0
back

Šest důvodů, proč (ne)koupit ojetou Škodu Superb III

Superb aktuální třetí generace začíná být vyhledávanou ojetinou. Proto jsme rádi odpověděli na dotaz jednoho z našich čtenářů, který má toto auto v hledáčku.
21.12.2018, advisory centre

article rating: 3.9 from 5 (78%)
rated: 54x
your evaluation: -
DOTAZ: Dobrý den, jsem OSVČ a docela dost jezdím. Aktuálně mi dosluhuje VW Passat, a tak se koukám po nástupci. Jaký je váš názor na Škodu Superb ve stáří 2-3 let s dieselovým dvoulitrem? Jaké jsou podle vás argumenty pro a proti tomuto rozhodnutí? Aleš K., Jeseník.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Aleši, děkuji za dotaz, pokusím se v několika bodech shrnout to nejdůležitější. A abych byl vyvážený, vyberu tři důvody pro a tři proti.

Proč do něj jít:

1. Slušný výběr na trhu ojetin. Je to škodovka, takže si z nabídky tuzemských prodejců zákonitě musíte vybrat. Na TipCars.com je aktuálně k dispozici přes 700 superbů III, a to beru jen dvoulitrové diesely. Ceny začínají od cca 350 tis. Kč.

2. Praktický a prostorný interiér. Dostatek místa na nohy pro cestující vzadu? Ano, to známe. Jenže také mezigeneračně narostla šířka interiéru o celých 9 cm. U liftbacku se do kufru o objemu 625 litrů dostanete rozměrnými pátými dveřmi.

3. Skvělé dieselové motory s nízkou spotřebou. Oba jsou dobrou volbou a doporučuji je. Slabší 2.0 TDI má výkon 110 kW, má menší turbodmychadlo a nemá takový záběr jako silnější verze. Pokud budete vybírat z předokolek, některé z nich nedisponují složitým vstřikováním močoviny. Jako ojetá může mít tato jednodušší verze po letech vyšší spolehlivost. U pohonu 4x4 pak bylo AdBlue použito vždy. Motor sám o sobě je zatím velmi spolehlivý, což ostatně platí i o výkonnější verzi s výkonem 140 kW. Tu doporučuji zvolit v kombinaci se šestistupňovým manuálem, který nebrání motoru plně ukázat svůj výkon.

Proč ho nechat být:

1. Zájem zlodějů. Bohužel je to tak. nejvíce je mezi nenechavci oblíbená aktuální generace Octavie, Superb je však spolu s Passatem hned v závěsu. Toto riziko se promítá i do zvýšených cen za pojištění.

2. Hlučnost podvozku při jízdě. To je věc, s kterou nic neuděláte. Při výrobě jsou použity za tepla tvářené plechy, které při jízdě vydávají specifický zvuk. Díky nastavení tlumičů je superb hlučný i při jízdě po nekvalitní vozovce a nepomůžou vám ani příplatkové tlumiče DCC. Není to ale žádná katastrofa, většina majitelů to řešit nebude.

3. Zanedbaný servis. Je to tak, většina ojetin sloužila ve firmách, které si auta ve většině případů pronajímají od leasingových společností. No a ty se drží při servisu striktně servisního plánu, který pro ně automobilky upravují v podstatě na míru tak, aby byly provozní náklady prvních x let co nejnižší. V praxi to znamená prodloužené servisní intervaly pro výměnu oleje i dalších provozních dílů, které podléhají rychlému opotřebení, ale dá se s nimi dál jezdit. Příkladem může být třeba převodovka DSG. Automat s označením DQ250 sice není vyloženě špatnou volbou, ale může být po čase poruchovější - zvláště pokud předchozí majitel zanedbal její údržbu. Dvouspojka je u šestistupňového automatu sice trvale ponořena v olejové lázni, je ale třeba měnit v ní pravidelně po 60 tis. km olej předepsané specifikace v množství 5,8-6 litrů.
Zlem jsou i neabsolvované svolávací akce předchozím majitelem/provozovatelem, což si vždy zjistěte předtím, než auto koupíte. Svolávací akce už na daný problém v době koupě většinou neplatí, a tak si je musíte uhradit z vlastní kapsy.
author:
latest forum posts
david_s, 03.01.2019 02:56
Zdravím, nejsem majitelem SuberB 3, ale napíšu krátkou osobní zkušenost z dvoudenní sl.cesty v Německu, cca 1700km.
Shodou okolností jsme byli nuceni použít škodovku ( 2,0 diesel 140kW, 4x4, druhá nejvyšší výbava po LK), místo obvyklého přibližovadla.

Nejdříve pozitiva.
Dostatek místa pro 4 cestující a jejich zavazadla.

A teď realita:
Auto nejede, 140kW je jen papírových, stačí tak do 150km/h, pak se asi zatáhne ruční brzda nebo co.
Tvrdé sedačky, po 2 hodinách jízdy jsme lezl z auta jak po 900km v jiném autě, 18" kola ve spolupráci s pérováním spolehlivě přenesou každý hrbol přímo do zad, po přesednutí dozadu to je ještě horší. Už dlouho jsem po každém nárazu (=přejezdu hrbolu) netrpěl jak tehdy. Zadní sedačky připomínají lavici, krátký sedák navíc neumožňuje moc měnit pozici.
Dále hluk, neustálý otravný hluk, od kol, aerodynamický, od motoru.
Auto je hodně citlivé na vítr, po cestě plave a udržet ho v přímém směru dá zabrat. Tenisový loket v autě, neuvěřitelné. Posilovna zdarma.
K tomu se přidá dalších pár otravných nedodělávek, jakoby vývoj ustal v polovině, protože nebyl čas.
Neschopná navigace, zmatená z každého směru, pomalá, neschopná reagovat na změny směru.
Automatické udržování vzdálenosti je špatný vtip, reakce na změnu pomalá jak loď, než to znovu zrychlí, předjedou vás 3 auta.
Otravný start-stop systém funguje trhaně a se zpožděním, šlápnete na plyn, chvilku nic, pak zařadí s trhnutím rychlost jak staré karosy a rozjede se.
Dešťový senzor si žije vlastním životem.

Jak to shrnout.
Dokážu si představit, že je to ideální rodinné auto pro 2+2 , bebechy pro děcka nacpete do kufru a jedete na víkendový výlet.
Ale do nějakého prémiového auta, jak masírují média, to ani náhodou nemá.
Jen na první pohled.
Tipnul bych to, že je 2 generace za AUDI . Vlastně ne, sedněte do 10let starého AUDI a pochopíte, o čem mluvím. Je to prostě jiná třída.
Píšete, že hodně jezdíte, třeba Vám to auto sedne , projeďte se. Jestli trávíte v autě 50tis km ročně, tak se podívejte někde jinde. Jako řidič nepotřebujete hodně místa vzadu a velký kufr.

Už jen ten první pocit, když zabouchnete dveře.


..taková dobře vypadající plechovka..
danet - redakce TipCars, 03.01.2019 10:49


Dobrý den, máte-li chuť, sepište svou dvoudenní zkušenost se Superbem do samostatné recenze. https://www.tipcars.com/magazin/napsat-recenzi-na-muj-vuz/ Děkujeme
sheogorath, 03.01.2019 14:49


Souhlas - Mam skoro stejnou zkusenost, cca 6 let zpatky si kolega koupil Superb 2. gen 2.0TDi CR, rok cca 2010... Ja mel v te dobe starou A8 facelift 4.2i (kterou jsem koupil citelne levneji, nez kolega Superba). Jednou si to ze zvedavosti na zkousku pujci a cca pul hodinky se projel. Vracel to se slovy, ze by to snad i vymenil ))) V Audi s 250k km proste ani po tech 13 letech nic nevrzlo... Naopak Superb se trochu kroutil a povrzaval

jasne, puvodni cena u obou aut je jinde, ale taky je mezi nima 10-11 let rozdilu...
Zdeny60, 04.01.2019 08:28


Za porvé, srovnáváš nesrovnatelné, jedank 4,2i je benzín a v SUperbu byl dýzl a hlavně, A8 byla vlajková loď s cenou násobně vyšší než Superb. Bylo by smutný, kdyby to neplatilo. Ad nový Superb - já mám tedy zkušenost zcela opačnou - letos mě vezl taxikář, sice jen 20km, ale stačilo abych poznal:
- auto mělo najeto přes 240tkm
- dýzl nebyl ani poznat, musel jsem se zeptat, co je v něm za motor
- automat řadil zcela bez potíží, že nebylo téměř ani poznat, kdy řadí
- v autě naprosotý ticho od kol
- v autě nic nevrzalo ani neskřípalo

Tak nevím, odkud ty zvěsti o novém S III chodí...
sheogorath, 04.01.2019 12:30


Jo, to je jasny, taky to pisu, ze puvodni cena obou aut je dost rozdilna, ale taky je mezi nima 10 let rozdil...

A jo, taky jsem jel uz parkrat s SIII jakozto taxikem, a prisel me vyrazne lepsi nez ta dvojka.

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.