Polovina ojetin je stočená či omlazená. Poradíme, na co si dát pozor

Our theme
Jan Klička | 06.03.2015
Ilustrační foto. | foto: Deník/Vít Černý
Kdysi se to provádělo pomocí klasické vrtačky a nástavce, kterým se mechanický tachometr stočil. Od doby, kdy jsou v autech digitální tachometry, je situace jednodušší. Kdo chce podvádět, sežene si program a pomocí počítače tachometr „omladí".
Poslední analýza společnosti Cebia ukázala problém ?u každého druhého vozu. Počet dovážených ojetin sice loni meziročně klesl o 4,5 procenta, ale roste průměrné stáří motoparku v ČR. Loni tu jezdila osobní auta v průměrném stáří 14,49 roku, což je nejhorší údaj od roku 1995. Česko se stává vrakovištěm Evropy a podvody s omlazováním aut i v budoucnu pokvetou. Pro srovnání: lépe jsou na tom i Slováci (průměrné stáří vozů 11,5 roku), ve státech „staré" EU je průměr dokonce jen 8,5 roku.

Do trhu s podvodnými ojetinami se snaží vlomit i stát. Ministerstvo dopravy v lednu spustilo web Kontrolatachometru.cz. Po zadání VIN kódu auta a čísla protokolu z poslední STK zjistíte stav ujetých kilometrů. „Od 5. ledna, kdy jsme specializovaný web spustili, evidujeme přes 150 tisíc přístupů," potvrdil včera Deníku mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Ani tato nová služba ale není všemocná. Její pomocí zjistíte stav kilometrů od poslední STK.

Systém Eucaris v testovacím provozu
V Česku se taková data sbírají už deset let. Pokud ale podvodník doveze ojetinu z ciziny, stočí ji a následně se mu podaří projít STK, počítá se stav, který takto podvodně vytvořil. Česko se časem připojí do celoevropského systému Eucaris, který bude stav kilometrů monitorovat. ?„V současné době u nás funguje pouze v testovacím provozu, úplný provoz systému by měl být zajištěn od poloviny tohoto roku," uvedla včera pro Deník europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Už loni Nejvyšší soud konstatoval v precedentním rozsudku, že přetáčení tachometru je trestným činem podvodu, pokud vznikne škoda větší než pět tisíc korun. U malých škod je trestní sazba dva až tři roky, u větších škod způsobených skupinou podvodníků je sazba až osm let. Jenže problém je ?s dokazováním.
Mezi politiky navíc panuje rozdílný právní pohled. Zatímco ministerstvo dopravy považuje už nyní přetáčení za trestný čin a zákon by spíše neměnilo, ministerstvo průmyslu a obchodu by stále chtělo, aby přetáčení tachometru i nabízení této „služby" bylo explicitně trestné i v zákoně.

„Jasně se totiž ukazuje, že stát není při současném nastavení kontroly a legislativy schopen tomuto masovému podvádění kupujících zabránit," řekl včera Deníku ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ten už loni k tématu přetáčení inicioval pracovní meziresortní skupinu. „Kompletní materiály s jednotlivými návrhy opatření jsme už před časem předali ministerstvům. Zejména jde o ministerstvo dopravy. Na jednu stranu jsem rád, že byl alespoň dotažen návrh na vytvoření databáze s údaji ?z posledních technických kontrol. Nicméně je to jen jeden krok a do cíle je stále daleko," apeluje ministr Mládek.

Přetáčení tachometru


Jan Dryák: Je obtížné dokázat podvod
Jan Dryák
Stáčení tachometrů je problém v celé Evropě, říká Jan Dryák ze společnosti Cebia, která je lídrem v prověřování původu automobilů v ČR.

Stáčení tachometrů se nyní hodně řeší. Zlepšuje se stav na trhu?
Situaci průběžně monitorujeme a nezlepšuje se. Nedávno jsme provedli analýzu vzorku 10 000 ojetých vozidel, která byla inzerována v loňském roce na hlavních inzertních portálech v ČR a u nichž bylo zveřejněné VIN. Výsledkem bylo zjištění, že 37,2 procenta ?těchto vozidel bylo stočeno ?a 17,8 procenta mělo uveden mladší rok výroby. Nejvíc překvapivé bylo zjištění, že 28 inzerovaných vozidel bylo evidováno jako odcizené v databázi Policie ČR nebo SR.

Expertní skupina složená ze zástupců ministerstev loni přišla ?s výzvou, aby se stáčení či jeho nabízení stalo trestným činem. Pomohlo by to?
Pokud by se stočení tachometru explicitně stalo trestným činem, v praxi by to podvodům nezabránilo. Byl by to jen signál směrem k podvodníkům, že si mají dávat větší pozor. Samotné stočení tachometru je dílem několika minut, a někoho při něm přistihnout a dokázat trestný čin je proto obtížné. Je to spíše ?o důsledném uplatňování stávající legislativy, kontrolách ?a především o vzdělávání spotřebitelů kupujících ojetiny ?i o zodpovědném chování celé motoristické veřejnosti. V poslední době se o stáčení a nutnosti prověřování vozidel hodně mluví a těžko se najde Čech, který by o tom neslyšel. Problém je ale velmi časté zbrklé a emotivní chování zákazníků při koupi.

V čem jsme zbrklí?
Člověk se snadno nechá okouzlit naleštěnými plechy, 18palcovými disky a interiérem v kůži a přestává racionálně uvažovat. Pak mu třeba unikne, že auto bylo havarované, že má ve skutečnosti najeto dvakrát tolik a mělo by být o 100 tisíc levnější, nebo dokonce jde o auto odcizené, které někdo předělal.

Omlazování aut je problém ?i v cizině. Dělá EU maximum možného, aby problém řešila?
V zemích EU funguje vymahatelnost práva na mnohem vyšší úrovni nežli v ČR, ?a přesto potíže se stáčením tachometrů má celá Evropa. Například v Anglii, Francii, Itálii, ale i v Německu, kde je podle zprávy ADAC stočeno minimálně 30 procent ojetých vozidel. Každá ze zemí EU přistupuje k evidenci stavů tachometru jinak. Některé země zadávají stavy tachometrů do centrálního systému jen jako nepovinnou položku, ?v jiných centrální sběr dat vůbec neexistuje. Hlavním problémem tedy je sjednocení způsobů evidence jednotlivých států a zpřístupnění shromážděných informací veřejnosti. A toto řešení je zatím velmi vzdálené. ?(jak)
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů