Alfa Romeo Stelvio – koupit čtyřleté Quadrifoglio s benzínovým šestiválcem?

Advisory centre
František Mašek | 18.10.2023
Pepu láká nejsilnější Stelvio z německého autobazaru. Vyhlédl si kus z roku 2019 s nájezdem 80 tisíc kilometrů a cenovkou 40 tisíc eur bez DPH. Jak tohle auto hodnotíme?
Dotaz
Dobrý den, v Německu jsem si našel AR Stelvio QF. Je to ročník 2019, najeto 82 tisíc, V6 375 kW, auto vypadá hezky, lákavá je i cena 40 tisíc eur netto, budu kupovat bez daně. Poraďte prosím, jestli tady jsou nějaká rizika, co spolehlivost, atd…díky Pepa.

Odpověď
Dobrý den Pepo, nejsilnější dostupná motorizace pro Stelvio pochází od Ferrari (má kódové označení F154). Spolehlivost jednotky s bezúdržbovým řetězovým rozvodem by měla být prozatím bez výtek. Čísla jsou impozantní. Třílitrový dvojitě přeplňovaný vidlicový šestiválec má 510 koní a točivý moment 600 Nm. Tady není co dodat. Technika je odolná a to i včetně skvostně naladěného podvozku. Preventivně bych klidně nechal při 120 tis. vyměnit olej v obou diferenciálech, mezinápravové rozvodovce i v osmistupňovém automatu ZF s hydraulickým měničem (včetně filtru).

Pojďme na pár nedostatků, které mi během redakčního testu přišly na mysl. Už u téměř zcela nového vozu bylo znát, že dílenské zpracování má určité rezervy. U více jetých kusů bude tento fakt viditelný ještě více. Pak tu máme infotainment - u Vámi vybraného vozu je bezdotykový, ovládá se tlačítky a otočným kolečkem bez touchpadu, takže vše chce cvik a více času.

Před koupí prověřte historii auta, je tu zvýšené riziko opravy po předchozí havárii. Mrkněte také na případné netěsnosti chladící kapaliny. Spotřeba se samozřejmě moc neřeší a liší se dle jízdního režimu. Já jsem jezdil s průměrem kolem čtrnácti litrů, naštěstí je zde možno tankovat běžný Natural 95.

Stelvio Quadrifoglio se v roce 2019 prodávalo se základní cenou 2,4 mil. Kč, s příplatky se ale běžně zákazníci dostávali nad 2,6 mil. Kč. Dnes se starší kusy nabízejí od cca 1 mil Kč. V ČR je výběr poměrně omezený, na TipCars.com najdete do desítky kusů, v Německu jsou jich v prodeji téměř dvě stovky.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů