0

Passat nebo Avensis? Vybíráme starší kombi v naftě do 250 tis. Kč.

Je lepší za čtvrt milionu koupit prověřeného japonce nebo oblíbený manažerský dostavník? Poradíme v dnešní poradně.
25.12.2018, advisory centre

article rating: 4.3 from 5 (86%)
rated: 9x
your evaluation: -
DOTAZ: Pěkný den na TipCars! Zvažuji koupi Passatu 2.0 TDI kombi ročník 2014 s nájezdem 190 tis. km, má jej známý ve firmě a bude mu končit financování. Rád bych znal váš názor na toto auto ve srovnání s Toyotou Avensis, která se dá za stejné peníze pořídit s motorem 2.0 D-4D a myslím, že by mohla být s menším nájezdem i v lepším stavu. Co poradíte prosím? Děkuji, Filip Straka.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Filipe, v tomto případě půjde o hodně vyrovnané srovnání. Určitě se svezte v obou modelech, to vám hodně pomůže. Na následujících řádcích se pokusím nejen srovnávat, ale také uvést nejčastější závady spojené s Vámi vybranými motory.

Toyota Avensis 2.0 D-4D: V případě kombíku dostanete objem zavazadelníku nadprůměrných 543 litrů a po sklopení zadních sedadel získáte 1609 litrů. Celý prostor je navíc dobře využitelný (rovná ložná plocha, nízká nakládací hrana, úchyty v posuvných lištách atd.). A jak je na tom ojetý Avensis se spolehlivostí? Máte pravdu, že u Avensisu tradičně mnoho závad není. Před koupí zkontrolujte kromě ostatních běžných věcí i stav karoserie, speciálně u kombíku se zaměřte na korozi pátých dveří. Podívejte se také na stav destiček a kotoučů - mnoho nevydrží hlavně ty na přední nápravě. U dieselových motorizací může dojít ke klasickým problémům se vstřikovači. Na podvozku žádné podpásovky nečekejte, je odolný. Stejně tak elektroinstalace i ve vyšších výbavách prozatím nijak nezlobí. Motory mají bezproblémové řetězové rozvody. Celkově tedy tuto generaci hodnotím pozitivně. Základní dvoulitr D-4D má výkon 93kW (od 2011 91 kW a od 2015 104 kW) a pokud bych měl vybrat naftu, padla by má volba právě na tento. Oproti motoru z předchozí generace má tento lépe vyřešené vstřikování i koncepci EGR ventilů. Navíc je úspornější, než zbylé dva silnější motory s vyšším objemem. Udávaný maximální výkon 91 kW patří spíš k podprůměru, v praxi však mnohem víc oceníte naprostou absenci „kopanců“ a jiných výkonových nepravidelností. Agregát měkce a přitom živě zabírá už z velmi nízkých otáček (od 1200 ot/min) a následně ochotně akceleruje zhruba do 3000 ot/min, další vytáčení už význam nemá. Zrychlení je stejné jako u Passatu. Avensis má však delší převody, což se při dálniční jízdě pozitivně odrazí na spotřebě i lepším utlumení za jízdy.

- menší výběr na trhu ojetin
+ nezájem zlodějů
+ lepší poměr ceny a přidané hodnoty


Volkswagen Passat 2.0 TDI: Passat má ve verzi kombi zavazadelník ještě větší než Avensis, celkem 603 litrů (po sklopení pak 1731 l). Výrobce ale do celkového objemu započítává i prostor pro rezervní kolo. Opravdu využitelný zavazadelník má větší Avensis, Passat je ale prostornější i více praktický v interiéru. Osobně jej hodnotím jako celkově ve všech směrech dotaženější.
U Passatu dostanete za své peníze dvoulitrový diesel CR, v drtivé většině půjde o výkonovou variantu 103 kW s kódovým označením CFFB. Obecně je dvoulitrový diesel spolu s 1,6 TDI nejspolehlivějším motorem ze všech nabízených včetně benzínů. U 2,0 TDI si ale dejte pozor na cvakavé zvuky linoucí se z motoru. Pokud je uslyšíte, je třeba co nejdříve vyměnit vahadla. I kdyby se však neozývala, raději bych je u ojetiny s nájezdem nad 180 tis. km preventivně vyměnil. Majitelé ojetějších kousků (bez ohledu na verzi dvoulitru) si také stěžují na poruchy EGR ventilů a ventilů padajících do válců, čímž dojde ke zničení pístu i hlavy válce. Faktem ale je, že po r.v. 2012 by měly být TDI motory, resp. jejich vstřikovače, odolnější na kvalitu nafty - aspoň něco. Výběr na trhu je velký, Passatů se kolem hranice 250 tisíc korun nabízí asi čtyřicet, většinou jde o ročníky 2011-2014. Před výběrem prověřte historii vozu a zkontrolujte i stav sedmistupňové převodovky DSG (má ji asi třetina ojetin na českém trhu).
Po stránce jízdních vlastností i řazení šestistupňového manuálu je na tom Passat lépe. A ještě k zbytku auta - hlavní nevýhodou oproti avensisu je vyšší riziko, že vybraný kousek nebude mít udávaný nájezd nebo technický stav. Nesrovnatelně vyšší je samozřejmě i zájem zlodějů.

+ prostorný interiér
+ lepší jízdní vlastnosti
- nutnost pečlivě vybírat ojetý kousek
author:
latest forum posts
uwa1, 01.01.2019 12:10
To akože platničky za 30 € majú byť dôvod na nekúpenie? V Passate vydržia večnosť ako celý Passat, že?
Pavlik, 01.01.2019 18:51


Já se spíše pozastavuji na "kvalitními" radami typu "zkontrolujte 7°automatickou převodovku", když Passat B7 2,0 TDI má vždy 6° DSG.
uwa1, 01.01.2019 19:56

A ako si ju má bežný človek skontrolovať...
Pavlik, 01.01.2019 20:56


Uživatelsky zkontrolovat funkci DSG jde při delší zkušební jízdě. Ale překvapuje mě, že v odborné radě se mluví o 7°automatu DSG, který má problémy s výdrží-což navíc není zmíněno, přitom auto s 2,0 TDI má reálně spolehlivější 6° automat DSG.

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.