Hyundai i30 T-GDI: na vrcholu nabídky

Tests
František Mašek | 30.07.2018
dalších 17 fotek
Hyundai i 30 kombi ve svých dvou předchozích verzích svůj neoficiální boj s českou Škoda Octavia kombi jasně prohrávala. Jak vypadá nová třetí generace? Má šanci v konkurenci s českým soupeřem obstát? Odpověď není jednoznačná, ale jedno je jasné. Model i 30 vyzrál a dospěl.
Design vozu prošel mnoha vylepšeními a musíme uznat, že ve srovnání s předchozími generacemi je tu citelný posun. Příjemně dynamický vzhled nic nepředstírá a nesnaží se za každou cenu dostat vůz do kategorií, kam jinak nepatří. Profil vozu je příjemný, nadčasový s důrazem na zmiňovanou dynamiku. Typický protáhlý tvar světlometů je oproti předchozím generacím umírněný a v kombinaci se šestiúhelníkovou maskou vypadá hezky.

Interiér je prakticky uspořádaný s množstvím odkládacích přihrádek na středovém panelu i ve dveřích. Materiály působí kvalitně, ale celkově interiéru něco chybí. Je to spíš pocitová a velmi subjektivní záležitost, ale nám prostě chybí jakási elegance, na kterou jsme u většiny evropských vozů zvyklí.
Palubní deska je uspořádaná účelně a prakticky, takže řidiči poskytne veškerý komfort. Jen výrazné modré podsvícení je v noci trochu rušivé. Díky paketu Ultimate máme v testovaném vozu možnost vyzkoušet (místo levnějšího pětipalcového) osmipalcový dotykový displej s integrovanou navigací, který lze ovládat také pomocí tlačítek umístěných po stranách. Ve finále jsme tlačítka používali prakticky pořád, protože odezva dotykového displeje byla pomalá. Příjemné je ale umístění displeje. Je vysunutý nad palubní desku, což řidiči poskytuje komfortní ovládání při zachování bezpečnosti jízdy a udržení očního kontaktu s vozovkou.

Co se týká prostornosti vozu, tak přední sedadla poskytují řidiči a jeho spolujezdci skutečný komfort. V druhé řadě sedadel už to tak optimistické není. Dva dospělí průměrného vzrůstu se vejdou, páté místo je už ale spíš nouzová varianta pro děti. I přesto, že jsme testovali vůz v nejvyšší výbavě, zadní sedadla vyhřívání postrádala. Naproti tomu množství bezpečnostních asistentů usnadňuje a zpříjemňuje řidiči jízdu v mnoha ohledech. V testované výbavě jsme vyzkoušeli autonomní nouzové brzdění s detekcí chodců, sledování mrtvého úhlu a asistenta rozjíždění se do kopce. K jejich fungování nemáme výhrad. Součástí testovaného vozu i vozů ve většině nižších výbav jsou také přední parkovací senzory a zadní kamera.

Objem zavazadelníku potěší všechny ty, kteří často přejíždění na chaty, chalupy nebo vyráží autem na dovolenou. Oproti předchozí generaci objem narostl o více než 70 litrů a celkový objemem 602 litrů šlape Octávii kombi na paty. Kufr je ovšem tradičně mělký, což může někomu vyhovovat, my se ale přikláníme k praktičtějšímu hlubšímu řešení zavazadelníku. Po sklopení zadních sedadel nabude objem zavazadelníku na slušných 1 650 litrů.

Testovaný vůz ukrýval pod kapotou přeplňovaný benzinový motor 1.4 T-GDI o výkonu 103 kW se šestistupňovým manuálem. Příjemně tichý projev motoru byl pro nás milým překvapením. Podstatně hůře ale hodnotíme dynamiku vozu, která by mohla konkurovat maximálně nejslabší motorizací 1,0 TSI Škody Octavia. Výrobce udává zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,2 vteřiny.

Jízdní vlastnosti jsou jinak dobré. Poměrně komfortní podvozek umí zpracovat nerovnosti a navodit pocit stabilní jízdy. Spotřeba paliva hodně záleží na stylu jízdy. Výrobce udává v kombinovaném režimu spotřebu 5,5 litru na 100 kilometrů, které je možno docílit pokud pojede plynulou jízdou o rychlosti do 100 km/hod. Při rychlejších cestách po dálnicích a městem jsme se při testování nedostali pod hranici 7 litrů. Kombinovaná spotřeba za celý testovací týden se pak ustálila na 6,5 l/100 km.

A co napsat závěrem? Testovaný vůz v nejvyšší výbavě je bezesporu komfortním rodinným kombíkem. Otázkou je, zda za cenu 635 tisíc není skvělá výbava trochu málo. Za tyto peníze bychom očekávali lepší dynamiku a trochu více suverénní svezení. Na druhou stranu dlouhý výčet komfortních prvků výbavy a množství bezpečnostních asistentů dost možná za tuto cenu nedostanete u žádného jiného výrobce. Je to tedy jako vždy otázka priorit každého z nás. Mnohé může přesvědčit pohled do akčního ceníku, kde aktuálně najdete limitovanou edici Best of Czech za 469 tis. Kč.

- Slabší dynamika nejvýkonnějšího motoru
- Spotřeba citlivá na styl jízdy

+ Výborná vybavenost vozu
+ Prostorný zavazadelník
Rating
Brzdy
2
Design
2
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
4
Jízdní komfort
3
Ovladatelnost
3
Prostornost
2
Pružnost motoru
3
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
3
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
2.36
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Kombi
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4585
Šířka (mm)
1795
Výška (mm)
1465
Rozvor (mm)
2650
Provozní hmotnost (kg)
1369-1532
Maximální hmotnost (kg)
1880
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
602
Motor
Typ
Žážehvoý řadový DOHC, 16V
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1353
Kompresní poměr
10,0:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
103 (140) /6000
Max. točivý moment Nm
242/1500-3200
Spotřeba
Město
6,4
Mimo město
5
Kombinovaná
5,5
Palivová soustava
Palivo
Natural 95
Objem nádrže (l)
50
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,5
Max. rychlost (km/h)
203
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
439990
Celková cena testovaného vozu (Kč)
489990
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 7x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů