Alfa Romeo Stelvio: jaký je starší kus s dieselem?

Advisory centre
František Mašek | 06.06.2024
Vláďa si brousí zuby na Stelvio JTDm z roku 2019, které má najeto 110 tisíc kilometrů. Je třeba se tohoto naftového čtyřválce obávat z hlediska budoucí spolehlivosti? Poradíme.
Dotaz
Ahoj, ještě do prázdnin chci nějaké starší ale zachovalé SUV do 700 tisíc korun. Výběr je pestrý a nebudu zastírat, že hlavně díky designu tíhnu k AR Stelvio. Konkrétně mě zaujal vůz nabízený u vás na tipcars. Jde o auto z roku 2019 s motorem 2,2 JTDM o výkonu 154 kW, najeto 110 000 km. Zajímala by mě spolehlivost této „nafty“, která bude na mé delší jízdy asi vhodnější. Děkuji moc, Vláďa.


Odpověď
Dobrý den Vláďo, na začátek budu chválit - Stelvio s dieselem je velmi dobrou volbou. Samotný motor je opravdu spolehlivý a má ambice dobře sloužit i při vyšších nájezdech. Vznětový čtyřválec 2,2 JTDm s AdBlue může být ve Stelviu naladěn na vícero výkonů, u nás však narazíte nejčastěji na ten nejsilnější s výkonem 154 kW. Nabízel se hned od začátku prodejů v roce 2017 vždy ve čtyřkolce a s automatem.

Ačkoli osobně hodnotím Stelvio jako nadmíru povedený model, je dobré nepodcenit pravidelný servis. A zrovna hranice pěti let je pro velký servis poměrně zásadní. Navíc pokud má Vámi vybrané auto nájezd 110 tis. km, připravte se na nadcházející výměnu oleje v rozvodovce. Určitě bych preventivně vyměnil olej i v obou diferenciálech a také v automatické převodovce ZF. Součástí předepsaných servisních úkonů je také kompletní výměna rozvodů (motor má ozubený řemen) po 120 tis. km. Jak tedy sám vidíte, výdaje po koupi nebudou malé, ale následně budete mít na dlouhou dobu pokoj. Navíc tím velmi výrazně podpoříte budoucí bezproblémový provoz na dalších pět let.

Připomínám, že Vámi vybraný kousek je ještě před faceliftem, který přišel až pro modelový rok 2020. Dotykový displej má tedy ještě o něco horší rozlišení i odezvu a na středové konzoli chybí bezdrátové nabíjení. Jízdní vlastnosti auta ale byly skvělé hned od začátku, takže žádný strach.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů