Omlazené Audi Q5 40 TDI quatro - změna k lepšímu nebo ne?

Tests
František Mašek | 10.05.2021
dalších 11 fotek
foto: Audi
Druhá generace Audi Q5 si od svého uvedení na trh v roce 2016 vede dobře. Od letošního roku je k mání v omlazené verzi. Na zoubek jsme se podívali konkrétně vznětové verzi, která má být nejžádanějším provedením. Q5 si zachovává svou praktičnost a variabilitu. Palec nahoru dáváme za příplatková světla Martix LED včetně prima vychytávek. K maximálnímu komfortu velkého SUV mu ale kousek chybí.
Jak ho poznáte od původní verze? Změny jsou spíš decentní. Pravděpodobně si všimnete trochu menší masky a upravených nárazníků. Nové jsou ale také boční prahy a zadní difuzor. V rámci faceliftu dostaly všechny verze do vínku diodové světlomety s novou světelnou grafikou a technologií OLED – v čem spočívá? Svícení má být úspornější a světlo více homogení. Pak jsou tu zmíněné vychytávky. Tak za prvé – světelný podpis zadních světlometů můžete měnit i v závislosti na zvoleném jízdním režimu. A za druhé – zadní lampy reagují na auto, které se k vám přiblíží na méně než dva metry. V tu chvíli světlo zintenzivní a upozorní přijíždějícího řidiče. My jsme si za příplatek (66 900 Kč) otestovali paket Matrix LED s adaptivním svícením. Fungují opravdu dobře!

Jdeme dovnitř. Na první pohled si všímáme nového infotainmentu MIB 3 s desetipalcovým dotykovým displejem. Bohužel mu chybí otočný ovladač, který nahradil odkládací prostor. Tlačítka pro ovládání klimatizace, hudby, vyhřívání sedadel nebo jízdní režimy naštěstí zůstala. Stejně tak nechybí starý známý digitální přístrojový štít o velikosti 12,3´´. Co nám udělalo hodně velkou radost, je odhlučnění kabiny, kde je prakticky absolutní ticho i na dálnici. Prostor pro pasažéry vpředu i vzadu zůstává komfortní. Svůj podíl na tom mají příplatková zadní sedadla za 10 400 Kč. Lavici lze posouvat v podélném směru a pohrát si můžete taky se sklonem opěradel, která jsou dělená (40:20:40). Pokud jezdíte ve třech a více, rozhodně se vyplatí. Zavazadelník se základním objemem 520 litrů narůstá po sklopení zadní lavice až na 1520 litrů.

Omlazené Audi Q5 je k dostání v pěti motorizacích. A právě 40 TDI quattro má ambici stát se nejžádanějším z nich. Jde o nejdostupnější diesel, jehož cenovka začíná na 1,3 milionu. Pod kapotou ukrývá přeplňovaný dvoulitrový vznětový čtyřválec výkonem laděným na 150 kW (před faceliftem 140 kW) a maximálním točivým momentem 400 N.m. Motor ve srovnání se svým předchůdcem zeštíhlel o zhruba 22 kilogramů – a to díky hliníkový válcům a nové hřídeli. Nové je také 12 V mild-hybridní ústrojí, které ukládá pomocí rekuperace z brzd energii do lithium-iontové baterie. Díky tomu umí novinka při rychlostech pod 22 km/hod plachtit s vypnutým motorem. K dostání je výhradně jako čtyřkolka se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou S tronic, která řadí přesně a hladce.

Pojďme k jízdním vlastnostem. Dynamika je dobrá. V dálničním tempu se nezalekne ničeho a spolehlivě poslouží i na českých okreskách. V dynamickém režimu nás Q5 překvapivě přitlačila do sedadel. Hezký zážitek to byl. A co podvozek? Ten je primárně laděný na pohodu. V kombinaci s měkkým řízením se k velkému SUV prostě hodí. Testovaný kousek na 20palcových kolech vybavený elektricky nastavitelnými tlumiči ovšem nedokázal dostatečně dobře tlumit větší nerovnosti. K plavnému a houpavému charakteru, který bychom od novinky čekali, kus chybí. Těžko říct, zda budou klíčem k maximálnímu komfortu menší kola. Až budeme mít další možnost novou Q5 projet, rozhodně to zkusíme.

Co se nám hodně líbí, je spotřeba. Průměrně jsme se pohybovali po dálnicích, městě a okreskách s velkým SUV za hezkých 7,2 litrů. Tleskáme!

+ úsporný motor
+ dobrá dynamika
+ ticho v kabině
+ prostornost
- nedostatečné tlumení nerovností
- ubyly manuální ovladače
- vyšší cena
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
3
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.29
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4682
Šířka (mm)
1893
Výška (mm)
1617
Rozvor (mm)
2826
Provozní hmotnost (kg)
1805
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
550
Motor
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1968
Max. výkon kW (k)/ot./min.
150/3800-4200
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
400/1750-3250
Spotřeba
Kombinovaná
7
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
65
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
7,6
Max. rychlost (km/h)
222
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
7
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 285 900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 340 900
Celková cena testovaného vozu (Kč)
2 017 300
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů