0

Ceed, Mazda 3 nebo Megane? Vybíráme ojetinu do 150 tis. Kč

Náš čtenář zvažuje nákup staršího benzínového vozu do 150 tisíc korun. Který vůz z vybraných kandidátů doporučíme a s jakou motorizací?
02.01.2019, advisory centre

article rating: 4.1 from 5 (82%)
rated: 9x
your evaluation: -
DOTAZ: Dobrý den, chystám se koupit nějaký 5D hatchback se zážehovým motorem. Můj limit je 150 tisíc korun. Z brouzdání po netu mi vypadla Mazda 3, Kia Ceed a Renault Megane. Poradíte prosím, který z nich zvolit a s jakým motorem? Děkuji. Pavel

ODPOVĚĎ: Dobrý den Pavle, děkujeme za dotaz a vezmeme to hezky postupně.

Mazda 3 - její ceny s 1,6i začínají od cca 160 tisíc korun, bude tedy nutné si malinko připlatit. Také výběr není největší, je třeba mít štěstí na hezký kousek, nebo si počkat. Pod kapotu se dostala celá řada benzínových motorů a dá se říci, že ani s jedním neuděláte chybu z hlediska spolehlivosti. Základní čtrnáctistovka se ale hodí především pro klidné řidiče, jelikož jejích 59 či 62 kW výkonu na svižnější jízdu nestačí. Na dálnici se potom kvůli krátkým převodům trápí ve vysokých otáčkách, což s sebou nese nejen vyšší spotřebu, ale také hlučnost. Tento motor se ale v nabídce ojetin téměř nevyskytuje. Šestnáctistovka se 77 kW už je na tom s dynamikou lépe, převody má ale stejně krátké, tudíž se pro dálniční sprint příliš nehodí. Pro vás ale bude v podstatě jedinou možnou volbou. Existuje ještě silnější atmosférický dvoulitr DISI, který ale taktéž v nabídce autobazarů prakticky chybí.Ojeté Mazdy 3 netrápí vážné problémy, obzvláště benzínové verze jsou velmi spolehlivé. Občas zlobí elektrické ovládání oken, výjimečně i snímače airbagů. Problémem, jenž by člověk nečekal, je koroze. Napadá nejčastěji lemy zadních blatníků, podběhy a zadní dveře vozů z prvních let výroby, u všech potom napadá výfuk. Benzínové šestnáctistovky měly zkraje produkce problémy s kluznými ložisky vačkové hřídele. Výjimkou nejsou ani opotřebená ložiska kol.

+ z trojice má nejlepší jízdní vlastnosti i dílenské zpracování. Vyniká i skvělou manuální převodovkou.
- ztrácí malým výběrem na trhu ojetin i vyšší cenou

Kia Ceed - první generace bude mít za uvedený rozpočet nájezdy od 50 do 100 tis. km, výběr je malinko zajímavější a je dán hlavně tím, že se v nabídce vyskytuje jak 1,4 CVVT, tak i 1,6 CVVT. Většinou půjde o ročníky 2009-2010. Při tomto stáří a nájezdu se před koupí zaměřte na korozi karoserie. Tou Ceed bohužel dost trpí. Zkontrolujte stav podvozku, podívejte se hlavně na uložení obou náprav a zkontrolujte stav ložisek zadních kol. Také se připravte na to, že některé díly interiéru mohou být po letech znatelně opotřebené. A co motory? 1,4 CVVT s výkonem 80 a 66 kW, tak i objemnější 1,6 CVVT s výkony 90-93 kW jsou spolehlivé. Pokud jezdíte na delší vzdálenosti, doporučuji určitě atmosférickou šestnáctistovku, u které ale počítejte se spotřebou 7-8 l/100km. Díky proměnnému časování ventilů si užijí i nadšení řidiči, kteří motor rádi vytáčejí do nebeských výšin. Mezi čtyřmi a šesti tisíci otáček motor překvapí asi nejvíce odevzdaným výkonem. Čtyřválec točí při dálniční stotřicítce na pětku rovné čtyři tisíce otáček, 170 km/h už 5000 ot/min.

+ ceed boduje prostorným interiérem a příznivou cenou na trhu ojetin. Chybu neuděláte ani s jakýmkoli benzínovým motorem.
- auto ztrácí horším odpružením a poměrně necitlivým řízením. Trpí i rychlejší ztrátou hodnoty.

Renault Mégane - seženete ročníky 2009-2010 s nájezdy do 100 tis. km, výběr je největší, k mání jsou jak čtrnáctistovky TCE o výkonu 96 kW, tak i atmosférické 1,6 16V 81 kW. Pokud jezdíte méně a na kratší trasy, můžete sáhnout po nejslabším benzínovém motoru 1,6 16V s výkonem 74 nebo 81 kW. Jde o jednoduchou a spolehlivou jednotku, kde sporadicky zlobí snad jen lambda sondy. Spotřeba sice nepatří k jeho silným stránkám, ale s menším nájezdem si ji budete moci dovolit. Verzím na LPG se vyhněte, nefungují úplně dobře a mají dost závad. Dopřejte si důkladnou testovací jízdu, auto si nechte zvednout, podívejte se na podvozek u kterého se mimo jiné zaměřte na stav zadní nápravy. U vyšších verzí důkladně prověřte funkčnost všech elektronických prvků ve voze, dodatečné opravy by se mohly prodražit.
+ Mégane boduje velkým zavazadelníkem, má šestistupňovou převodovku a výhodou je i velký výběr ojetin
- nepovedla se spolehlivost převodovek a ani místa pro cestující vzadu není mnoho
author:
latest forum posts
BobanHTP, 10.01.2019 12:41
Ahoj, mám Megane 3 kombi 1.6 74kw, rok 2009. Za 150tis.kč už si můžeš dovolit docela pěknou výbavu!
Ten motor 74kw jede krásně, ale vůz je hlučnější na dálnici, takže pokud jezdíš i dálnice, vzít 6-kvalt 1.6 81kw, který sice má problém s přesuvníkem za cca 6000kč, ale ten se dá vyměnit.

Jinak ale Megane nabízí příjemné svezení, pohodlí podvozku i sedadel je nadstandardní. Rovněž výbava bývá velmi nadprůměrná. Je třeba se jen vyhnout turecké verzi GENERATION, která má vadný dávkovač plynu a téměř Daciovský interiér nejen kvalitou ale i typem plastů.
V turecké Generation verzi je rovněž velmi špatný lak, může i po 6 letech měnit odstín atd.

Abych nebyl moc ukecaný shrnu to do bodů:
+ Pohodlí a komfort podvozku i sedadel
+ Za danou cenu dobrý poměr výbava+pohodlí/cena
+ Velmi dobré brzdy
+ Příjemné ben. motory 1.6 74kw(5 kvalt, spolehlivější) a 81kw(6 kvalt, tichší na dálnici)
+ Díky šířce podvozku a rozvoru naprostá jistota na dálnici nebo při špatných podmínkách jako silná děšť, vítr nebo sníh)
+ Nerezne(neplatí pro tureckou Generation)
+ Elektrika ok

- Motor 74kw je hlučnější na dálnici
- Motor 81kw minimálně jednou za život bude chtít vyměnit přesuvník
- Nižší podvozek(vadí polňačce)
- lupou panty dveří

Doporučení:
- NEBRAT Generation verzi
- Metalický je kvalitnější
- Pro dálnční provoz volit raději verzi 81kw, ale ověřit stav motoru a převodovky
- NEBRAT motor 1.2 TCe - jede krásně, ale kazí se stejně tak, často fatálně
BobanHTP, 10.01.2019 12:54
Aby toho nebylo málo, měl jsem tři roky F.Focus II facelift 2009 s osvědčeným motorem 1.6 Duratec 74kw. Tak jen v bodech už

+ Motor 1.6 Duratec 74kw je spolehlivý a jede pěkně, točí až 7000. Je radost s ním jezdit.
+ Přáíjemný prostorný interiér(na danou třídu)
+ Jistý podvozek za všech situací
+ Bytelný podvozek, vydrží tak 2xvíce než Megane 3
+ Bytelná výf. soustava, opět vydrží tak 2xvíce než v Megane 3
+ Velmi dobrá bezpečnost, nejen pasivní, ale i ta trakční, prakticky vždy mívá ESP, EDS, ASR, ABS + 6 airbagů. Za mě patrně nejlepší hatchback do Beskyd.
+ Vyšší podvozek - ideál pro chalupáře
+ Velmi dorbé brzdy
+ Přesné řízení
+ Přesné řazení(až na zpátečku )
+ Na hatchback velký kufr s pěkným čalouněním
+ Celkově odolná technika
+ Facelift už nemá tendenci rezivět

- Tvrdší podvozek
- Hlučnější na dálnici(ale zase tak moc jako Megane 3 74kw)
- Spotřeba trochu vyšší než u Golfu V 1.6 MPI
- Pedál spojky nejde tak lehce jako u Meganu 3 a Golfu V
dakk68, 06.02.2019 09:56
..Když vidím auta jak stoji 150tis kč,,když vidím jaka skupina lidí si je kupuje a když vidím kolik ta cílova skupina asi měsíčně ušetři z platu,,vychází mi,,že tato by měla stát tak maximálně 50tiskč..Jinak je to absurdní,,aby někdo kupoval takový typy aut co maj 200tiskm,z velke casti utočenych,,čili značka ktera neumi vyrobit vůz s mechanickou odolností a jednoduchostí aspoň na pul milionu km bez velkých investic,,nemůže poptávat půl milionu kč za novotinu..Tyto vozy jsou pro rodinu likvidační,,pouze jako nove stojí za zmínku,,ale pouze jen za jejich třetinovou cenu z prodejní ceny nadsazené.Pokud člověk spočitá kolik jej tento zmetek vyjde za deset let,,je z něj nadherná chata v podhůří ...Cena je šilená,opravy šilené auto křehké,nespolehlive,kolabujici po všech směrech,,,,a to jen proto ,,že ma sloužit z bodu a do bodu b.??,,protože o tomto druhu zmetku se neda hovořit,,že by si jej koupil petrolhead a fanda kultovnich strojů(audi,MB,Bentley,Lambo),,proto je jeho učel omezen na kratkou životnost a tim padem na malé peníze..opak je však pravdou.Tato auta jsou i pro chudy český lid velice draha,,a v žadném připadě nejde o spotřební zboží,,které se odvíji od platu..Až opět budou vyrábět analogová spolehlivá,jednoduchá,funkční,mechanicky odolná,bezpečná,ekologická auta na třičtvrtě milionu km se spotřebou pět litrů,,tak ať si klidně požaduji cenu,,ale v opačnem připadě ne...ty stupidní poruchove asistenty pro neřidiče,,a displeje to to ma kazdy tablet a ne třeba to nadsazovat a dělat z toho kosmos...
KoobaS, 06.02.2019 11:52


A co nám tím chce soudruh říct?
Půlmilionové nájezdy jsou i v historii spíše vyjímkou a i u těchto vyjímek to bylo hlavně o majiteli. Chcete aby auta byla levnější, ale odolnější a robustnější? Odolnost a robustnost při nákupu nového auta zajímá naprosté minimum lidí.
Jinak abych dodal něco k tématu. Megane 3 v benzínu, doporučil bych 1,6. Pokdu se nepletu, tak slabší varianta se dávala s pětikvaltem. Silnější má variátor/předsuvník ventilů, který vydrží tak maximálně 150tkm. Ideální je měnit ho rovnou s rozvody. Jestli se nepletu, tak při výměně stejně rozvody musí dolů. 1,4tCe je nepřímovstřik, celkem odolný, ale také docela užraný, Jak se poslední dobou ukázalo, tak 1,2tCe má problémů víc než dost, a spíš bych se mu vyhnul. Na rnews.cz je o méganu III jako ojetině celkem hezký článek... Já mám na svém naftovém méganu najeto 80tis km. Měnila se hadice sání, protože ji prokousala kuna a výfuk, protože uhnil jeden svár. Jinak krom olejů a filtrů nic. Dokonce i brzdové destičky mám původní a zatím se objevila minimální vůle v předním stabíku.
O ceedu nevím nic.
Co se týče mazdy 3, tak jsem se o ni zajímal cca 2 roky zpátky. Na druhou generaci to není dost peněz. První má problémy s korozí, zbytek auta povedený a odolný. Mě ale hnědý mor odradil. Pokud by to měla být mazda, hledal bych tedy první generaci v co nejlepším stavu a za zbývající peníze co nejlíp ošetřil podvozek a karoserii proti korozi...
Pavlik, 06.02.2019 21:29


A co tím jako chtěl autor říct? Samozřejmě kromě toho, že všichni okolo jsou blázni a jen on je letadlo . Auta s mechanikou ala Škoda 120 už nikdy nebudou. Mimochodem ta vaše "mechanická auta" ze socialismu byla v přepočtu na kupní sílu mnohem dražší než ta dnešní a bez oprav najezdila výrazně méně...

Za mě doporučuji Megane 3 v 1,6 benzín 81 kw (má 6° převodovku). Levný na pořízení, jede velmi slušně, je pohodlný, celkem kvalitní a servisem člověka nezrujnuje.

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.