Na přezutí pneumatik je nejvyšší čas

Actualities
iHNED | 27.10.2010
Výměnu letních pneumatik za zimní by řidiči již neměli odkládat, současné počasí i předpověď pro další období plně odpovídají podmínkám vhodným pro zimní pneumatiky. Ty zaručují vyšší bezpečnost nejen na sněhu a náledí, ale i za sucha při teplotách pod 7 °C. Pozornost je potřeba věnovat i hloubce dezénu zimních pneumatik.

Ačkoli letošní absence teplého babího léta mohla řidiče přimět k tomu, aby svůj automobil připravili na zimu v dostatečném předstihu, ukazuje se, že pro řadu z nich se jako již tradičně stane signálem pro přezutí pneumatik až první sníh. Přitom počasí, které v současné době v České republice panuje, již odpovídá podmínkám, za kterých jsou zimní pneumatiky doporučovány. „Pro použití zimních pneumatik není rozhodujícím faktorem sníh, ale teplota. Pod 7 °C totiž letní pneumatiky vykazují výrazně horší výkonnostní parametry než zimní pneumatiky. To je způsobeno tím, že měkčí běhounová směs použitá u zimních pneumatik si zachovává svou přilnavost při nižších teplotách,“ vysvětluje Boris Tománek, Marketing & PR Manager společnosti Goodyear Dunlop Tires.
Použití vhodných pneumatik během zimního období má výrazný vliv na bezpečnost. I za sucha při teplotě 0 °C je rozdíl v brzdné dráze zimní a letní pneumatiky 3 m, při -10 °C je to 7m a při -20 °C dokonce 12m. Na sněhu a náledí se tento rozdíl ještě zvětšuje.
I v dnešní době se vyskytuje řada řidičů, kteří používají celoročně letní pneumatiky. Jejich hlavním argumentem je, že jezdí ve městě, kde podle jejich názoru nejsou zimní pneumatiky potřeba.
„Přejdeme-li argument o výrazně horší výkonnosti letních pneumatik za nižší teploty, na který tito řidiči evidentně nereflektují, pak doufáme, že jejich rozhodování ovlivní zkušenost z loňské zimy, kdy skutečné zimní podmínky panovaly i v největších městech České republiky,“ dodává Boris Tománek. Od listopadu 2009 do března 2010 například v Praze ležela souvislá sněhová pokrývka 70 dní, v Brně 68 a v Ostravě dokonce 71 dní. Její maximální výše dosáhla v Praze úctyhodných 38cm, v Brně 29cm a v Ostravě 32cm.
U zimních pneumatik by řidiči měli věnovat zvýšenou pozornost hloubce jejich dezénu, která by neměla klesnout pod 4 mm. Je to jednak proto, že v úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“ je tato hloubka stanovena jako minimální přípustná, ale hlavně kvůli bezpečnosti. „Zimní pneumatika s hloubkou dezénu 6 mm má v porovnání s novou zimní pneumatikou o 20 % delší brzdnou dráhu na sněhu. Při hloubce dezénu 4 mm je tato brzdná dráha delší dokonce o 50 %,“ objasňuje Boris Tománek.

Zdroj: Goodyear Dunlop Tires

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
David V, 27.10.2010 12:41
Tradiční podzimní motoristická hysterie.
Koloss, 27.10.2010 19:55
Jasně - u letních gum v zimě vyhrožují prodloužením brzdné dráhy o 12 metrů, ale co dělají "úsporné" pneumatiky při brždění i za správného počasí to nikoho nezajímá. Tedy až na ty, kteří už na to doplatili a policie "odhalila", že nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky. Že jim nikdo neřekl, že u úsporných pneumatik je brzdná dráha delší o 25-50%? No a? Hlavně že jsme je prodali.
Fire, 28.10.2010 13:21
Přesně tak! Motorizované stádo opět podlehlo davové panice, protože rtuť teploměru spadla pod magickou číslovku 7. V tomoto okamžiku se z letní gumy stává nepezpečná zbraň, naprosto ztrácí adhezi i na suché cestě a ztvrdne téměř na kost.... ))))))))))

A proto mnozí "zodpovědní" rychle obuli "zimu" a jsou vysmátí. Jak tak koukám po zaprkovaných autech, tak volba zimních gum, které jsouholé jak lípa, je celkem častá....ale co, hlavně že maj zimní
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů