0

Koupit Lancii Thesis s motorem 2,4 Multijet?

Náš čtenář si v inzerci našel Lancii thesis z roku 2008 a dieselovým pětiválcem o výkonu 136 kW. Jde o motor, který je do této Lancie vhodný? Poradíme v dnešní poradně.
21.09.2018, advisory centre

article rating: 3.7 from 5 (74%)
rated: 3x
your evaluation: -
DOTAZ: Dobrý den, pokukuji po nějakém netradičním autě. Chci něco většího, pohodlného na delší cesty. Zaujala mne Lancia Thesis. Jeden vůz, který se u nás prodává, má motor 2,4 JTD Multijet o výkonu 136 kW. Je to podle vás dobrá volba? A co auto jako takové? Díky moc, Karel.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle, Lancia Thesis je vskutku neobvyklé auto. Na tuzemských silnicích jich mnoho nepotkáme a s tím koresponduje i omezená nabídka ojetin. Aktuálně se u nás k prodeji nabízí jen asi pět kousků s cenami od 60 do 200 tis. Kč. Osobně bych se zaměřil na kousky v co nejlepším technickém stavu, čímž mám na mysli stav podvozku (vůle, poškození, koroze). Auto si určitě zvedněte na zvedák a vše důkladně zkontrolujte, zejména nápravy a stav pružin. Zlobit by neměla ani elektronika, opravy mohou být dost komplikované i drahé. Obecně je dobré se připravit na poměrně problematický servis, protože spousta dílů je nesehnatelná, výrobce je nedodává a neexistuje ani druhovýroba. Anebo jsou neúměrně drahé, což může nepříjemně prodražit provozování tohoto automobilu.

I když se Lancia Thesis za osm let své existence (2002-2009) prodávala s celkem sedmi různými motory, dnes už narazíte nejčastěji na dieselové pětiválce. Starší JTD o výkonu 110 kW se prodávalo do roku 2005 a má vždy šestistupňovou manuální převodovku. Motor sám o sobě je spolehlivý, zbytek auta je už na tom hůře. No a pak tu máme Vámi dotazovaný vznětový pětiválec Multijet, který najdeme v posledních ročnících tohoto zajímavého vozu. Jednotka plní emisní normu Euro 4 a má výkon 136 kW. Nejčastěji se setkáte s kousky v kombinaci s automatickou převodovkou. U ní prověřte její bezproblémový chod a pokuste se zjistit, zda už někdo v minulosti měnil převodový olej (mělo by se tak činit po 60 tis. km). Pokud ne, ihned to napravte, zabráníte drahým opravám v budoucnu. Rozvody u obou motorů měňte po pěti letech.
author:
latest forum posts
Pepé, 14.09.2018 14:10
Jsem majitelem tohoto auta. Kdybych ho měl kupovat znova, udělal bych to. I když já kupoval Thesise za podstatně lepší cenu než je tento kousek (našel jsem na www.subito.it . Cena byla za 67 000 CZK i s dovozem, exteriér pohledově super, interiér také super). Ale zase tohle je opravdu pěkné. Je to nejvyšší výbava.
Mám také "dízla", ale dvouventil 110 kW. Takže k motoru u kousku na obrázku toho moc neřeknu. Je to čtyřventil s hydroštely. S tím co mám, jsem maximálně spokojen. Mé zkušenosti:
Auto mám jako "výletní", ne na denní jezdění. Absolvoval jsem s ním 3 dovolené ve čtyřech a maximální spokojenost. Trvalá průměrná spotřeba 6,4 l. Problém vidím v některých náhradních dílech. Hlavně jsou to díly zavěšení - hliníková ramena. Některé díly se nedají ani v druhovýrobě už sehnat - nedělají se. I když existuje komunita příznivců značky, kde se dá pomoci. Auto jsem kupoval v IT po prvním majiteli, který ho vlastnil 13 let a najel 220 000 km. Po této době byl podvozek celkem v dobrém stavu - malá vůle byla na předku v jednom rameni (kulák). Rameno se mi podařilo v roce 2016 sehnat a vyměnit. Dále byl ještě na konci života dvouhmotový setrvačník (oprava svépomocí cca 16 000 CZK- nová spojka+nové ložisko+nový setrvačník). Ještě jsem měnil pár dílů, abych mohl auto považovat za spolehlivé. Dle mne auto na svůj věk vypadá výborně. Za stavu, kdy jsem schopen vše vyřešit vlastními silami (mám také diagnostiku), je auto zatím docela nízkonákladové. Po ujetí 22000 km (většinou rodinné výlety a dovolená) jsem s autem maximálně spokojen. Ale dle mého názoru - pokud bych měl auto servisovat externě - tak bych s koupí váhal. Dobrý odborník je jeden na Slovensku a myslím 1 v Čechách. Ale zase to auto není nic, co by dobrý automechanik nezvládl. Chce to chtít, umět sehnat dokumentaci k autu a diagnostiku. Zatím auto jezdí výborně, podvozek tichý, žádná vůle. Klimatizace stále funkční, zatím bez oprav. Interiér na ujeté kilometry nevypadá a je jak nový. najeto
Kousek na obrázku - pokud má opravdu najeto cca 160 000 km - by mohl při dobrém servisu ještě několik desítek tisíc km dobře sloužit. Je krásný. Ještě připomínám, že navigace v Thesisce má jednu nevýhodu - poslední mapy jsou cca z roku 2011 a tedy já už podle nich nejezdím. Auto je asi první, které bylo vybaveno operačním systémem Windows a asi první s elektrickou ruční brzdou (výroba od roku 2002).
Thesisů je tady málo a třeba během letošní dovolené v CZ jsem potkal pouze jednu, černou Thesisku.
danet - redakce TipCars, 17.09.2018 11:24


Dobrý den, sepište Vaše zkušenosti s vozem do samostatné recenze: https://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost Vaše zkušenosti se tak dostanou k většímu počtu čtenářů. Děkujeme Hezký den.

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.