Alfa Romeo Stelvio: koupit starší kus s nejslabším benzínovým dvoulitrem?

Advisory centre
František Mašek | 19.02.2024
Martin zvažuje koupi šestiletého Stelvia s 2.0 Turbo o výkonu 148 kW. Vůz má najeto necelých 100 tisíc kilometrů a prodávající si jej cení na 600 tisíc korun. Je tento motor dobrou volbou?
Dotaz
Ahoj, rád bych se vás zeptal na pár informací o AR Stelvio. Už nějaký čas zvažuju jeho pořízení, samozřejmě z druhé ruky, ale chci něco hezkého. Můj rozpočet je kolem 750 tisíc korun. Našel jsem si u vás jeden inzerát, kde je tohle auto za 600 tisíc, má nájezd 95 tisíc km a motor dvoulitr benzín turbo (148 kW). Rád bych se tedy zeptal, jak je na tom Stelvio se spolehlivostí, případně na co si dát pozor. Děkuji, Martin.

Odpověď
Dobrý den Martine, Stelviu jsem se v naší poradně už v minulosti zabýval. Tehdy se nás čtenář dotazoval na čtyřletou verzi Quadrifoglio s benzínovým šestiválcem. Tehdy jsem rozhodně nebyl proti.

Ani ve Vašem případě Vám nebudu nákup rozmlouvat, nicméně motorizace 2.0 MultiAir Turbo je vhodná jen pro specifický jízdní režim. Doporučím ji pouze v případě, že budete s autem jezdit na delší vzdálenosti. Jen tak totiž nebude v prostoru sání docházet k usazování karbonu, což je u této jednotky hlavní neduh při častých krátkých jízdách. Ještě zmíním, že tento dvoulitr existuje i ve verzi Veloce o výkonu 206 kW (technicky stejný, jde pouze o SW úpravu výkonu), kterého se uvedený problém bohužel týká také.

Pokud však budete auto používat jen na delší vzdálenosti, vyplatí se Vám sáhnout po naftovém 2,2 JTDm, který je mimochodem velmi spolehlivý a určitě se mu budeme někdy zde v poradně také věnovat. Bohužel naftových verzí není k mání tolik, jako benzínových kousků, nicméně vybrat se dá i ve Vámi nastaveném cenovém stropu.

Při koupi staršího Stelvia s motorem 2.0 MultiAir Turbo si poslechněte studený start. Motor by neměl nijak chrastit, což by značilo problémy s řetězovými rozvody. Stelvio je vždy vybaveno automatickou převodovkou ZF, která je spolehlivá, ale tuto vlastnost si raději pojistěte výměnou olejové náplně převodovky kolem nájezdu 120 tis. km. Stejně tak doporučuji výměnu oleje v diferenciálu, dle výrobce je zde interval také po 120 tis. km.
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů