Oplastovaný Volkswagen Golf Alltrack má povedený podvozek a nízkou spotřebu

Tests
František Mašek | 20.09.2021
dalších 10 fotek
foto: Volkswagen
Rodina oblíbeného Golfu v osmé generaci se konečně rozrostla o kombík s ambicemi v terénu. Jmenuje se Alltrack a překvapil nás decentním designem. Nepříliš výrazná světlá výška dosahuje hodnoty pouhých 164 mm a také oplastování je spíš skromnější. Zklamal nás nedotaženými detaily v kabině a dotykovým ovládáním „všude kam se podíváš“. Palec nahoru má od nás za dobře naladěný podvozek a překvapivě nízkou spotřebu.
Design kromě oplastování a zvýšení karoserie kopíruje základní kombík. Líbí se nám propojení předních světlometů světelnou linkou a minimalistické pojetí masky. V kabině zamrzí tvrdé plasty. Co je ale opravdový průšvih? Dotyková lišta, která slouží k ovládání multimediálního systému, nemá podsvícení. Bohužel nejsou k mání ani žádná tlačítka nebo otočné ovladače. Takže v noci vám bude pěkně brnkat na nervy. Malou náplast na tuhle bolístku představují klasická tlačítka na volantu. Ta nahradila dotykové plochy z předchozí generace. Chválíme také pohodlná sedadla s povedeným bočním vedením a možnost posadit se hezky nízko.

A jak je na tom Alltrack s prostorem? Cestující vpředu i vzadu mají o komfort postaráno. S výškou 182 a 178 cm jsme si pohodlně sedli s kolegou za sebe. A dokonce nám zbyla ještě rezerva před koleny i nad hlavou. Jednou z velkých předností je povedený zavazadelník, který pojme v základním uspořádání 611 litrů. Po sklopení zadní lavice se dostane dokonce na hezkých 1624 l. Potěší navíc pravidelnými tvary a prostorem pod podlahou. Za příplatek 12 500 Kč si můžete dopřát dálkové otevírání. Pojďme k výbavě. Standardně dostanete Alltrack se sedmnáctipalcovými koly, adaptivním tempomatem, automatickou klimatizací, LED světlomety a parkovací senzory vpředu i vzadu. Testovaný kousek měl navíc příplatkové osmnáctky (+11.900 Kč), adaptivní podvozek DCC (+20.900 Kč), progresivní řízení (+5200 Kč) a multimediálním systémem Discover Pro (+ 44.500 Kč).

Co se týče výběru motorizace Alltracku, mají budoucí majitelé velmi snadný úkol. Nabídku Golfu Alltrack totiž představuje jediná a nejsilnější verze dvoulitrového turbodieselu, který se pojí výhradně se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem a pohonem 4x4. Konkrétně jde o známý agregát 2.0 TDI EA288 evo, který poskytuje maximální výkon 147 kW a točivý moment 400 Nm. Ten je dostupný od 1750 otáček. Z nuly na stovku zrychlí za 7,1 vteřiny a maximální rychlost činí 230 km/h.

A jak jezdí? Za studena se projevuje typickým hlasitým zvukem. Když se zahřeje, je ale naopak překvapivě kultivovaný bez výrazných vibrací. Už v nízkých otáčkách nás potěšil živým projevem. Když motor vytočíte nad 1500 ot/min, zabere a mohutně se dere vpřed. Na dálnici nás potěšil velmi tichým chodem. Rušil nás jen mírný šum okolo zrcátek. A kolik toho spořádá? Spotřeba je docela výrazně závislá na jízdním stylu. S lehkou nohou se budete průměrně pohybovat kolem šesti litrů na 100 kilometrů. My jsme si ale rádi přišlápli pedál až na zem, a tak jsme se dostali za hranici 7 litrů na sto. I tak velmi pěkný výsledek. Ve srovnání s ostatními členy rodiny Golf má Alltrack navíc režim Offroad, který umožňuje průjezd náročnějšími podmínkami na nezpevněných cestách. Pohon všech kol je v Alltracku řešený elektronicky řízenou mezinápravovou spojkou, která je o 800 g lehčí než u předchůdce. Testovaný kus s 18palcovými pneumatikami, adaptivními tlumiči a víceprvkovou nápravou nás potěšil utaženějším a tužším podvozkem. Projet utaženější zatáčky v rychlém tempu je pro Alltrack hračka. Také na rozbitých okreskách sebejistě drží směr a nemá tendence uskakovat. Na druhou stranu se musíte smířit s tím, že o velkých dírách na cestách prostě víte. Alltrack zkrátka není žádná houpačka. Na druhou stranu jsme nezaznamenali žádný výrazně rušivý element. Podvozek je nastaven velmi dobře. A řízení? Sice neposkytuje kdovíjak výraznou zpětnou vazbu, ale je pro většinu řidičů naladěné velmi příjemně.

A teď k cenám. Základní Alltrack pořídíte za 1 015 900 korun. Testovaný kousek s příplatkovou výbavou přitom vyšel o dalších 200 tisíc dráž. K tomu se sluší dodat, že sourozenec Octavia Scout je ve vrcholné motorizaci 2,0 TDI 147 kW od 949 900 korun. Výbava je přitom velmi podobná. Ale proti gustu....

+ povedený podvozek
+ nízká spotřeba
+ pohodlí a prostor uvnitř
- absence manuálních tlačítek u multimediálního systému
- tvrdé plasty v interiéru
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.21
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4639
Šířka (mm)
1795
Výška (mm)
1510
Rozvor (mm)
2679
Rozchod kol vpředu (mm)
1548
Rozchod kol vzadu (mm)
1520
Motor
Typ
TDI
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1968
Max. výkon kW (k)/ot./min.
147 kW/3500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
400/1750-3500
Spotřeba
Kombinovaná
5,6
CO2 (g/km)
148
Palivová soustava
Objem nádrže (l)
55
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
7,1
Max. rychlost (km/h)
230
Převodovka
Typ převodovky
Automat
Počet rychlostních stupňů
7
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1015900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1015900
Cena příplatkové výbavy (Kč)
207000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
122900
Article rating
4.3 from 5 (86%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů