Škoda Favorit slaví 30. výročí od svého představení

Actualities
Michal Štengl | 23.09.2017
V roce 1987 to byl nejobletovanější exponát mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Pro Škodovku to byl revoluční model, který přinesl tehdy moderní koncepci vše vpředu. Vývoj proběhl v Boleslavi, design navrhl Bertoneho a s jízdními testy pomáhalo Porsche.
Škoda Favorit znamenal v osmdesátých letech pro tehdejší AZNP Mladá Boleslav (Automobilový závod národní podnik) technickou revoluci. Měl to být totiž první automobil s koncepcí vše vpředu, tedy s pohonem předních kol a motorem vpředu. Škodovka v té době vyráběla auta s koncepcí vše vzadu.

O zahájení projektu vývoje Favoritu rozhodla česká vláda v prosinci 1982, stanovila ale šibeniční termíny na realizaci: vývoj dokončit během dvou a půl roku (do 30. června 1985) a výrobu zahájit do pěti let. Něco takového by byla fuška i pro západní automobilky, natož pro centrálním plánováním svázanou automobilku. Díky kvalitním vývojářům kolem Petra Hrdličky se to ale podařilo. I když to nebylo snadné.

Hned od začátku bylo jasné, že design vozu bude dělat renomovaný designer. Uvažovalo se o Giugiaru, Pininfarinovi nebo Chaussonovi, volba nakonec padla na studio Stile Bertone. To mělo připravit návrhy na hatchback, kombi, sedan a kupé (do výroby se nakonec dostal jen hatchback a kombi Forman) a také vzor interiéru, zároveň muselo vyrobit 19 prototypových karoserií různých provedení. Převedení designu do podoby sériové výroby měl na starosti tým mladoboleslavské automobilky, který i přes různé kompromisy odvedl skvělou práci. Tehdejší socialistický průmysl totiž nedokázal vyrobit některé díly, které Bertone navrhl. Proti karoserii předchůdce s motorem vzadu (Škoda 120) se snížil počet výlisků ze 405 na pouhých 227, o 40 mm kratší Favorit přitom nabídl o 85 mm delší interiér a větší kufr.

Favorit prošel na svou dobu poměrně náročným testováním, a to jak v laboratořích, tak v reálném provozu. Škodovka například ve spolupráci s tehdejším Ústavem pro výzkum motorových vozidel v Praze (ÚVMV) připravila simulované jízdní zkoušky, které dokázaly během týdne nasimulovat zatížení odpovídající 100 000 km. V reálu pak prototypy musely ujet trať dlouhou čtvrt milionu kilometrů. Nechyběly ani testy v hornatém alpském terénu a teplém klimatu Riviéry, brzdy se prověřovaly na rakouských vysokohorských silnicích u Grossglockneru a Turacherhöhe. S vývojem Škodovákům pomáhali i odborníci Porsche, kteří řešili funkčnost uložení motoru, geometrii přední nápravy a snížení hlučnosti v interiéru. Ve finální fázi vývoje vozu se uskutečnily dynamické zkoušky na polygonu firmy Porsche ve Weissachu. Ve srovnání se Škodou 120 byly jízdní vlastnosti Favoritu o světelné roky lepší, odpadly i tradiční potíže s chlazením motoru.

Oficiální světová premiéra se odehrála 16. září 1987 na 29. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde byl neustále doslova v obležení tisíců lidí. První vozy určené pro homologaci se vyráběly v závodě Vrchlabí, k plnému náběhu výroby zde došlo až počátkem prosince 1987. V hlavním závodě v Mladé Boleslavi odstartovala sériová produkce Favoritu v srpnu 1988. První zákazníci se mohly s Favoritem 136 L (de Luxe) projet v posledním čtvrtletí roku 1988. Zájemci za něj tehdy museli zaplatit od 84 600 Kčs (výběhová Škoda 120 L stála 65 630 Kčs), přičemž průměrná hrubá měsíční mzda činila 3030 korun.

Zejména vozy z prvních let trápily potíže s kvalitou plastů i odolností proti korozi. Po vstupu koncernu Volkswagen byly Favorit i Forman postupně modernizovány, poprvé v roce 1991. Výraznější facelift z ledna 1993 se vryl do paměti veřejnosti působivou reklamní kampaní s 548 vlaječkami, umístěnými na místech vozu, jichž se provedené změny týkaly. Obě verze postupně dostávaly i lepší výbavu, a to hlavně v rámci akčních verzí, jako např. Sport Line, Black Line, Marathon či Excellent. Mezi srpnem 1987 a zářím 1994 bylo vyrobeno 783 168 Favoritů, spolu s Formanem i pick-upem Škodovka vyrobila celkem 1 077 126 aut.
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů