Tento francouzský městský elektromobil je sice na trhu již sedm let, k nám se ale oficiálně dostal až vloni. Slibuje dojezd až 300 km, ke kterému se lze překvapivě za určitých podmínek docela přiblížit. Ze dvou výkonových verzí jsme vyzkoušeli tu silnější.
Renault Zoe je jeden z nejprodávanějších elektromobilů v Evropě. Na to, že je mu už skoro sedm let, vypadá stále docela líbivě. K nám se totiž oficiálně začal dovážet až vloni v létě. Řekl bych, že je to docela sympatické městské vozítko, žádný designový experiment typu Nissan Leaf či BMW i3. Vypadá jako bráška Renaultu Clio. Na délku měří lehce přes čtyři metry, což se neliší od běžných malých hatchbacků. Trochu nezvyklá je ale výška vozu přes 1,5 m. Důvodem jsou baterie ukryté pod podlahou.
Docela normálníTy totiž ovlivnily i vnitřní stavbu. Přední sedadla jsou kvůli bateriím dost vysoko, skoro jako v malém SUV či MPV, což má svá pro i proti. V prvé řadě to usnadňuje nastupování a zlepšuje i výhled z vozu. Tedy pokud neměříte 1,9 m, pak už totiž trochu začíná vadit ve výhledu horní rám čelního skla. A výšková regulace sedadla pochopitelně chybí. Spřízněnost s Cliem je ještě víc vidět uvnitř, objevujeme zde dobře známé ovladače klimatizace či infotainment systém s dotykovou obrazovkou. Místo klasických budíků je zde jenom jeden velký displej zobrazující rychlost a dojezd. Víc vlastně člověk ani nepotřebuje.
Dostatečný dojezdTen samozřejmě u elektromobilu každého zajímá nejvíc. Automobil jsem testoval na jaře, kdy už byly venku příjemné teploty. A pohled na plně nabitý indikátor a u něj číslice 268 km vlila člověku trochu optimismu do žil. Moc dobře si vzpomínám na začátky, kdy u prvních elektromobilů na displeji svítilo 120 km a po zapnutí topení se dojezd zcvrkl na 90 km. Když už jsme u klimatizace, Zoe používá energeticky úsporné topení na bázi tepelného čerpadla. Takže i když jsem topení pustil naplno, dojezd se nikterak nesnížil. Ve své poslední evoluci dostal Zoe baterii s kapacitou 41 kWh, z čehož pro pohon lze použít cca 37 kWh. Původem měl pouhých 21 kWh. Výrobcem uváděný dojezd 300 km vychází z přepočtu průměrné spotřeby podle NEDC a plné kapacity baterií, při reálně použitelné to vychází lehce přes 270 km. Jelikož baterie v Zoe nemají vodní chlazení a v zimě je tudíž systém nedokáže ohřát na optimální teplotu, dojezd se snižuje na 200 km. I to je ale hodnota, se kterou se dá dobře žít.
Perpetuum mobileVe městě, do kterého je Zoe primárně určené, ale dojezdové kilometry ubývají docela pomalu, a to díky účinné rekuperaci. Ačkoliv brzdný účinek není tak výrazný jako třeba u BMW i3, které je v tomto ohledu extrémista, kilometry na dojezdu při rekuperaci přibývají poměrně rychlým tempem. Skoro jsem až Renault podezíral, že tomu počítač záměrně pomáhá. Jenže stejně rychle také umí dojezd při jízdě klesat. Nicméně díky rekuperaci jsem byl docela dlouho v plusu, třeba po ujetí 120 km mi palubní počítač ukazoval dojezd 145 km. Jak se ale blížila prázdná kapacita baterií, tento rozdíl se smazával. Když mi svítil dojezd 20 km, měl jsem najeto přes 250 km. I tak je dojezd opravdu skvělý a nenutí vás tak často nabíjet.
Neumí rychlodobíjeníZoe totiž nemá stejnosměrnou přípojku, takže mu zůstávají zapovězené rychlodobíječky s výkonem až 50 kW schopné dostat baterie na 80 % kapacity během 45 minut. Zoe se nabíjí střídavým proudem s maximálním výkonem 22 kW, což odpovídá schopnostem měniče. U takové nabíječky (22 kW/32 A) strávíte kvůli 80 % nabití asi dvojnásobnou dobu, plné nabití trvá 2 hodiny 40 minut. Domácí dobití z prázdna do plna znamená být napojený cca 25 h. Upřímně asi jen málokdo ale bude baterie vyjíždět do nuly.
Ve městě skvělýVelmi mile mě překvapilo, jak je podvozek Zoe komfortní. Elektromobily totiž obvykle mívají kvůli větší hmotnosti tužší naladění pérování. Malý Renault však bez problémů přejížděl kanály či výmoly, aniž by se ozývaly nějaké tupé rány či něco podobného. Vyšší karoserie se samozřejmě trochu naklání, při městských rychlostech to ale není nijak dramatické.
Testované Zoe mělo výkonnější 80 kW motor, jehož 220 Nm dostupných od 500 otáček stačí na hodně svižné ježdění, tedy ve městě. Mimo něj už je od nějakých 70 km/h zrychlování vlažnější, nicméně dynamika zůstává stále dostatečně bezpečná. Maximální rychlost je 135 km/h, rychloměr mi ale ukazoval až 141 km/h. V tu chvíli ale v nádrži, tedy v baterii, vzniká doslova „proudový vír“, který dramaticky snižuje dojezd.
Relativní ticho Tím, že není slyšet spalovací motor, o to více vynikaji odvalující se kola a aerodynamický hluk. Úplně nejprotivnější zvuk je ale ten od směrových světel, ten tam dali snad za trest. Ze začátku jsem si také zvykal na přechod brzdného účinku mezi rekuperací, když zpomaluje elektromotor, a konvenčními brzdami. Dávkování brzd není úplně citlivé, což vadí hlavně při jemném dobržďování. Člověk si na to ale zvykne.
Cena nepřekvapí Ceník Renaultu Zoe má jen dvě položky. Nejlevněji ho pořídíte za 837 000 Kč, silnější motor se prodává jen s vyšší výbavou Intense od 907 000 Kč.
+ velmi slušný reálný dojezd
+ komfortní podvozek
+ snadná ovladatelnost
+ líbivé tvary
+ dynamika ve městě
+ možnost parkování na modrých zónách v Praze
- vysoká cena
- chybí rychlodobíjení
- zastaralý infotainment
- protivný zvuk směrových světel