Fiat 500X: koupit starší kus s motorem 1,4 MultiAir?

Advisory centre
František Mašek | 03.04.2024
František si vyhlédl sedmiletý Fiat 500 X Cross s benzínovou čtrnáctistovkou a cenovkou 300 tisíc korun. Je to dobrá volba a jaké jsou alternativy?
Dotaz
Dobrý den, zeptám se také na Váš názor. Hledám auto pro manželku. Ta nedá dopustit na Fiaty, jezdí s nimi dlouhodobě. Chtěla by Fiat 500 X. Koukal jsem so inzerce a líbí se nám jeden z roku 2017 s nájezdem 113 tisíc kilometrů. Auto má motor 1,4 125 kW a je to druhý majitel. Cena je 300 000 Kč. Budu rád za Váš názor, případně za zhodnocení spolehlivosti. Děkujeme, František Chládek

Odpověď
Dobrý den Františku, Fiat 500 X s motorem 1,4 MultiAir o výkonu 125 kW, jede opravdu hezky. Jde ale o konstrukčně složitější motor než základní E-Torq o výkonu 81 kW. Žádá si pečlivou údržbu (hlavně ve formě častých výměn motorového oleje, protože má malou olejovou náplň), takže je zde určité riziko koupě vozu, o který se předchozí neznalý majitel nestaral tak, jak by měl. Přesto pokud vůz s jednotkou MultiAir dobře koupíte, bude Vám motor sloužit bez problémů. Navíc má na svůj výkon i slušnou spotřebu pohybující se kolem sedmi litrů. Osobně bych preferoval kousky s manuální převodovkou (pozor na často opotřebenou spojku), devítistupňový automat ZF (9HP) nedoporučuji pro jeho pomalé reakční časy při změně převodových stupňů, problémy s mechatronikou, časté přehřívání převodovky a další problémy.

Větší pravděpodobnost spolehlivého provozu v budoucnu však budete mít s výše zmíněným benzínovým motorem 1,6 E-Torq. Samozřejmě to není motor, co by trhal asfalt, zároveň také nebude premiantem v úspornosti. Na druhou stranu, pokud toho mnoho nenajezdíte a vaše cesty vedou hlavně po městě, není lepší volby. Je ale samozřejmě třeba dbát na průběžný udržovací servis sestávající hlavně z pravidelné roční výměny motorového oleje.

Fiat 500X má i po letech provozu velmi dobrou ochranu proti korozi. Také jízdní vlastnosti auta jsou velmi dobré, řada ojetin má slušnou výbavu a příjemné jsou i relativně nízké ceny ojetin v porovnání se sesterským Jeepem Renegade. Jen škoda poměrně malého výběru na bazarovém trhu a vyšších cen náhradních dílů. Pokud se podíváme do zahraničí, nejlepší výběr je nepřekvapivě v Itálii, až pak následuje německý trh. Celkově jde po všech stránkách o povedené auto, které mohu s tímto motorem doporučit.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů