Na rozdíl od plug in hybridu, který jezdí primárně na elektrický motor, využívá hybrid operativně elektrický a spalovací motor podle rychlosti a dynamiky jízdy. Po většinu času jízdy ovšem jedou oba motory současně.
Design vozů rodiny Ioniq je takřka totožný, což je vzhledem k elegantnímu provedení a vyváženým proporcím dobrá zpráva. Rozměry i vzhledem zapadne Ioniq mezi ostatní osobní vozy se spalovacím motorem, což je oproti hybridům jiných značek příjemná změna.
Pro
Hyundai typické tvrdé plasty přesto poněkud kazí dojem jinak povedeného interiéru, který je řešen prakticky a úhledně. Prostor v kabině vozu je dostatečný a srovnatelný s konvenčními vozy této kategorie. Čtyři dospělí pasažéři se komfortně vejdou i na delší cestu, pátý na prostředním zadním sedadle by se poněkud trápil. Horší je to s kapacitou zavazadelníku tohoto pětidvéřového ekovozu. Kvůli objemným bateriím ukrytým pod zavazadlovým prostorem činí jeho objem pouhých 343 litrů, což na zmiňovanou dovolenou vystačí jen stěží. Řidiče také trochu potrápí
horší výhled dozadu.
Potěšení naopak nabídne pro Hyundai už tradiční a zákazníky vyhledávaná bohatá výbava, za kterou by si jinde připlatili tučnou sumu. V základu za 710 tisíc dostanete mimo jiné vyhřívaná sedadla a volant, elektricky ovládaná vyhřívaná vnější zrcátka, adaptivní tempomat, parkovací senzory, LED denní svícení, automatickou klimatizaci, parkovací kameru atd.
Za dalších 150 tisíc pořídíte příplatkovou výbavu Ultimate a nový vůz budete mít v plné palbě včetně osmipalcového dotykového displeje, navigace předních i zadních LED světlometů, bezpečnostního asistenta pro hlídání mrtvého úhlu a v neposlední řadě kožených ventilovaných předních sedadel.
Ioniq nás překvapil svým pohodlným podvozkem, který s přehledem zvládá nerovnosti okresních silnic a současně dokáže slušným způsobem obstát v zatáčkách. V konkurenci konvenčních vozů jednoznačně obstojí. Řidiče potěší bezproblémové a hezky plynulé řazení dvouspojkové šestistupňové automatické převodovky DCT a dobře provedená aerodynamika a odhlučení kabiny vozu. Předjíždění zvládá Ioniq díky pomoci
elektromotoru s hbitostí dieselu, rozumně svižně se s ním dá jezdit překvapivě i na dálnici.
Pod kapotou ukrývá Ioniq benzínový motor 1,6 GDi s výkonem 77 kW (105 k) kombinovaný s elektromotorem o maximálním výkonu 32 kW. Příjemně tichý pohon čistě na elektromotor využijete při parkování, rozjíždění, nebo pokud pojedete konstantní nízkou rychlostí. Jinak slouží spíš jako podpůrný výkonový prvek. Pokud pojedete stabilní rychlostí, Ioniq vás i na delší vzdálenosti sveze za spotřebu kolem 5l/100km. Při defenzivní jízdě se nám však udávanou spotřebu 3,4 l/100 dosáhnout nepodařilo. Při opravdu rychlé jízdě nepřekročil údaj na palubním počítači cifru 8,8 l/100 km.
A co napsat závěrem? Ioniq je zdařilý
hybrid, který vyniká svou vyvážeností. Nenabízí žádné extra módní výstřelky, ale současně nás v žádném ohledu vyloženě nezklamal. Pro běžnou potřebu si vystačíte se základní výbavou, která poskytuje oproti vozům jiných značek v podstatě nadstandard. Výhodou tohoto vozu oproti čistě elektrické verzi je, že se akumulátor dobíjí pouze prostřednictvím spalovacího motoru. Nejste tak závislí na četnosti dobíjecích stanic, kterých v Česku zatím není dost. Pro
ekologicky smýšlející rodinu, která denně dojíždí do blízkého města za prací a školou, může být hybrid zajímavou volbou. Současně totiž díky výkonnému spalovacímu motoru zvládne i víkendové výlety nebo dovolenou.
- Malý objem zavazadelníku
- Při dynamické jízdě výrazně vyšší spotřeba než uvádí výrobce
+ nadčasový a líbivý design
+ nadstandardní výbava i v základní verzi Future