Jak funguje dynamická navigace?

Actualities
Michal Bartoň | 25.07.2007
foto: ÖAMTC
Dynamická navigace slibuje významný pokrok a velký skok ve způsobu navádění vozidel k určenému cíli. Jak tento systém navigování funguje a jaké jsou prozatímní zkušenosti uživatelů s touto novinkou?

Hned na začátku je třeba vysvětlit, jaký je vlastně rozdíl mezi navigací dynamickou a navigací běžnou, často označovanou jako statickou. Největší odlišnost je v možnosti reakce a přizpůsobení v navádění na aktuální podmínky na komunikacích. Dynamická navigace je totiž schopna přijímat informace o aktuální situaci na silnicích, tedy např. o dopravních nehodách nebo dopravních uzavírkách a podle toho ihned přizpůsobit zvolenou trasu a takto „dynamicky“ vám pomůže vyhnout se např. dopravním kolonám. Naproti tomu běžné navigace pracují pouze se statickými daty (mapy) uloženými na nosiči jako je CD nebo DVD a aktuální situace na komunikacích neberou v potaz, navádějí tedy i přes místa s dopravními kolonami nebo místa s uzavřenými úseky silnic např. v důsledku náhlé havárie.

Potřebujete TMC tuner

Dynamická navigace má ve svém základu také uložen mapový podklad, avšak s lokalizačními tabulkami a při navádění dokáže přijímat „tichá“ data z běžného vysílání rozhlasových stanic a podle těchto dat a pomocí lokalizačních tabulek ihned reaguje a přizpůsobuje vámi u c např. nými s dopravním zvolenou trasu. Tento přenos dat funguje na principu dosavadního systému RDS (přenáší např. název rozhlasové stanice nebo zpívajícího interpreta) a je pro dynamické navigace označován jako RDS-TMC (Radio Data System - Traffic Message Channel). Pro příjem těchto dat a tedy pro funkční dynamickou navigaci musíte mít přistroj s TMC tunerem a to buď :

  • zabudovaný navigační přístroj s TMC tunerem
  • autorádio s TMC tunerem a displejem schopným zobrazovat grafické symboly
  • přenosný navigační přístroj či PDA opět s TMC tunerem

Samozřejmostí je GPS modul pro aktuální určení polohy.

Navigace už i v mobilu

Navigace se však dostávají i do mobilních telefonů, existují přístroje s uloženými mapami a integrovaným operačním systémem (např. Windows Mobile), které už dokáží odvést stejné služby jako klasická navigace, pokud oželíme menší displej. Jiný systém nabízí mobilní telefony bez operačního systému. Dokáží pomocí protokolu GPRS stahovat dynamické informace z internetu (mapy) a zpracovávat je pomocí javové aplikace, kámen úrazu zde ale může být nedostatečné pokrytí signálem, pomalé stahování nebo také zpoplatněná služba za datový přenos GPRS.

Začátky systému dynamické navigace jsou v Česku datovány do roku 2005, kdy byly spuštěny pilotní projekty. Poté byly do lokalizačních tabulek zaneseny hlavní trasy jako jsou dálnice a rychlostní silnice, průtahy největších měst, úplné pokrytí ČR však ještě stále chybí.

Mapové základy pro navigace se však můžou lišit podle svého zaměření, existují totiž mapy motoristické, turistické nebo mapy pro cykloturistiku, ty bývají také nejlevnější. A rozdílné jsou také navigační softwary, kterých už je na trhu s příslušenstvím velký výběr. Se zkušenostmi z prodeje přístrojů s TMC tunerem určených především do aut se pro náš magazín vyjádřil pan Michal Kněz z firmy KaK Computers s.r.o.:

1) autonavigace s TMC tunerem

Dle našich dosavadních zkušeností veškerá zařízení typu automobilová navigace s TMC modulem přijímají signál TMC v České republice bez nejmenších problémů. Zkoušeli jsme navigace nejrozšířenějších značek Mio a TomTom, které jsou s českým TMC kompatibilní.

2) zařízení PDA s GPS TMC modulem

U zařízení PDA s GPS TMC modulem není na trhu prozatím dostatečně široká nabídka, měli jsme možnost vyzkoušet navigační modul značky Navilock BT-313T. Tento přijímač je dle našich testů kompatibilní se software iGO a Navigon Mobile Navigator.

Zkušenosti majitele dynamické navigace: Po 4000 km v ČR mi ani jednou dynamická navigace nepomohla, možná je to díky tomu, že jsem se zatím kritickým místem nikdy neprojížděl. Při cestě do Chorvatska mám výbornou zkušenost z Rakouské dálnice, ovšem Slovinsko a Chorvatsko zatím dynamickou navigaci nepodporují.

Co můžeme čekat v budoucnosti?

Oslovili jsme také některé dovozce navigací do ČR abychom zjistili, jak velký význam měl vznik dynamických navigací a kam směřuje další vývoj v této oblasti. Za firmu NAVISAT Stadler s.r.o (výhradní dovozce GPS přístrojů Geosat) odpovídá pan Vladimír Štádler: „Význam dynamických navigací do aut je prozatím poněkud nejistý. V zásadě se neustále hledají metody a možnosti zasílání relevantních informací do centra. V závislosti na jednotlivých státech je hodnota informací velmi různá. Osobně se domnívám, že vývoj potrvá nejméně 3-5 let. Považuji to tedy prozatím za zkušební provoz. Předpokládám ale velkou budoucnost.“ Prodej dynamických navigací zaznamenává sice nárůst, ale V. Štádler k tomu poznamenává: „Nesmí se zapomínat, že mnohé navigace lze rozšířit dokoupením TMC a připojením přijímače, tímto z nich tedy udělat dynamické plnohodnotné přístroje, které mají TMC přijímač již vestavěn v těle přístroje.“

Zajímavou odpověď uvádí V. Štádler ke směru vývoje a k trendům v oblasti autonavigace: „Trendem jsou bohužel multifunkční přístroje. Říkám záměrně bohužel. Rád vzpomínám na jednoduché navigace, které měly tu výhodu, že nevykazovaly žádné problémy s propojením, kompatibilitou. Byly to opravdu "jen" navigace (do konce roku 2005). Výrobci se nepředháněli v tom co ještě všechno navigace umí. Dalším bohužel je trend 3D budov, zkrátka design Google Earth. Vysvětlím proč. Prostá křižovatka je jasná i z naprosto obyčejné mapy. Pokud se jedná o složité dálniční Exity, probíhá snímkování. Snímky mají být promítány na displeji. Co tahle věc přinese? Jsem skeptik a odpovídám že nic dobrého. Aby bylo možno obraz na displeji ztotožnit s venkovní situací bude velmi důležitá aktualizace map. Budovy budou měnit časem barvu, jsou stavěny, bourány, dorůstají stromy, nebo jsou káceny. Mnohdy je ráz zimní a letní krajiny velmi různý. Naopak velmi kladně hodnotím trend připojení na Internet, přes který by mohlo docházet k on-line aktualizaci map. Tento projekt byl již tuším uveden do testování na dálném východě. Propojení se servery, které obsahují relevantní databáze je jistě další pozitivum které poměrně brzy oceníme. Zdokonalování TMC při rostoucí intenzitě dopravy vidím jako další velmi pozitivní trend.“

Na letošním trhu se objevila také jedna žhavá novinka: žhavá novinka: „Jedná sední navigace o hybridní navigaci. Nejde o nic jiného, než o možnost výběru mezi stávající mapou vektorovou a mapou rastrovou. V těchto přístrojích lze jediným kliknutím přepnout na rastrovou turistickou mapu. Jinými slovy, vektor nás dovede do cíle v automobilu. Dále pokračujeme v turistice na kole nebo pěšky podle mapy rastrové. Obě mapy sdílí jedinou společnou databázi. Příchod hybridů je očekáván každým dnem,“ dodává V. Štádler z firmy NAVISAT Stadler s.r.o.

Za firmu ELKO TRADING, oficiálního distributora navigací MIO do ČR a SR, odpovídá obchodní ředitel pan Jan Kočíř: „Prodej dynamických navigací se vyznačuje neustále vzrůstajícím trendem, i když poměr prodejnosti statických a dynamických navigací je prozatím v poměru přibližně 80:20.“ Vyhlídky do budoucna a směr vývoje nechtějí výrobci odtajňovat. „Očekává se větší rozsah podpory DEATH RECOGNIZATION což je mód pro tunely, dále pak pravděpodobně 3D budovy a mnoho dalšího, ale to samozřejmě výrobci tají,“ uzavírá J. Kočíř.

Praktické zkušenosti předala firma KaK Computers s.r.o. – prodejce výpočetní techniky a GPS produktů.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů