Vyplatí se koupit ojeté Volvo XC60?

Advisory centre
Blaháček Marek | 24.07.2015
foto: Petr Šikl
Spolehlivé SUV by dnes chtěl každý. Ne každé SUV je však spolehlivé. To naštěstí neplatí o modelu XC60. Možná i proto se zatím drží ceny ojetin dost vysoko.
DOTAZ: Rádi bychom si po prázdninách pořídili novější a větší auto. Naše rodinné auto (používám jej já, manželka i syn) najede za rok přes 30 tis. km. Chceme tedy něco bezpečnějšího a univerzálnějšího. Už delší dobu jezdíme volvy a chtěli bychom v tom pokračovat. Náš zájem nyní směřuje k CX60. Dají se u nás koupit zachovalé kousky? A kolik nás podle vás bude stát nějaký úspornější diesel? Chtěli bychom se vejít do 500 tis. Kč. Děkuji Klimeš.



ODPOVĚĎ: Dobrý den, Volvo CX60 patří obecně mezi spolehlivé ojetiny a právě proto si tak dobře drží cenu. V nabídce tuzemských autobazarů je lehce přes osm desítek vozů, z nichž je převážná většina dieselů. V nabídce taktéž převažují vozy s automatickou převodovkou a pohonem všech čtyř kol (AWD). Ceny ojetin se pohybují v rozmezí od 350 tis do 1 400 tis. Kč. Za vámi udávanou částku koupíte auto ročníků 09-11 s nájezdem mezi 100-120 tis. km. Ve vašem případě bych s výběrem nespěchal a dal si práci s důkladnou kontrolou vozu, protože právě technický stav rozhoduje.

Nejlepší motorizací pro Vás bude vznětový pětiválec 2,4l, který se v čase lišil svými doplňky, které pomáhaly k plnění přísnějších emisních limitů. I tady platí, že co na motoru není, nemůže se pokazit. V roce 2008, kdy CX60 vstoupila na trh, dostala tento motor s výkonem 120 kW (můj favorit), popř. 136 kW. Tato silnější verze však byla v roce 2009 nahrazena verzí 2,4D Drive 129 kW a stejným motorem s biturbem 151 kW (D5), kterých je v inzerci také dost. V roce 2010 přichází na trh vznětový pětiválcový dvoulitr, který vznikl zkrácením zdvihu objemnějšího pětiválce. Je označován jako D3 (120 kW). Má sice jen pohon předních kol, jde však o nejúspornější verzi. Bohužel se zde už pomalu dostáváme nad Vámi udávaný rozpočet. Pro ostatní čtenáře ještě zmíním, že v roce 2011 posílila zmíněná motorizace na 158 kW. Následně došlo ke změně názvu dieselových jednotek. Psal se rok 2012 a nejslabším v nabídce byl dvoulitr D3 (100kW), označení D4 mělo opět 2,4l 120 kW. Co rok to změna a tak rok 2013 přinesl kromě faceliftu také nový dieselový motor, jmenovitě dvoulitr D4 Drive-e (133kW), který se dodával jen s předním pohonem a umí být taktéž úsporný. Takže diesely máme za sebou a benzínové motorizace si nechám na další poradnu.

Tip: Volvo XC60 D5 a hodnocení majitele po 62 tis. km.

K autu mohu doporučit automatickou převodovku Geartronic – je spolehlivá a v inzerci převažuje. Převodový olej měňte po 60 tis. km. Geartronic od Japoského Aisinu sice zvyšuje spotřebu víc než by se slušelo a není ani příliš rychlý v podřazování. Řadí však plynule a motor drží v nízkých otáčkách. Také čtyřkolky s označením AWD se nemusíte bát, jde o mezinápravový haldex a má jej většina ojetin (dle roku výroby se liší generace). Před koupí doporučuji zkontrolovat stav ložisek zadních kol, podle majitelů mnoho nevydrží a často hučí. V bazaru vám také určitě nepoví, že u všech dieselů byste měli každých 60 tis. km. měnit kladku řemene pomocných agregátů. Olej v dieselu měňte také častěji, doporučuji po 20 tis. km.

Tip: CX-7 nebo XC60? Vybíráme ojeté SUV do 400 tisíc korun
Article rating
2.6 from 5 (52%)
Rated: 132x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
ewing1, 28.07.2015 09:52
A co SUV jako třeba Chevrolet (nebo GMC) Suburban?

Tam je místa docela dost a motor to má také silný. A jsou 7 - 9 místné, což je také velká výhoda třeba pro větší rodinu!
ewing1, 28.07.2015 09:54
Volvo mě naštvalo, protože přestali dělat osmiválce a dokonce už nedělají ani 5-ti, 6-ti válce.. S takovouo politikou, ať jdou někam! V USA budou na trhu asi už odepsaní a u nás nevím... ale aj když bych třeba tahal vozík s koněm nebo s materiálem, tak nebudu chtít nízkoobjemový čtyřválec s turbama, ale raději atmosférický šesti nebo osmiválec s vyšším objemem motoru! Jaká bude životnost těchto nových motorů? Najezdí některý z nich milion? Hahaha... nevěřím tomu...
Paul, 29.07.2015 09:22


Známá řešila podobnou zkušenost, koupila XC 60 s pár tisíci km od dealera taky jako předváděčku. Nejdřív nadšená, ale pak začala pořád s autem něco řešit, pořád se ladil software motoru kvůli DPF, převodovky kvůli cukání, pořád reklamace a kulance. No abych to zkrátil, cca po 3 letech kdy to splatila (a cca rok a půl s tím jezdila, když to nestálo v servisu) se toho horko těžko zbavila na protiúčet a koupila oktávku 2,0 TDI combi 4x4, musela sice oželet automat, ale vzhledem k tomu že zatím jen mění oleje a jezdí s o 3 litry menší spotřebou, si jen píská. Holt i když má člověk na ty banány pro opici, trpělivost má jen jednu. Jinak souhlas s tím prostorem, na velikost auta nic moc, to ale platí třeba i pro Q5 nebo X3 apod. Prostě Fabia s karoserií tanku.
jiriez, 29.07.2015 14:56
No, nevím, mám možnost od roku 2011 dodnes pravidelně jezdit s XC 60 D3, který máme v rodině, a donedávna jsem poslední čtyři roky jezdil každodenně služebním Tuaregem 3.0 TDI - tedy myslím, že mohu srovnávat. Nemám tedy těch 185 cm, ale o pár méně, ale rozhodně nemohu říct, že by s tím Volvem bylo až tak špatné svezení, jak se tady traduje. Ba možná naopak. S Volvem jsem svého času jezdil na otočku Praha - Berlín (i několikrát po sobě) a po vystoupení jsem se cítil minimálně stejně, jako po vystoupení z Tuaregu (neb Volvo má zkrátka lepší sedačky). Rozdíl ve vnitřním prostoru zase až tak fatální vpředu není, ale ani vzadu z toho člověk nemá dojem jako z Octy I nebo Volva S 40 I. Navíc má Volvo sice placatější, ale širší a hlavně o trochu delší kufr, což ocení třeba ti, kteří v kufru převážejí invalidní vozík (ne každý se do Tuaregu bez problémů vejde, do Volva ano). Hlavní nevýhodou Tuaregu je jeho tragická nadváha - z toho plyne docela velká neohrabanost (prostě v zatáčkách tu nadváhu cítíte, auto chce jít přes střechu - a nic s tím nenadělá ani permanentní 4x4, vzduchové pérování ani brutální zátah TDI V6), poměrně brutální spotřeba (s Volvem není problém jezdit klidně o 2,5 - 3 l / 100 km méně, u VW se to ani při hlazení plynu při dodržování rychlostních limitů na letních gumách nedá stlačit pod počítačových 10.6 / 100 km). S VW se také hůře parkuje ve městě a v garážích v OC (těch pár cm na šířku navíc oproti Volvu je fakt znát). Taktéž rozdíl v akceleraci i v maximálně je kvůli vyšší hmotnosti VW celkem zanedbatelný. Mně osobně se tedy Volvo řídilo o trochu lépe, i když s oběma auty je dobré svezení. Není to samozřejmě o nějakých řidičských zážitcích, ty bych u SUV hledal tak X5 nebo Porsche. U VW bych ocenil vzduchové pérování, byť to MB nebo Lexus umějí udělat lépe (hlavně přejíždění krátkých příčných nerovností - třeba dilatačních spár, tomu nedělá dobře) - musíte si však zvyknout na neustálé pohupování auta (jako u Karosy), je přitom celkem jedno, který režim pérování máte navolený - to je podstatné, jestli chcete je např. po dálnici nebo po rozbité okresce (či pražské dlažbě na Letné). Jinak, spolehlivost Volva mohu potvrdit - porucha za cca 60 tkm žádná, pouze výměna hadice podtlakové regulace z důvodu překousnutí kunou. Nízká (vlastně žádná) spotřeba oleje (na rozdíl od VW, ale ani tam to není úplná tragedie).
, 29.07.2015 21:15


Dobrý den, prosím ohodnoťte vaše auto ještě blíže http://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů