Nový Mercedes-Benz Sprinter: hvězdné manýry

Tests
Michal Štengl | 10.09.2018
dalších 14 fotek
foto: Michal Štengl
Nová generace oblíbené dodávky nabízí dosud nevídanou individualizaci prakticky pro jakýkoliv firemní sektor. My jsme ji vyzkoušeli coby kurýrní dodávku a ve verzi 314 CDI se zadním pohonem jsme pro ni připravili náročný test po malých vesničkách na Křivoklátsku.
Lužná, Lučná, Lubná, Senec, Pavlíkov, Všetaty, Lašovice, Slabce, Panoší Újezd, Hřebečníky, Čilá, Skryje – to je jen výčet některých obcí, které jsem měl na rozvážkové trase obsahující cca 60 zastávek. Většina z těchto vesnic nemá ulice, ale pouze čísla popisná – ideální pro vyzkoušení nového infotainment systému MUBX (Mercedes-Benz User Experience), který prý umí navigovat na čísla popisná.

Přes 1700 variant
Nový Sprinter, který vstoupil na český trh letos v červnu, se nabízí v širokém spektru variant – skříňová dodávka, tourer, valník, podvozek s jednoduchou nebo dvojitou kabinou, minibus a tzv. tractor head, tedy jenom kabina pro speciální nástavby. Spolu se třemi typy pohonu, provedením kabiny, různými délkami vozidla, nosností, výškou, resp. objemem nákladového prostoru to dohromady umožňuje přes sedmnáct set možností, jak si nový Sprinter nakonfigurovat.

Široký základ
Nejvíc variant nabízí skříňová dodávka, která je k dispozici ve čtyřech délkách karoserie od 5267 do 7367 mm, třech výškách 2365 až 2831 mm a s pěti rozvory od 3259 mm do 4325 mm. Objem nákladového prostoru se v závislosti na variantě pohybuje od 7,8 do 17 m3. My jsme měli k dispozici druhého nejkratšího Sprintera dlouhého 5932 mm, s rozvorem 3665 mm, výškou 2620 mm a kapacitou 10,5 m3. Přístup do nákladového prostoru zajišťují křídlové dveře s otvíráním do 180°, kurýři obvykle potřebují 270°, což ale přijde na 12 600 Kč. Nastupování usnadňuje madlo (za příplatek), protože podlaha je kvůli zadnímu pohonu relativně vysoko. Sprinter ale však konečně existuje i v provedení s předním pohonem a s podlahou o 80 mm níž (566 mm). Madlo jsem našel také u bočních posuvných dveří, nastupování usnadňuje i schod. V této verzi je ložná plocha dlouhá 3272 mm a nad ní je dva metry volného prostoru. Pochválit musím účinné osvětlení tvořené dvěma LED pásy nebo příkladné dřevěné obložení boků až po strop. Za něj se stejně jako za dřevěnou podlahu ale samozřejmě připlácí.

Vše, jak má být
Kabina Sprinteru si ponechala většinu benefitů předchůdce jako je velký vnitřní prostor, rozměrná zrcátka nebo skvělý výhled z kabiny. Sedadlo řidiče je velké, proti minulosti je ale o dost měkčí. Záda mě v nich sice nebolela ani jsem se při jízdě neošíval, přesto bych chtěl mít raději tvrdší polstrování jako dvojlavice. U ní jsem pod sedákem objevil velké schránky. Sedadlo řidiče může mít loketní opěrku, levou ruku si lze položit na vypolstrované místo ve dveřích. Velká pochvala!

Čtyři typy
Sprinter dostal čtyři varianty přístrojové desky lišící se středovou částí. U tří variant z ní trčí velký panel s výdechy ventilace a přihrádkou třeba na mobil. Uprostřed může být buď rádio nebo displej. V našem případě byl tento panel v nejlepším provedení s lesklým klavírním lakem a širokoúhlým (10,25“) displejem infoteinmentu MBUX. Přístrojová deska má celou řadu odkládacích míst. V horní části se nacházejí tři velké schránky, v našem případě uzavíratelné. Jako kurýr bych ale zvolil otevřenou variantu, abych měl kam dát desky. Pro dobíjení přenosných zařízení jsou v autě dvě 12V zástrčky a 3 konektory typu USB-C, které však mají pouze nové dražší mobily. Bohužel klasické USB zástrčky ani neobjednáte. Pamatováno je i na pitný režim. Místo dvou držáků v horní části přístrojové desky jsem používal ty vedle řadicí páky, protože jsou lépe po ruce. Velkou PET lahev můžete strčit do kapsy ve dveřích. Chválím velké sluneční clony a ostřikovače přímo ve stěračích, to neplatí o hlučných zámcích centrálního zamykání, které mě při rozjezdu pokaždé vylekaly.

Digitální doba
Při vývoji auta byl kladen obrovský důraz na konektivitu a telematiku. Sprinter je vybaven jednotkou pro on-line komunikaci Mercedes PRO Connect (LTE) umožňující telematické funkce, kterou doposud známe jenom u nákladních aut. Zahrnují třeba sledování stavu vozidla, celkové logistické zapojení auta ve fleetu, komunikaci v rámci vozového parku, řízení údržby a sledování závad, nebo digitální knihu jízd. Pro různé oblasti podnikání jsou připraveny speciální aplikace, které jsou shrnuty pod hlavičkou služby Pro Connect. Kurýrovi dokáží optimálně plánovat trasu s ohledem na změny času dodání či v případě dopravních komplikací. Já jsem využíval jen malou část v podobě navigace, kterou lze stejně jako další funkce palubního systému MBUX ovládat hlasem v češtině. Navigace navíc umí adresy do úrovně čísla popisného, a to i v těch nejmenších vesničkách, škoda jen, že je nezobrazuje v mapách. A pokud mi někdy ani po opakovaném povelu MBUX nerozuměl, stačilo adresu napsat. Jak mi potvrdil druhý kurýr, který jezdil se mnou, tahle vychytávka by mu hodně ušetřila čas. Než šel doručit balík, hlasem si zadal další adresu.

Čtyři motory
Přední, zadní nebo všechna kola Sprinteru může pohánět jedna ze tří verzí čtyřválce 2,1 l, opět nechybí ani 3.0 V6. Pohon předních kol představuje zásadní novinku v nabídce Sprinteru, která míří právě na kurýry. My jsme však měli k testu zadokolku poháněnou motorem 314 CDI. Ten disponuje výkonem 105 kW (143 k) a nejvyšším točivým momentem 330 Nm, což představuje takovou zlatou střední cestu. V kopcovitém terénu Křivoklátska ale měla s plně naloženým autem docela dost práce. Nějakou dobu jsem si zvykal na tuhou spojku stejně jako potřebu dávat při rozjezdu více plynu, a to hlavně při rozjezdu s aktivovanou elektrickou parkovací brzdou. Někdy mě totiž pustila snadno, jindy jsem musel motor pořádně vytúrovat. Oba jsme se shodli na tom, že čtyřválec má pod plným zatížením trochu hrubší a hlučnější zvuk. Možná to ale bylo dáno jeho syrovostí, „odkrouceno“ měl něco přes 3500 km. Snad i proto bylo řazení šestistupňového manuálu jakoby neochozené, hlavně pětka lehce zadrhávala. Tomu se lze vyhnout pořízením sedmistupňového automatu. Spotřeba se pohybovala od 7 l mimo město ustálenou jízdou po 10 l v kopcovitém terénu s častým zastavováním. S příplatkovou 93l nádrží má Sprinter dojezd přes 1100 km.

Mrštný, ale poskakuje
Krátký rozvor i délka vozu má svá pro i proti. Výhodou je skvělá manévrovatelnost ve městě nebo pocit obratnosti v zatáčkách na normální silnici. Na kvalitním povrchu se Sprinter chová opravdu suverénně a dá se s ním jet docela pila. Na špatném povrchu silnic II. a III. třídy, po kterých vedla většina naší rozvážkové trasy, však ovládání vyžaduje více pozornosti, protože auto dost poskakuje. A to i naložené. To však neznamená, že by jeho jízdní vlastnosti byly nebezpečné, to v žádném případě. Některé konkurenční krátké a vysoké dodávky poskakují dokonce ještě víc. Delší varianty jsou v tomto ohledu ale obecně klidnější a stabilnější.

Vyšší cena
Sprinter se nikdy cenově nepodbízel a nedělá to ani teď. Nejnižší cena skříňové verze s pohonem předních kol (nejkratší verze ještě není v ceníku) začíná na 617 500 Kč, zadokolka startuje na 676 683 Kč. Testované 314 CDI S pořídíte od 777 500 Kč, za vysokou střechu se připlácí 41 355 Kč. Počítat však musíte s tím, že u Mercedesu se často připlácí za něco, co má konkurence v základu. Všechny ceny jsou bez DPH.

Klady a zápory
+ široká nabídka variant
+ prostorná a kvalitně zpracovaná kabina
+ velké množství odkládacích schránek a přihrádek
+ výhled z vozu
+ výkonný a pružný motor
+ skvělý navigační systém a hlasové ovládání
+ nabídka fleetových služeb nové generace

- ve srovnání s konkurencí vyšší cena
- chudší základní výbava
- připlácí se za položky, které jsou u konkurence v základu
- vyšší nákladová hrana
- náklony karoserie (této konkrétní verze)
Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
2
Spotřeba
2
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.43
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Nový Mercedes-Benz Sprinter: hvězdné manýry
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
5932
Šířka (mm)
1993
Výška (mm)
2620
Rozvor (mm)
3665
Rozchod kol vpředu (mm)
Výrobce neudává
Rozchod kol vzadu (mm)
Výrobce neudává
Světlá výška (mm)
Výrobce neudává
Provozní hmotnost (kg)
2345
Maximální hmotnost (kg)
3500
Počet míst (os.)
3
Objem zavazadlového prostoru (l)
10,5
Motor
Typ
Vznětový přeplňovaný
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
2143
Kompresní poměr
Výrobce neudává
Max. výkon kW (k)/ot./min.
105 (143)/3800
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
330/1200-2400
Spotřeba
Spotřeba paliva l/100 km
Výrobce neudává
Město
Výrobce neudává
Mimo město
Výrobce neudává
Kombinovaná
6,5
CO2 (g/km)
Výrobce neudává
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
71
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
Výrobce neudává
Max. rychlost (km/h)
Výrobce neudává
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Pohon
Zadních kol
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Tuhá náprava
Cena
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
818 855
Article rating
2.0 from 5 (40%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů