0
back
8951

BMW M5: poprvé s pohonem všech kol

Mnichovská automobilka oficiálně zveřejnila informace o šesté generaci supersportovního sedanu. Ten přináší hned dvě zásadní technické novinky - 600 koní a 750 Nm z vidlicového osmiválce totiž směřuje na vozovku přes měničový automat a pohon všech kol! V interiéru nás nejvíc zaujaly tajemné červené ovladače u pádel řazení.
24.08.2017, actualities

article rating: - from 5 (-%)
rated: 0x
your evaluation: -
+13
Vzhled šesté generace sportovního sedanu BMW M5 není žádným překvapením, a to i proto, že mnichovská automobilka v předstihu zveřejnila fotografie zamaskovaného prototypu. Na karoserii najdeme typické prvky vyhrazené pouze a jenom modelům M, jako například specifický agresivní přední nárazník s velkými nasávacími otvory nebo zadní nárazník s mohutným difuzorem a dvojitými koncovkami v rozích. Nad předními nárazníky vyrobenými z hliníku nechybějí ani typické žábry, stejně jako netradiční uchycení vnějších zrcátek. Aluminiová je i kapota, naopak střecha je vůbec poprvé z lehkého a pevného plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP).

To nejzajímavější je ale ukryto pod agresivně střižnou karoserií, o které viceprezident designu BMW, resp. BMW M Domagoj Dukec prohlásil, že její design si lze představit jako nejrychlejší zakázkový oblek na světě. Srdcem vozu je nejvýkonnější varianta motoru 4.4 V8 s technologií BMW M TwinPower Turbo. Inženýrům se díky zvýšení vstřikovacího tlaku na 350 barů, novým turbodmychadlům či upravenému výfukovému potrubí podařilo tuto strojovnu naladit na 441 kW/600 k a 750 Nm, což představuje vylepšení o 29 kW/40 k, resp. 70 Nm. V Mnichově si byli vědomi, že přenést takovou porci síly už by bylo nad síly zadních pneumatik, proto do hnacího řetězce vsadili dvě zásadní novinky.

Na motor navazuje nová osmistupňová převodovka M Steptronic s hydrodynamickým měničem, minulá generace používala sedmistupňovou dvouspojku (předchozí sekvenční). Tou asi nejzásadnější novinku ale představuje použití pohonu všech kol M xDrive, což se ve více než 30leté historii stalo vůbec poprvé. Díky ní ale zvládne stovku za pouhých 3,4 s, což je o závratných 0,9 s rychleji než u minulé generace (F10). Dvoustovku pokoří za pouhých 11,1 s! Výrobce ale slibuje, že pohon předních kol se připojí pouze tehdy, když si zadní neporadí s lavinou točivého momentu. Na zadní nápravě rozvádí sílu motoru mezi obě kola opět M aktivní zadní diferenciál, přičemž řidič má možnost si upravit režim pohonu všech kol. Nejostřejší M Dynamic Mode prý udělá Kena Blocka z každého.

Výrazně upravený je pochopitelně i podvozek. Nové spojovací tyče řízení jsou osazeny tužšími gumovými silentbloky, které pomáhají zvládnout zvýšené nároky na jízdní dynamiku a preciznost řízení. M5 dostala i tužší stabilizátory a spodní lichoběžníková ramena se zvětšenou pevností. Pro M5 speciálně vyvinuté elastomerové úchyty zadní nápravy zajišťují okamžitý přenos sil z podvozku, což zlepšuje ovladatelnost vozu. O to se stará i doplňková ocelová výztuha ve tvaru X a hliníková příčná vzpěra spojení zadní nápravy s karoserií. Patřičnou tuhost skeletu zajištuje hliníková výztuha mezi horním uložením předních tlumičů, přepážka motoru a nebo dvě výztuhy od uchycení tlumičů k přední části vozu.

Nové BMW M5 se začne prodávat na jaře 2018, na úvod bude k dispozici v limitované 400kusové sérii First Edtion ve speciálním odstínu červené barvy Frozen Dark Metallic, rozšířené provedením leskle černých prvků BMW Individual Shadow Line a 20“ černými koly. Specifická výbava je také v interiéru.

Dlužíme ale ještě vysvětlení, k čemu jsou dva červené ovladače na volantu. Aktivuje se jimi paměť nastavení vozu M1 a M2, kam si může řidič uložit individuální konfiguraci svého vozu zahrnující volbu režimu M xDrive a DSC, charakteristiky motoru, převodovky, tlumičů a řízení a vzhled M zobrazení na Head-Up Displeji. Dřív tato tlačítka byla na volantu.
author:
no discussion yet

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.