0

Mégane nebo Leon? Vybíráme ojeté dieselové kombi za 200 tis. Kč.

Náš čtenář vybírá mezi dvěma kombíky s dieselovými motory v ceně kolem 200 tisíc korun. Jak si oba vozy stojí při vzájemném srovnání?
14.01.2020, advisory centre

article rating: 5.0 from 5 (100%)
rated: 1x
your evaluation: -
DOTAZ: Dobrý den, vybírám mezi Renaultem Mégane 1,6 dci a Seatem Leon 1,6 tdi. Oba vozy ve verzi kombi a ceně kolem 200 tisíc korun. Mohli byste prosím srovnat motory i spolehlivost? Děkuji Pavel.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Pavle, osobně bych se přikláněl spíše pro Seat Leon, který má u cca šest let starého auta modernější techniku, prostornější zavazadelník i lépe zpracovaný interiér. Motorově by to ale u mne vyhrál Renault, jeho dieselová šestnáctistovka je ve všech směrech lepším motorem. Pojďme se ale na obě auta podívat podrobněji.

Renault Mégane fáze 3 se prodával od roku 2014. Dostal kompletně nový předek s velkým logem, novou navigaci R-Link s dotykovým displejem. Většina ojetin je s manuální převodovkou, pokud narazíte na automat, může to být šestistupňová dvouspojková skříň s označením EDC, nebo převodovka s hydrodynamickým měničem. Obě varianty jsou dimenzovány pro mnohem silnější motorizace v jiných modelech, je tedy předpoklad jejich dlouhé životnosti. Motor 1.6 dCi nahradil v Mégane starší 1.9 dCi. Motor má výkon 96 kW, disponuje bezproblémovým rozvodovým řetězem. Jezdí skvěle a navíc s nízkou spotřebou kolem pěti litrů. Co se týká poruchovosti, vzhledem ke konstrukční shodnosti se spolehlivým 2.0 dCi bych zde závažnější komplikace nepředpokládal. Motor co do kvalit hodnotím lépe než TDI v Leonu. Renault je také lepší v komfortu cestování, podvozek je zkrátka naladěn měkčeji. Slabým místem Mégane je často špatné těsnění pod třetím brzdovým světlem, což má za následek zatékání. Těsnění se ale dá bez problémů vyměnit. Spolehlivá je elektroinstalace i systém ventilace s dvouzónovou klimatizací.

Seat Leon ST - motor 1,6 TDI generace EA288 má výkon 77 nebo 81 kW. Nevýhodou jednotky může být pro někoho spojení s jen pětistupňovou manuální převodovkou (sedmistupňové DSG je v menšině a stejně bych ji vzhledem k případným dražším opravám nedoporučoval). Tento motor je ale o 24 kilo lehčí než 2.0 TDI, takže se s ním auto lépe chová v zatáčkách a nemá ani problematický dvouhmotový setrvačník. U 1,6 TDI počítejte i s rozumnou spotřebou. Pokud zvolíte vůz se sedmistupňovým DSG, doporučuji u něj měnit olej po 120 tis. km. i když ji výrobce nepředepisuje. Tato převodovka totiž používá stejný olej, jako mechanické převodovky, u kterých by se měl měnit olej právě po 120 tisících kilometrech. Samozřejmě záleží, jakým způsobem je auto provozováno a k jakým účelům využíváno. Například na krátkých trasách olej degraduje vzdušnou vlhkostí a tím ztrácí mazací vlastnosti (viskozitu). Stejně tak při menších nájezdech působením času olej degraduje, nezapomínejme, že jde o minerální olej. Ideální časový interval výměny převodového oleje je tedy tři roky. Seat nad Renaultem vyhrává objemem zavazadelníku (587 vs. 486 litrů). Osobně se mi také mnohem více líbí design karoserie Leonu i kvalita zpracování interiéru.
author:
latest forum posts
KoobaS, 16.01.2020 09:06


Hezky sepsané. Já mám grandtour 2015 1,5dCi 110k. Dlouhodobou spotřebu mám 5,4 litru dle dotankování. Minimálně 30% tras je ale po Brně. Dalších cca 50% na dálnici, kde už 1,5 roste spotřeba.
Sedačky: Mám 186cm a 110kg a běžně za mnou sedí dospělí lidé - extrémně komfortní to asi není - ale myslím, že v rámci nižší střední třídy je to pohoda. Tady bude hodně záležet na posezu lidí na předních sedačkách.
Zatím jsme s manželkou bez dětí, takže kufr kombíku nedokážu úplně posoudit a docenit. Snad jen dodám, že výklopnou příčku já v kufru nemám.
S ostřikovači souhlasím, já jsem je měnil cca před rokem - oprerace na cca 10 minut a znatelné zlepšení.
Stejně tak souhlasím s podvozkem - jezdím zimu i léto na 16 palcových kolech. Auto je ceklem komfortní, ale už to není typický francouz se staré školy.
Mimo softwarové dekativace startstopu jsem si já osobně vypnul i inteligentní dobíjení, které má na baterii mnohem horší vliv.
Edit: Přední brzdy jsem měnil komplet po 85 tisících. Zadní jsou komplet původní i po 100tkm.
palkic, 16.01.2020 09:44
Zdravim, pokukuju zrovna po autech stejné kategorie a Megane mam v hledáčku. Budu jezdit do práce 30km, takže 60km denně. Z toho min. 20km bude po dálnici, zbytek plynulá jízda mimo město. Okolo toho určitě ještě dalších 6000km/rok mimo dojíždění. Vyplatí se na tyto km diesel a neoddělám ho? Bude stíhat regenerovat za těch 30km?
BobanHTP, 16.01.2020 11:14

Ahoj, za mě je to na díesel už dostačující. Dci motory od Renaultu mají vstřik i pro FAP filtr, což je dobrá zpráva pro celý motor. Jen měnit olej co rok/15tis.km, podle toho co příjde dříve a raději brát kvalitní naftu s adativem(stačí český VIF).
Ronault, 16.01.2020 20:38

zvážím, ale není tolik času
Ronault, 16.01.2020 20:46

Já prvních 50t najel opravdu jen na delší trasy, ale poslední 3 roky jezdím víceméně podobně, tzn. 25 km dálnice, cca 5 km okraj města a město, sem tam delší štreka. Auto se tak do 10 km zahřeje, topí po cca 3 km i v zimě. FAP sice kontrolku nemá ani to nejde poznat, nicméně při tomhle nájezdu a stylu bych neviděl problém. Ptal jsem se i v Renaultu, jestli už mají nějaké výměny FAP a prý vůbec u tohoto motoru.

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, all rights reserved.