Prodáváte vůz? Pozor na podvodníky!

Our theme
Redakce TipCars.com | 18.03.2019
foto: Image by Thomas Breher from Pixabay
Aby se prodej vozu nestal noční můrou a vy si ušetřili pár šedých vlasů, upozorňujeme na fígle podvodníků.
Pokud prodáváte vůz na vlastní pěst a rozšiřujete informace o prodeji do širokého okolí, počítejte s tím, že se vám mohou ozvat vedle slušných zájemců i ti přinejmenším podezřelí, kteří nemají opravdový zájem vozidlo koupit. Pravým zájmem může být vytáhnout z vás peníze nebo auto, za které nakonec nezaplatí.

Jeden z prodejců podezřelé praktiky zájemců popisuje takto:

"...Systém je takový, že emailem projeví zájem o vozidlo ze zahraničí, pošlou scen pasu, nabídnou platbu předem a po oznámení o převedení částky, zkouší vylákat zaslání jakéhosi poplatku.
Varovnými signály jsou – úvodní email psaný překladačem, žádný telefonický kontakt, nezpochybňování ceny...
"

Příklad takového mailu:

Zájemce: Dobrý večer, Viděl jsem vaši reklamu. Mám zájem o koupi svého vozidla.Je vaše vůz ještě k dispozici? Láskavě odpovězte. Pozdravy.

Prodávající: Ano

Zájemce: Dobrý den, Díky za odpověď.Jak dlouho jste to vlastnil? jaká je vaše pevná cena? Pozdravy.

Prodávající: První majitel,Prodáváme 4, podobný stav, různé km.

Zájemce: Dík.Souhlasím s cenou. Ale chtěl bych vědět, jestli je možné koupit. Nejsem v České republice, jsem v táboře (Blackheath UK), ale pokud souhlasíte, že mi prodáte, zaplatím, než vyzdvihneme auto. Pozdravy.



Další podobný příběh o tom: Jak "zájemce" údajně poslal o 30 000,- vyšší částku za auto, kterou chce později po prodávajícím zaslat zpět:

Zájemce: Jsem v porádku s cenou a stavu, budu rád si ji koupit. Nebudu moci prijít a zobrazit, protože jsem zaneprázdnen prací, ale fotografie je v porádku. Mám vyzvednout agent, který prijde k odberu po zaplacení. Budu platit bankovním prevodem na bankovní úcet.Uvedte prosím bankovní údaje jako je jméno a císlo úctu IBAN, abych mohl pokracovat v platbe a po zaplacení agent prijde k vyzvednutí.Pozdravy.

Prodávající: Dobrý den.Číslo účtu je ……….., po připsání částky 199 000.-Kč Vám zašleme daňový doklad, napište nám své fakturační údaje.Vozidlo Vám bude vydáno po připsání částky na náš účet.Děkuji.

Zájemce: Dobrý den, jsem udelal platby do svého úctu a ted jsem se ocekávat, PayPal, že e-mailem vás o této transakci, poslal jsem celkem 229,621.00 Kc na váš úcet. PayPal bude držení prostredku a to z duvodu nadmerných plateb 30,621.00 Kc pridané urcen k vyzvednutí. Musíte poslat pridané prostredky k agentovi a poslat potvrzení potvrzení na PayPal k overení, okamžite dostanou Western Union doklad potvrzující prevod prebytku fondu. Celková Peníze budou uvolneny na vás úcet bez dalšího odkladu a agent muže prijít k vyzvednutí ve vaší lokalite.Zde je vyzvednout Agent Centrála informace, kde budete posílat peníze pres západní prevodem odborovéhoProsím, dostat se zpátky ke mne, jakmile jste až s platbou, takže mohu kontaktovat agenta, aby se naplánovat vyzvednutí cas a datum.Díky

Zájemce: Dobrý den,Mužete mi prosím dejte mi vedet, co se deje, protože peníze byly odecteny z mého úctu a bankovní rekl, vy jste ten, oddálení transakci, protože jste nezaplatil vyzvednout odmenu agenta jsem pridal. Prosím dostat zpátky ke mne co nejdríve s detaily o transakci, jak jsem udelal muj díl a Nezasloužím žádné zpoždení na toto téma. Díky

Nebo jiný podezřelý dotaz:
Zájemce: Dobrý den,Viděl jsem vaši reklamu. Chtěl bych vědět, zda je vozidlo stále k dispozici k prodeji.Laskavá odpověď.Pozdravy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud na podobné podezřelé jednání narazíte, raději komunikaci s dotyčným ukončete.

Podvodník musí být vždy o krok napřed, aby se "uživil", proto dle přísloví "Čert nikdy nespí" s kritickým rozumem posuzujte každou situaci, do které se dostanete, abyste zbytečně nepřišli o peníze, auto nebo obojí...


Obdobná situace může nastat i v opačném případě, tedy když auto chcete koupit. Níže přikládáme také jednu reálnou komunikaci podezřelého prodejce:

Ahoj,
Děkuji za rychlou reakci. Auto se nachází v Kielu (Německo).

Pracuji na dálku pro dánskou společnost, která mi umožňuje při práci cestovat a poznávat místa (takže jsem to, čemu lidé říkají „Remote Worker“ ).

Auto jsem koupil při práci na projektu poblíž českých hranic a měl jsem tam auto zaregistrovat, ale protože jsem svůj projekt dokončil dříve, než jsem plánoval, vrátil jsem se do Německa, kde jsem rozjel projekty, které zde rozvíjím, ale stále často jezdí do zahraničí!Myslím, že tam je dobré tržiště, kde rychle prodat své auto. Vůz je připraven k zápisu nového majitele tam!

Proč je cena nižší než obvykle?
Už jsem podnikl kroky ke koupi dalšího auta, pravděpodobně elektrického! Potřebuji rychle prodat auto mimo Německo a Dánsko, abych získal nějaké slevy na svou novou Teslu.

Z časových důvodů nemohu vozidlo prodat osobně. Proto jsem se obrátil na firmu, která se specializuje na prodej a přepravu aut, která bude schopna vyřídit veškeré papírování a přivézt auto na vaši adresu.

Náklady na doručení zpracuji, pokud to pro mě nebude příliš vysoké (záleží na adrese vašeho umístění - kde bydlíte?).Budete mít 5denní zkušební období: uděláte zkušební jízdu a zkontrolujete papíry. Dodací lhůta: 5-7 pracovních dnů. Možnost vrácení zboží ~

Vozidlo je pojištěno proti škodám při přepravě způsobených nedbalostí společnosti nebo poruchou zařízení!

Pokud mluvíte anglicky nebo německy, bude to pro mě užitečné.

Co si myslíte o mém návrhu?!
Děkuji
--------------------------------------------------------------------------------------------

Další ukázka komunikace podezřelého zájemce o vozidlo (po překladu z AJ):

Ahoj,

Děkuji za rychlou poštu, Nicméně bych chtěl mít nějaké obrázky ukazující detailní pohled na interiér a motorový prostor vozidla. Zatím mi nevadí vaše konečná požadovaná cena, protože jsem připraven toto vozidlo koupit. Raději bych se na něj přijel podívat. Cestu do zahraničí však nyní nemohu podniknout kvůli práci (jsem technik větrných turbín), ale jsem si jistý, že se můžeme domluvit prostřednictvím e-mailu a poté, co vám zašlu celou zálohu na vozidlo. Rád bych věděl, jaký je postup při koupi ojetého vozidla z České republiky a jeho následném dovozu do Francie. Chápu to tak, že potřebuji kupní smlouvu a dočasné pojištění s novou registrační značkou ("dopravní povolení") z hlediska dokladů, české vývozní značky a dočasné pojištění pro tranzit do Francie. Pošlu dopravce, který si u vás auto vyzvedne mým jménem s plnou mocí a kopií mého občanského průkazu.

Navrhoval jsem dopravci, aby mi přivezl hotovost a zaplatil Vám na místě, ale dopravce má politiku nezasahovat do nákupu a platby za zboží, jeho jedinou službou je vyzvednutí zakoupeného balíku po jeho zaplacení. Takže situaci s platbou si musíme vyřešit sami. Platbu na váš bankovní účet mohu provést převodem SEPA, protože umožňuje platbu ve stejný den do zemí Evropské unie, k odeslání tohoto mezinárodního převodu budu potřebovat název účtu, IBAN a Swift kód. Dále, jakmile obdržíte mou platbu, domluvíme se s dopravcem na nejvhodnějším čase, kdy si pro zásilku přijede k vám. Přijede také se všemi potřebnými doklady a dokumenty k dokončení odhlášení vozidla a také s plnou mocí..

Pokud souhlasíte s mými podmínkami, pošlete prosím adresu pro vyzvednutí a poskytněte platební údaje a já provedu platbu během několika dní a vrátím se k vám s potvrzením o převodu. Mezitím vás po provedení platby bude kontaktovat společnost poskytující přepravní služby, abyste si domluvili datum a čas vyzvednutí. Kopii prodejního listu a plné moci vám přinesu a podepíšu, aby byl prodej dokončen.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
TipCars Vám přeje jen poctivé zájemce i prodejce a než uzavřete obchod, buďte prosím opatrní.
Article rating
4.7 from 5 (94%)
Rated: 15x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
francek, 19.03.2021 02:34
Přesně stejný zážitek, jaký uvádíte, mám za sebou, ale reagoval jsem rychle. Odpověděl jsem po asi 10 hodinové pauze, že jsem auto slíbil známému a korespondenci jsem ukončil.
francek, 19.03.2021 02:38


---------- Původní zpráva ----------
Od: William George
Datum: 12. 3. 2021 v 10:53:09
Předmět: Re: Re: Mercedes-Benz Třídy E

V pořádku. Cenu přijímám.
Rád bych ale věděl, jestli je možné koupit, nejsem v České republice, jsem v kempu v Blandford UK. Pokud souhlasíte s prodejem, zaplatím, než si vyzvednu auto.
danet - redakce TipCars, 19.03.2021 09:31



Přesně tak. Buďme bdělí.
TomasB, 19.03.2021 21:02
Netuším, jak hloupý musí někdo být, aby něco takového sežral i s navijákem. Spíše jsem čekal něco na téma fíglů bazristů. Na tyhle sranda podvodníky naletí jen trouba, kterej si to hloupostí snad i zaslouží.
Petr S, 19.03.2021 22:43


Ty jména "kupců" bývají srandovní. Např. zde William George, tedy Vilda Jiří Často 2 křestní jména za sebou. Prodával jsem teď jen cyklovozík a podobných odpovědí na inzerát mi přišlo asi 10.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů