Vitara se těší své oblíbenosti již mnoho let. My na ní dlouhodobě oceňujeme zajímavou kombinaci dobrých schopností v terénu a poměrně nízké pořizovací ceny. Jak ji hodnotíme po novém faceliftu, který vstupuje na trh právě teď?
Je to tak. Suzuki Vitara se po necelých čtyřech letech dočkala faceliftu. Na pohled, pravda, žádné výrazné změny nepozorujeme. Až po bližším ohledání a v přímém porovnání s fotkami předchozí generace si všímáme nových nárazníků, nových zadních LED svítidel, upravené masky chladiče a bohatšího chromování vpředu. Se svými mírami patří k menším SUV na trhu. V tomto případě jde ale více než kdy jindy o schopnosti namísto vzhledu a velikosti.
Interiér se drží starých dobrých zaběhlých pořádků. V testovaném voze ve výbavě Premium se nám líbil nový přístrojový štít s barevným displejem a vynikající grafikou. Během jízdy jsme s potěšením sledovali takové detaily jako je průběh výkonu, točivého momentu a dalších zajímavostí o jízdě. Ovládáni infotainmentu by nicméně upgrade potřebovalo jako sůl. Pomalá odezva dotykového displeje a vláčný start navigace výslednému dojmu z interiéru rozhodně neprospívají.
Co naopak oceňujeme, jsou měkčené plasty, které se u Vitary nově objevují… i když spíše sporadicky. Velkým krokem kupředu, který neunikne žádnému milovníku bezpečnosti, je bohaté vybavení asistenčními systémy. V tomto ohledu může Vitara směle konkurovat podstatně dražším prémiovým vozům, které s podstatně sebevědomější cenovkou zdaleka v základu nenabízí tolik. Ve výbavě Premium dostanete asistenty pro kontrolu slepého úhlu, jízdních pruhů, pohybu za vozem, únavy řidiče a sledování dopravních značek. Samozřejmostí je také systém nouzového brzdění, který je ovšem vyloženě přecitlivělý. Obtěžoval nás neustálým upozorňováním i při popojíždění v koloně. Ostatně na všechny ty asistenční systémy a jejich naladění je třeba si zvyknout.
Vitara se umí kromě bezpečnosti velmi dobrým způsobem postarat i o komfort cestujících. V základu je automatická klimatizace, vyhřívání předních sedadel, couvací kamera a adaptivní tempomat. Také komfort sezení je na vysoké úrovni. A co je podstatné s ohledem na nepříliš závratné rozměry vozu – i dospělý pasažér se vzadu sveze poměrně komfortně. Co se prostornosti týče, jde komfort cestujících vzadu na úkor zavazadelníku. Ten nabízí objem pouhých 375 litrů.
Pod kapotou testovaného modelu byl umístěný základní litrový tříválec přeplňovaný turbodmychadlem s pohonem 4x4, což je sama o sobě málo vídaná kombinace. Maximální výkon činí 82 kW při 5500 otáčkách a točivý moment 170 N.m při 2000 – 3500 ot. Agregát s pohonem všech čtyř kol je spárovaný výhradně s pětistupňovým manuálem, který si s motorem velmi dobře rozumí. I když 82 kW není právě hodně, musíme uznat, že nás Vitara v běžném provozu přesvědčila. Díky přesnému zpřevodování dokáže využít potenciál agregátu na maximum. Dynamika jízdy byla překvapivě lepší, než jsme původně čekali. Palec nahoru dáváme také za slušné odhlučnění jinak typicky nepříjemného projevu tříválcových agregátů. Co se týká spotřeby, budou majitelé Vitary v této motorizace nadmíru spokojeni. V průběhu testu jsme se pohybovali na okreskách, ve městě a v méně náročném terénu. Pár kilometrů jsme si vystřihli i po dálnici a off-roadu. A výsledek? Průměrná spotřeba pěkných 7,6 litru.
Co se týká jízdních vlastností, máme jasno. Vitara je jedno z mála malých SUV, které je schopné reálných výkonů v terénu. Světlá výška zůstává stejně jako v předchozí generaci nastavená na pěkných 185 mm. Čtyřkolka i se základní motorizací si umí poradit s ledasčím od polní cesty přes nezpevněné prudké kopce, na kterých by ve většině SUV neobstálo. Současně dokáže konkurovat i v běžném provozu. I když žádný sprinter to není. Ale to od Vitary ani nikdo nečeká. Předjíždění na okreskách však zvládá s přehledem. V kombinaci s příznivou cenou, je to vskutku zajímavá volba.
+ vynikající spotřeba
+ nadprůměrné schopnosti v terénu
- malý objem zavazadelníku
- slabší pružnost motoru