové přední světlomety či střešní ližiny. Z bezpečnostních prvků je to například ABS + elektronický rozdělovač brzdné síly EBD a brzdový asistent BA, elektronický stabilizační systém, asistent pro rozjíždění do kopce HAC s multikolizní brzdou MCB, airbag řidiče a spolujezdce, okenní airbagy pro přední i zadní sedadla, asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích, systém sledování únavy řidiče, autonomní nouzové brzdění atp. O komfort se pak postarají anatomicky tvarovaná sedadla s látkovým čalouněním, sportovní přední sedadla, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, výškově a podélně nastavitelný volant, elektrický posilovač řízení s proměnným účinkem, otáčkoměr a palubní počítač, elektricky ovládaná přední okna a vnější zpětná vyhřívaná zrcátka, manuální klimatizace atd.
Vyšší výbavový stupeň SMART pak nabízí motor 1,2i s výkonem 62kW/84 koní a 5st. manuální převodovkou za 409 900 Kč, 1,0 T-GDI s výkonem 74kW/100 k a 6st. manuální převodovkou za 439 990 Kč a Mild Hybridní verzi 88kW/120 k s 6st. manuální iMT za 479 990 Kč.
V nejvyšší výbavě STYLE jsou pak k mání stejné motorizace a převodovky od 469 990 Kč až po 539 990 Kč.
Pokud byste zatoužili po 7st. dvouspojkové převodovce (DCT) s automatickým řazením, je k dispozici ve všech třech výbavových stupních za příplatek 40 000 Kč, ale pouze s vozy 1,0 T-GDI a pro výbavu Comfort pak pouze s paketem Club.
ZávěrNový Bayon má pružný motor, nabízí vyrovnané jízdní vlastnosti a komfortní cestování (dobře naladěný podvozek). Dále pak velkorysý vnitřní prostor a velký zavazadelník. Přestože má i několik much, stále se jedná o dobrý vůz za solidní cenu. Pokud se na něm do budoucna ještě trochu zapracuje, troufnu si říci, že by se mohl stát stejně tak oblíbeným modelem jako i20.
Klady• Prostorný interiér
• Originální design vozu
• V interiéru nechybí tlačítka a ovladače
• Prostorný zavazadlový prostor
• Úctyhodný prostor pro cestující v druhé řadě sedadel
• Pohodlné nastupování/vystupování z vozu
• Vyrovnané jízdní vlastnosti
• Komfortní jízda – dobře vyladěný podvozek
• Pružný motor
Zápory• Originální design vozu
• Nepředvídatelná rekuperace
• Reakce převodovky při ostřejším zrychlení
• Nekryté prahy dveří
• Chybí variabilita zadních sedadel