Usedli jsme do kabiny kamionu, abychom na vlastní kůi zjistili, jak se ije profesionálním řidičům a co je na českých silnicích nejvíc trápí. Ředitelství silnic a dálnic toti plánuje rozířit zákaz předjídění pro kamiony na českých dálnicích, co vyvolává smíené reakce mezi řidiči osobních aut a kamionů. Zatímco někteří vítají sníení rizika sloních závodů, jiní upozorňují na komplikace, které zákaz přináí pro plynulost dopravy. Jaké jsou skutečné výzvy a problémy, kterým čelí řidiči kamionů na českých silnicích? To jsme zjistili přímo z kabiny kamionu.
Nejsem asi jediný řidič, který přijal s povděkem zprávu, e Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá českou dálniční sí osadit dalími cedulemi zakazujícími předjídění kamionů. Bude to dalí rána pro sloní závody, zaradoval jsem se. Ve skrytu due jsem jetě doufal, e by se, po vzoru Slovenska, mohlo zdlouhavé čekání na to, ne si dvě ega řidičů kamionů dají říct a při předjídění si uvolní cestu, mohlo rozířit na vechny dálnice. A nejen na ně. Kamiony bych vystrnadil i z jiných silnic, klidně i polňaček.
Nepřijde souboj jako v oktagonu?
Můj pohled na celou problematiku se vak pomalinku začal demilitarizovat poté, co mi do redakčního mailu přistála zpráva: Váený pane, pokud se chcete opravdu ponořit do problému, neváhejte mě kontaktovat. Dopřeji vám komplexní pohled na tuto problematiku. Projedeme si zhruba 760 km v kamionu. Tuto trasu jezdím v podstatě kadý den. Na vlastní kůi zaijete něco o čem jste moná pouze slyel.
Chvilku jsem váhal, zda si se mnou jen jeden z nespokojených čtenářů nechce zahrát na MMA a přívěs kamionu nebude jen náhrakou oktagonu. Ale nakonec jsem kývl a odepsal. Prakticky vzápětí mi přila odpověď: Tak v úterý v 11:30 vyráíme z překladitě v Říčanech u Prahy směr Slovensko. Zpátky budeme po půlnoci.
Při představě, e pojedeme po ji takřka mýty opředené dálnici D1, mě polil studený pot a do mysli se mi vkradla mylenka, e sice budeme zpátky po půlnoci, ale nebylo řečeno jestli tée noci, či spí na konci jara. Po půl dni stráveném na pozici závozníka jsem vak pochopil, e ve velné větině případů nejsou za prodluováním jízdy vinni kamioňáci, ale faustovské jádro pudla je někde zcela jinde. Ale to předbíhám.
První dojmy a slimák na kamionu
Tak vás tady vítám, u jsem si myslel, e jste si to rozmyslel, přivítal mě v danou dobu u svého kamionu, se kterým brázdí po české hedvábné stezce, jak ji přezdívá třiadvacet let svůj kamion Michal . (nepřál si zveřejnit své celé jméno, ale redakce jej zná). Po tomto přivítání jsem el s pravdou ven, e to bude poprvé, co kamionem pojedu.
A bylo to hned znát. Vylézt po schůdcích do výky 170 centimetrů (na jedné ze zastávek jsem si to metrem ověřil) není zrovna pohoda. Nato pak (a to jsem si také ověřil) z kamionu vylézt. Poprvé jsem tak Michalovi udělal radost touto mou snahou opustit vozidlo. Při mém opoutění kabiny, které by se dalo označit jako kdy slimák stéká po skle, jsem mu toti svým oděvem troku setřel prach na pravé straně jeho dopravního prostředku.

Čekání na nakládku., zdroj: Deník/Petr Vaňous
Jetě ne vak k malé komediální vloce dolo, pomalinku jsem začal chápat, co se kamioňákům na zákazových značkách zakazujících předjídění, nelíbí. Prakticky hned po vjezdu na dálnici před nás do mezery za jiným kamionem doslova vletělo auto s vlekem. Vidíte ho. To je prostě nebezpečné a ten řidič by si měl dát pár facek. A navíc by měl být rád, e nejsme plně naloený. To bych neubrzdil a z něj by se stala sardinka, okomentoval Michal situaci, kdy i já jsem na místě spolujezdce pravou nohou hledal imaginární brzdový pedál.
Vdy přeci musí na kadém kamionu vidět tu informační nálepku Angel morts, tedy pozor na mrtvý úhel, opáčil jsem. A myslíte si, e to někdo vidí a čte. Kdyby bylo po mém, nedávám to na kamiony, ale řidičům osobních aut a dodávek na přední sklo. Nebo alespoň na volant, nadhodil svoji mylenku Michal.
Natěstí jsme nebyli jetě v zákazové zóně a tak jsme po pár kilometrech, jakmile to situace dovolila, vlek, který se před námi vlekl sotva 75 kilometry v hodině, předjeli. A to je těstí, jinak bychom se za ním táhli Bůh ví dlouho. Víte, co je zajímavé, e chceme lítat na Mars, ale jediné, co umíme udělat pro bezpečnost a plynulost dopravy, je osadit na pevno úseky značkami, zafilozofoval si Michal.
K tomu nato dodal, e sice stát má ročně miliardy z mýtného, ale na dálnicích to není znát. Respektive pro nás se nic nedělá a stále se jen vymýlí, jak nám ivot znepříjemnit. ijeme sice v demokracii, ale jak se zdá, tak ji má jen někdo. Silnice mají patřit vem. A kdo to nechce respektovat, a jezdí vlakem. A nadto by mě zajímalo, kdyby týden kamiony nevyjely. To by se lidi mohli zbláznit, e jim v krámě dolo máslo, dodal řidič.
Vypípané rozhovory o ŘSD
Přichází řeč na samotnou funkci ŘSD. Ta se posléze stočí na jejího mluvčího Jana Rýdla. V rámci dobrých mravů a objektivního psaní tak v tento okamik musím konstatovat, e Michal měl na práci státní organizace a jejího mluvčího asi pětiminutový monolog. Kdy vak vynechám sprostá slova a invektivy, tak vlastně neřekl nic.
Avak na to nic si vzpomenu vzápětí, kdy se v rádiu ozve Zelená vlna s hláením, e za Brnem směrem na Prahu se tvoří nesouvislá a 50 kilometrů dlouhá kolona kamionů. To tam určitě je zase nějaké krátkodobé zúení, kdy ŘSD v plné síle dvou pracovníků musí neodkladně vytrhat plevel na části krajnice. Vít, tohle mě právě na tom tve. Oni to, co by bez problémů a dopravních komplikací mohli udělat přes noc, dělají za plného provozu, přisoudil si roli bájné Sibyly Michal.
A dalí průběh cest mu dal za pravdu. Jen po pár kilometrech se ve vedlejím koridoru opravdu zjevily kuely a dva pracovníci ŘSD něco vehementně dělali na krajnici, kdy se právě kuely staly jakousi pomyslnou startovní čárou, před kterou se tosovaly kamiony. No, a pojedeme zpátky, u to bude dobré. Oni toti nemají na noc svítilny, tak to zúení bude pryč. Jednou jsem tu zail situaci, kdy přeci jenom něco museli na dálnici v noci udělat. A představte si, e si na tu činnost svítily mobily. Tak kde jsou ty miliardy, řekl Michal a sníil rychlost.
Dostali jsem se toti za značku zakazující předjídění a před námi se ji také v jedné souvislé řadě seřadilo několik kamionů. Nae rychlost poklesla 72 kilometrů v hodině. A takhle pojedeme minimálně dalích čtyřicet minut, tedy pokud některý z řidičů před námi nezabočí na benzinku, okomentoval situaci můj průvodce.
Taky bych se v tu chvíli rád zastavil na benzině. Jene jsou tu dva problémy. Jedním z nich je, e prakticky kadá čerpací stanice, kterou míjíme, je kamionů plná a není tak kde zaparkovat. Druhá, mnohem svízelnějí, je čas. Oproti běnému řidiči je toti kamioňák časovým intervalem mnohem více svázán. Ne snad tím, e by do cílové destinace měl přijet na vteřinu přesně, ale aby se třeba jetě v den, kdy vyjel dostal domů. Kromě zákonem předepsaných přestávek se toti dbá i na čas výkonu tedy po jakou dobu můe denně tirák řídit. A jakmile tuto kvótu překročí, následuje pokuta.
Na hlavu je nejenom tohle nařízení, ale právě i ty přestávky. Ty jsou dané tak, e musíte během své jízdy zastavit na 45 minut. A to v přesně daném pořadí. Take nejdříve 15 minut a pak 30. Opačně to nejde, nekousl svazující literu zákona Michal a pokračoval: U dálkových řidičů, kterým nezáleí na tom, kdy se vrátí domů, tomu malinko rozumím, ale ne vichni taky chtějí trávit část svého ivota přikovaní v autě někde na odpočívadle. A to třeba někomu nedochází, i my jsme lidé, kteří mají rodiny a nebo své koníčky. Několikrát se mi vak stalo, e jsem věděl, e bych přijel na firmu, kde skládám, o pár minut déle, ale musel jsem kamion odstavit a objednat si v rodině člověka, a pro mě přijede, e zítra cestu dokončím. Neřeknu, kdybych to měl domů jetě půl hodiny, ale pár minut. To je opravdu nesmysl.
Předjídění stihl za 37 vteřin
Nesmysl je podle něj i samotný zákaz předjídění, který mnohdy hraje právě velkou roli v tom, zda se člověk dostane domů včas. Ano, jsou chvíle a místa, kde je to v určitou dobu či za povětrnostních podmínek třeba, ale ijeme v 21. století a máme moderní technologie. Třeba proměnné značky. Ty by úplně na řízení provozu stačily. A ne jen slepě od stolu rozhodovat, e tady kamioňák to a to nesmí, rozohnil se Michal.
Na to jsem mu předestřel opatření z Německa, kde mají řidiči kamionu na dálnici monost beztrestně předjet na dálnici v případě, e tento manévr nebude trvat déle, ne 45 vteřin. Teprve poté hrozí pokuta. S tím bych taky souhlasil. Ale vrátím se jetě k pokutám za předjídění. Nejde tak o samotné peníze. Kdy člověk není magor, ví, kdy můe předjet a kdy ne. Taky jsme lidi a chceme se domů dostat bezpečně. Ale co mi hlava nabere, tak u nás je za tento přestupek automaticky připsáno i est bodů. Podle mě by se měly body dávat jen opravdu za bezohledné předjídění, ale ne automaticky. I já jsem je nedávno vyfásl. A řeknu na rovinu, e kdybych jetě dostal dalí, seknu s tím. A zajímalo by mě, kdo bude jezdit. Ono se do této profese moc lidí nehrne. A i já mám duevní zdraví jen jedno, dodal Michal. Mylenka 45 vteřin jej vak zaujala.
A tak jsem to, na úseku který nebyl pod značkami, zkusili. A výsledek? Průměrně jsme kadý kamion předjeli do 37 vteřin. Ale nejsou to jen kamiony. Ano, i mezi kamioňáky se najdou prasata, kteří nedají nohu z plynu, i kdy jedou 78 kilometrů v hodině, ale máme tu i sváteční jezdce, kteří se kochají krajinou, nebo vyjedou na dálnici jen jednou za uherský rok. A i kdyby jel jak nek, předjet ho nemůeme. A to je ten největí problém. Proč tedy máme jezdit podle toho nejpomalejího? vznesl otázku, na kterou vak nezná odpověď, Michal.
Dalí, co jej na českých dálnicích tve, tedy kromě pro něj nepochopitelných oprav, jsou i manýry řidičů osobních aut právě u zúení. Právě i díky nim se podle něj tvoří mnohakilometrové kolony kamionů. Oni se neumí zařadit a neznají ZIP. Prostě se tam narvu. Kolikrát se, ne se rozjedu, předemne nahrnou i čtyři auta. Jsou prostě bezohlední, nakousl dalí nevar řidičů Michal: A co je vůbec nejhorí, tak kdy se před vás nejednou nasáčkuje auto, které chce mermomoci za pár stovek metrů zajet na benzinku, aby mu asi nevychladl hambáč. TO jde taky o ivot a nervy. dodal Michal.
Na závěr je nutno dodat, e 756 kilometrů jsme, i s vykládkou a nakládkou, zvládli v časovém limitu. I kdy jen o fous, kdy nám u na cílové stanici začal pípat tachograf, e se blíí nucená přestávka. A já jsem posléze odjíděl nejen pocitem, e jsem měl monost nahlédnou pod ruce člověka od kulaté lopaty, ale hlavně s vědomím, e nechat občas bez zvednutého obočí a nadávek předjet před sebou kamiony není zas tak hrozná katastrofa. Vdy i kamioňáci jsou lidi, kteří mají doma rodiny a nechtějí nechat plynout svůj ivot na parkoviti u pumpy.