0

Který motor pro ojeté Hyundai Santa Fe III?

Náš čtenář se chystá na nákup staršího Santa Fe. Váhá ale ohledně motorizace. Poradíme a zároveň přidáme informaci, na co si dát před nákupem pozor.
22.03.2019, advisory centre

article rating: 3.0 from 5 (60%)
rated: 4x
your evaluation: -
DOTAZ: Dobrý den, s rozpočtem do 500 tisíc korun bych rád koupil ojeté Hyundai Santa Fe. Je mi jasné, že pro velké SUV bude fajn dieselový motor. Přesto vás moc prosím o srovnání všech dostupných motorizací a když připojíte nějaké rady na co v bazaru kouknout při nákupu, budu Vám moc vděčný. Radim Kadlec

ODPOVĚĎ: Dobrý den Radime, pokud se podíváte do naší inzerce, zjistíte, že 99 % Santa Fe třetí generace se nabízí s motorem 2,2 CRDi o výkonu 145 nebo 147 kW (od roku 2015). Tento motor lze doporučit, je spolehlivý i dostatečně výkonný. Na trhu ojetin převládají vozy s šestistupňovým automatem. Reakce na sešlápnutí plynu nejsou právě bleskové a také převodovka s možností manuální volby pracuje nanejvýš rozvážně. K usedlému charakteru dvoutunového mastodonta nicméně popsaná charakteristika docela sedne a v drtivé většině případů s ní nebudete mít problém. Když se navíc motor dostane do otáček, umí držet trvale vysoké tempo, které je limitováno spíše celkovou těžkopádností stroje než nedostatkem koní. Spotřeba je vzhledem k hmotě Santa Fe slušná, v praxi budete dle mých osobních zkušeností jezdit za 8-10 l/100 km.

Druhou dieselovou motorizací, která se však u nás nabízela jen po omezenou dobu, je 2.0 CRDi o výkonu 110 kW. Zatímco u silnějšího 2,2 CRDi je většina vozů spárována s pohonem 4x4 (nabízel se ale i pohon 4x2), u dvoulitru budete mít vždy jen předokolku. Pokud pro Vás tedy nebude pohon předních kol omezením, klidně bych se po dieselovém dvoulitru podíval (asi budete muset mrknout do Německa). Jde totiž o opravdu spolehlivý motor, který navíc potěší i o cca litr nižší spotřebou.

A na co si dát před nákupem staršího Santa Fe třetí generace pozor? Chronické závady abyste pohledali, přesto doporučuji mrknout na podvozek, kde je dobré zkontrolovat vůle na přední nápravě a stav ložisek všech kol. Prověřte samozřejmě také bezproblémovou činnost filtru pevných částic.
author:
no discussion yet

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.