Peugeot 208 1.2 PureTech – stane se legendou?

Tests
František Mašek | 16.12.2019
dalších 16 fotek
foto: peugeot
Úkol zněl jasně – odlišit se. Nová dvěstěosmička svým vzhledem poutá pozornost okolí opravdu dokonale. Jak jezdí se zážehovým tříválcem?
Dlouho očekávaný model konečně dorazil do Česka a my jsme mohli vyzkoušet verzi ve výbavě GT Line a se zážehovým tříválcem, který bude s manuálním šestikvaltem pravděpodobně nejčastější volbou tuzemských zákazníků. Nový Peugeot 208 stojí na zcela nové platformě (EMP1), kterou používá například i nová Corsa F a má ji i nedávno uvedený nový Peugeot 2008.

Vzhled „dvěstěosmičky“ je na první pohled hodně odlišný od konkurenčních modelů. Tvary karoserie odkazují na legendární model 205. Oproti předchůdci má nový model sportovnější profil karoserie, došlo i ke snížení střechy o 30 mm. Dopředu se vrátilo označení modelu, velká přední maska, světlomety se třemi ploškami i protáhlý LED pásek, to vše připomíná dravého lva, jehož logo se skví nad „espézetkou“. I na zadní části najdeme ve světlometech tři rudé svislé plochy, které mají evokovat drápy lva. Líbí se nám spojení obou světlometů černou plochou s nápisem „PEUGEOT“, pod kterým je ukryto otevírání pátých dveří. Exteriér je tedy za nás na jedničku, pojďme se podívat dovnitř.

Interiér je tak jako u jiných modelů automobilky ve stylu i-cocpit. To znamená malý zkosený volant, za ním v horní části palubní desky pak přístrojový panel. Futuristické řešení ale nesedne každému, je třeba vyzkoušet a udělat si osobní názor. Za nás tu na několika místech pokulhává ergonomie. Hlavně osoby menšího vzrůstu mohou mít problém s výhledem na displej za volantem. Námi testovaná verze GT Line měla interiér vyšperkovaný například chromovanými klávesami s dotykovými ploškami pro ovládání multimediálního systému, nebo holografické zobrazování údajů o jízdě i další prvky. Obecně můžeme materiály použité uvnitř vozu označit za příjemné a kvalitní. Jenže jak je to s místem uvnitř? Vpředu bude většině řidičů dobře. Osoby vyššího vzrůstu, které mají delší nohy může trochu utlačovat středový panel, nebo se mohou pravým kolenem dotýkat vysoké řadící páky. Vzadu je to ale malinko stísněnější. Pocítíte to už při nastupování. Zadní dveře jsou úzké a když se konečně na zadní lavici nasoukáte, okamžitě si všimnete nedostatku místa nad hlavou. Vzadu je to tedy hlavně pro děti. Zavazadelník o objemu 309 litrů (o 20 litrů méně než u předchůdce) má pravidelný tvar a po otevření pátých dveří je hezky přístupný. Někomu ale může při nakládání těžších předmětů vadit vysoká nakládací hrana.

Je tu ale čas na projížďku. Testovaný kousek má pod kapotou zážehový přeplňovaný tříválec 1.2 PureTech. Má tři výkonové verze a my máme k dispozici tu prostřední s výkonem 74 kW. Můžete si ji dopřát buď se šestistupňovou manuální převodovkou tak jako v našem případě, nebo za příplatek dostanete osmistupňový automat. Startujeme. Je sychravý prosinec s teplotami lehce nad nulou a studený motor je dost hlučný. To ale trvá jen chvilku. Postupně se zklidňuje a po chvíli jej uvnitř téměř neslyšíte. To ale není jen díky motoru, obecně musíme pochválit velmi dobré odhlučnění. Tady se tlumícími materiály nešetřilo a je to dobře. Výkon 74 kW s točivým momentem 205 Nm při váze vozu 1165 kg funguje dobře, auto je hezky svižné i ve vyšších rychlostech, stejně tak jsme spokojeni s pružností motoru v téměř jakémkoli otáčkovém spektru. Líbí se nám i přesné řazení manuálního šestikvaltu, s tím měl Peugeot v minulosti dlouho problémy. A jak je na tom reálná spotřeba? S dvanáctistovkou PureTech můžete jezdit v kombinovaném provozu lehce nad pěti litry na 100 km, ale také za sedm, pokud budete spěchat. Je to jen na vás. Každopádně auto umí být při rozumné jízdě úsporné, a to je důležité. Jízdní vlastnosti odpovídají nové platformě, která kromě snížení váhy pomohla k zástavbě elektrického pohonu pro verzi e-208. V zatáčkách na rovném povrchu je vůz hezky vyvážený, horší je to na nerovnostech, kde na sebe upozorňuje vlečná zadní náprava a auto odskakuje do strany. V přímém směru ale podvozek nerovnosti zvládá s přehledem, stejně jako rychlou jízdu po dálnici. Skvělá je i manévrovatelnost ve městě, což bude hlavním působištěm 208.

Jak tedy závěrem celkově zhodnotit nový Peugeot 208? Určitě je to auto, které je více stylové, než praktické. Líbí se nám netradičně pojatý vzhled auta, uvnitř bychom ale dali přednost klasice před modernou. Testovaný motor je naprosto dostatečnou a doporučeníhodnou jednotkou s rozumnou spotřebou a dostatečnou porcí výkonu.
Rating
Brzdy
4
Design
5
Dílenské zpracování
4
Dynamika motoru
4
Jízdní komfort
4
Ovladatelnost
5
Prostornost
2
Pružnost motoru
4
Řazení
5
Řízení
4
Sedadla
5
Spotřeba
4
Výhled z vozu
5
Zavazadelník
4
Celkové hodnocení - průměr:
4.21
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Hatchback
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4055
Šířka (mm)
1745
Výška (mm)
1430
Rozvor (mm)
2540
Rozchod kol vpředu (mm)
1500
Rozchod kol vzadu (mm)
1500
Provozní hmotnost (kg)
1165
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
309
Motor
Typ
Zážehový, přeplňovaný
Počet válců
3
Zdvihový objem (ccm)
1199
Max. výkon kW (k)/ot./min.
74/5500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
205/1750
Spotřeba
Město
5,2
Mimo město
3,7
Kombinovaná
4,2
CO2 (g/km)
97
Palivová soustava
Objem nádrže (l)
44
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,9
Max. rychlost (km/h)
188
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
295000
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
445000
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů