0

Duster, nebo Niva? Vybíráme ojetinu do 250 tis. Kč.

Náš čtenář žije v horách a váhá mezi koupí ojeté Dacie Duster a Ladou Niva. Oba vozy jsem se pokusil srovnat a najít vítěze.
19.04.2019, advisory centre

article rating: 1.5 from 5 (30%)
rated: 2x
your evaluation: -
DOTAZ: Dobrý den, hledám auto, které si občas poradí i s těžším terénem, zároveň budu ale jezdit i po silnici. Moc toho nenajedu, spíše kratší vzdálenosti u nás v Krkonoších. Uvítám pořizovací cenu do 250 000,- spolehlivost a nízké náklady. Zvažuji Daacii duster, známý mi poradil i Ladu Niva. Co na to říkáte? Poradíte? Děkuji Pařízek.

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Pařízku, děkuji za Váš dotaz. Oba vozy se pokusím krátce porovnat a uvést mé doporučení. Vzhledem k malému nájezdu do srovnání zařadím benzínové motorizace.

Lada Niva: Za Váš rozpočet budete mít v Nivě motor 1,7i (s jednobodovým nebo s vícebodovým vstřikováním). Většina aut v nabídce má najeto jen několik desítek tisíc kilometrů a ceny začínají už na cca 60 tis. Kč. Výběr ojetin však není tak veliký jako u Dusteru. Před koupí bych si auto určitě zkontroloval zespodu - jízdou v terénu můžou být některé části podvozku poškozené nebo zkorodované. Dost trpí přední diferenciál, kardan i čepy řízení, případně tlumiče. No a také se před koupí projeďte. Možná vás totiž překvapí minimální výbava a nepřesné řízení, které může být bez posilovače (doporučuji vybrat kousek s posilovačem). V porovnání s Dacií má Niva velmi hlučnou převodovku, mnohem horší aerodynamiku a téměř "historické" tvary karoserie. V interiéru se také ve srovnání s Dusterem vrátíte do devadesátek. Spousta ovladačů je umístěna neergonomicky, například topení se ovláda ještě postaru táhly. Chybí také palubní počítač. Samotný motor má jen jeden zásadní problém - rozvodový řetěz se povoluje a čas od času potřebuje seřídit. Pokud se pro Nivu rozhodnete, při větším zatížení kontrolujte pravidelně i hladinu motorového oleje a čas od času se podívejte na ventilové vůle. Olej je i v diferenciálu (kontrolujte stav) a převodovce, kde se mění každých 40 tis. km. Velkou výhodou Nivy je její celková jednoduchost. Platí to zejména u elektroniky, která ve vozech absentuje díky základní výbavě. Zkrátka zde platí, že co v autě není, nemůže se pokazit. Niva bude také v přímém srovnání s Dusterem lepší v terénu. Pokud tedy budete jezdit na kratší vzdálenosti a většina vašich cest povede po nezpevněných cestách, můžete Nivu určitě zvážit. Má totiž vyšší světlou výšku i zkřížitelnost náprav v kombinaci se stálým pohonem všech kol. A to nemluvím o možnosti uzavření mezinápravového diferenciálu. Na asfaltu je ale díky uvedenému mnohem méně použitelná než Duster.

Duster: Do prodeje se Duster dostal v roce 2010. Aktuálně se v tuzemských bazarech nabízí asi třicítka ojetých kousků s benzínovými motory. Jejich ceny začínají na cca 150 tisících korunách. Ceny ojetin se liší hlavně podle stáří auta. Nájezdy jsou rozdílné, za Váš rozpočet bude mít auto najeto pod 100 tisíc. Necelá polovina prodávaných ojetin má pohon 4x4 se šestistupňovým manuálem a vyspělejší zadní nápravu. Pokud chcete benzín, máte na výběr dva doporučeníhodné motory. Prvním je atmosférický benzín 1,6 16V s výkonem 77 kW. V roce 2011 byl tento motor dokonce upraven i na spalování E85 a z výroby bylo možné objednat i předokolku na LPG. Těchto motorizací je na trhu ojetin nejvíce. Zároveň to jsou ty nejlevnější vozy, jejichž cena začíná dnes na částkách kolem 150 tis. Kč při nájezdu pohybujícím se kolem 100 tis. km. Druhou možností je jednotka 1,6 SCe - motor původem od Nissanu se do Dusteru začal montovat až v roce 2015. Má výkon 84 kW a je velmi spolehlivý. Kromě vyššího výkonu má tahle šestnáctistovka navíc i nižší spotřebu. Za mne palec nahoru. Při nákupu si dejte pozor na případné úniky oleje z převodovky i její hlučnost. Samozřejmě důkladně zkontrolujte podvozek, který může být poškozen z jízd mimo zpevněné vozovky (hlavně výfuk). Mnoho nevydrží ani tyčky a uložení předního stabilizátoru. V porovnání s Ladou Nivou je Duster univerzálnější. Zvládá jak jízdu po silnici, tak i v terénu. Bude také bezpečnější a body posbírá za modernější design karoserie i kvalitnější interiér.

Závěr: Já osobně bych při tomto srovnání volil Dacii Duster. I když je Lada lepší v těžkém terénu, situací kdy byste tyto přednosti využil bude minimum. Doporučuji mrknout na Duster s pohonem všech kol, volte modely po r.v. 2013 s novou palubní deskou. Čtyřkolka má sice kratší převody, v terénu vám ale příjdou vhod.
author:
latest forum posts
coocot, 12.04.2019 07:54
Určitě Duster,Niva začne reznout hned,jak na ní zaprší
BobanHTP, 12.04.2019 09:00

Niva - dojede zítra, kam měla dojet včera a samozřejmě rezne..
Podíval bych se na ojetiny Dustera ale také Suzuki SX4, která je na tom ještě lépe, co se týka spolehlivosti.
petrk, 12.04.2019 09:04
Niva je vhodná pro extrémní terén. Jízda na silnici s ní bude asi za trest. Má redukční převodovku + uzávěrky diferenciálů. Duster je určen spíš na silnici a zvládne i terén (pokud má 4 x 4), ale ne extrémní a je prostornější než NIVA. Takže záleží na skutečném využití auta. Co třeba Suzuki Jimi jako alternativa?
Kill Frenzy, 12.04.2019 15:52


Niva nema uzavierky diferencialov...

Z uvedenych by som nebral ani jedno - Duster je sice v terene prekvapivo schopny, ale rapidne poklesne jeho zivotnost dana koncepciou (samonosna karoseria, nezavisle zavesenie, pohon 4x4 cez viskoznu spojku, kopec plastov...)

Niva je vhodna do tazsieho terenu a potrebuje castu udrzbu, aby sa z nej zakratko nestal vrak

Pokial potrebujete auto do stredne tazkeho terenu, ja by som sa pozrel po Grand Vitare JT (idealne 2.4 benzin), resp. po zachovalej Grand Vitare FT (idealne 2.5 V6) - ale FT sa da v dobrom stave zohnat uz len velmi tazko...

Pripadne Daihatsu Terios
capslock, 12.04.2019 16:14


Niva je vývojově zastaralý osobní traktor, Duster soudobý osobák s terénními schopnostmi.

Niva rozhodně nemá uzávěrky nápravových diferenciálů, jen mezinápravového a redukci (obojí mechanické), Duster má rovněž uzávěrku mezinápravového diferenciálu (elektronickou) a místo redukce velmi krátký první rychlostní stupeň, takže funkčností pohonu jsou obě auta srovnatelné.

Niva má vyšší přední nájezdový úhel (39 st vs 30 st) a brodivost (60 cm vs 35 cm). Světlá výška a zadní nájezdový úhel jsou stejné (+-21 cm a 36 st.).

Podstatný vliv na průchodnost terénem má typ použitých pneumatik.

Niva mi připadá smysluplná pouze levně koupená a určená ke špinavé práci - na silnici nevhodná - špatné jízdní vlastnosti, hluk, kostitřas.

Duster je příjemný pro běžnou jízdu, s vhodným obutím zvládne i těžší terén.

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.