0
back

Volkswagen e-Crafter: Golf, co uveze tunu nákladu

Na týden se mým oblíbeným místem na cestě domů stalo parkoviště u prodejny Lidl, kde mají bezplatnou rychlonabíječku. Testoval jsem totiž Volkswagen e-Crafter a přesvědčil se, že po 50 minutách může mít plně nabité baterie. Jenže dojezd ani jednou neukázal víc než 125 km.
11.02.2019, tests

article rating: - from 5 (-%)
rated: 0x
your evaluation: -
+11
Volkswagen e-Crafter měl světovou premiéru v roce 2016 na IAA v Hannoveru a po Mercedesu-Benz Vito a Nissanu e-NV je teprve třetí elektrickou dodávkou, kterou si mohou čeští zákazníci koupit.

Nejkratší základ
e-Crafter vychází ze základní skříňové verze 35 s rozvorem 3644 mm a vysokou střechou. Nákladový prostor má objem 10,7 m3, což odpovídá verzi s pohonem zadních, resp. všech kol. Klasická předokolka pojme 11,3 m3 nákladu. O 10 cm vyšší podlahu u e-Crafteru mají na svědomí akumulátory s kapacitou 35,8 kWh, které stejně jako elektromotor s parametry 100 kW (136 k)/290 Nm plus výkonová elektronika pocházejí z e-Golfu. Užitečné zatížení této verze je necelá tuna (975 kg), výrobce ale v budoucnu slibuje až 1,75 t.Interiér e-Crafteru se nijak zásadně neliší od toho běžného. Jen místo otáčkoměru je v kapličce ukazatel výkonu, jinak zde zůstalo vše při starém. A to včetně voliče automatické převodovky, která je však pouze jednostupňová. Crafter má jeden z nejlepších a nejpraktičtějších interiérů plný přihrádek a schránek.

Venku je na nule
Jak už jsme uvedli, celá elektrovýbava pochází z e-Golfu a podle měřícího cyklu NEDC by měla kapacita baterií vystačit při normované spotřebě 21,3 kWh/100 km a maximální rychlosti 90 km/h (elektronicky omezená) na 173 km. Jenže auto jsme zkoušeli v době, kdy teploty padaly lehce pod nulu, a ani já coby otužilec jsem nebyl ochotný jezdit v zájmu delšího dojezdu bez topení… Když jsem auto u prodejce Auto Jarov přebíral, ukazoval dojezd 80 km. „Palivoměr“, alias indikátor nabití nebyl zcela na maximu, takže jsem se nijak nevzrušoval. Na cestu přes Prahu k Lidlu do Horoměřic to stačilo. Tento řetězec musím docela pochválit, protože u svých prodejen staví rychlodobíječky i s kabely. Díky výkonu 50kW se ručička stavu akumulátoru dostala na 100 % po necelých 50 minutách. Jenže když jsem nastartoval, tedy otočil klíčem zapalování, rozsvítil se dojezd jen 125 km… A tak to bylo každý den.

Bleskově topí
Druhý den ráno bylo čelní okno pokryté zmrzlou mlhou. Od pracného škrábání mě zachránilo tlačítko vyhřívání. Jenže v tu chvíli klesl dojezd ze 120 na pouhých 80 km. Naštěstí už za minutu jsem sklo setřel stěrači, vypnul vyhřívání, dojezd se vrátil na 118 km a mohlo se jet. Moc se mi líbí okamžitý nástup topení, ihned po nastavení teploty se line z výdechů krásně teplý vzduch. S chutí jsem využíval i vyhřívání sedaček, které z dojezdu ukrojilo pouhý kilometr.

Ještě jednodušší
Nový Crafter je sám o sobě na řízení velmi příjemná dodávka, elektrické provedení je ještě příjemnější. Ovládat se dá prakticky jenom plynovým pedálem. Elektromotor má totiž tak silný brzdný účinek, že na brzdu prakticky nemusí šlapat. Stačí sundat nohu z plynu a auto okamžitě intenzivně zpomaluje. Tedy s výjimkou plně nabitých baterií, kdy je cca 5 km účinek rekuperace nižší a e-Crafter víc plachtí. Elektromotor je příjemný i v opačném případě, kdy se rozjíždíte. Díky nástupu 290 Nm prakticky z nulových otáček má e-Crafter skvělý odpich, což se ve městě hodí.

Nezapneš, nejedeš
Jednou věcí mě ale e-Crafter rozčiloval - pokud není řidič připoutaný, tak se auto nerozjede. Několikrát jsem zoufale šlapal na plyn a ono nic, přitom všechny přístroje svítí. Poutat se je důležité, jenže z vlastní zkušenosti vím, že třeba kurýři ve městě se někdy poutají při rozjezdu, někdy v ulici popojedou bez připoutání a někteří se ve městě nepoutají vůbec, protože je to zdržuje. Je to celkem otravné a nepochopitelné.

Vysoká cena za ekologii
Vedle relativně omezeného dojezdu v zimě má e-Crafter ještě jednu zásadní slabinu, a to značnou cenu. Vždyť za něj zájemce zaplatí minimálně 1,645 milionu korun. Výbava je sice velmi štědrá včetně celé řady asistentů, ale i tak je to skoro dvojnásobek nejvýkonnějšího a největšího naftového Crafteru. A levnější náklady na servis (snazší údržba elektromotoru, delší životnost brzd) či náklady na 1 km to jen tak nevrátí. Záruka na baterii je 8 let, resp. 160 000 km.

Nesnadný život s elektrony
Přestože dobíjecích míst u nás přibývá, pro komfortní „elekotroživot“ jich je stále zoufale málo. Navíc dost jich najdete v obchodních centrech, kam se ale s dodávkou nedostanete. e-Crafter ale musíme pochválit za dvojí typ konektorů Combo a Mennekes pro rychlé dobíjení, které si poradí s výkony až 40 kW. Díky tomu jsem tak byl schopný za 50 minut baterie zcela dobít. Nicméně jsem také zažil několik nečekaných komplikací s dobíjením.
Jednou se mi stalo, že jsem přijel k Lidlu a jeden kabel měl v „čumáku zapíchnutý“ Nissan Leaf. Když jsem připojil e-Crafter a chtěl začít posílat ampéry do jeho baterií, nabíječka mi oznámila, že nemá dost energie pro nabíjení a že musím počkat, až se druhé auto nabije. Naštěstí majitelka Leafu přišla za deset minut a odjela…
Jednou jsem chtěl auto dobít v centrále společnosti PRE ve Vršovicích, od níž jsem měl k autu čip na nabíječky. Jelikož jejich chytrý dobíjecí sloup nefungoval, tak jsem se přesunul k vedlejší budově, kde byla další rychlodobíječka. Jenže já měl v autě jenom domácí nabíječku na 230 V, kterou jsem do ní píchnout nemohl. A velké kabely jsem neměl. Naštěstí mě zachránili zaměstnanci PRE, kteří mi je půjčili. Jenže zdejší nabíječka neměla 50 kW jako ta u Lidlu, takže během hodiny mi dojezd vzrostl jen o asi 30 km. V našich podmínkách je vlastnění elektrické dodávky zatím spíš za trest než za odměnu.

+ objem nákladového prostoru
+ jízdní vlastnosti
+ prostorný interiér s velkým množstvím schránek
+ velké množství bezpečnostních i komfortních asistenčních systémů
+ výkonný a pružný motor
+ odpich motoru
+ dva dobíjecí konektory

- vysoká cena
- v zimě malý dojezd
rating
brzdy
5
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
5
řazení
5
řízení
5
sedadla
5
spotřeba
3
výhled z vozu
5
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
4.86
* rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
technical specification
karoserie
typ
lehký užitkový vůz
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
5986
šířka (mm)
2040
výška (mm)
2590
rozvor (mm)
3640
rozchod kol vpředu (mm)
výrobce neudává
rozchod kol vzadu (mm)
výrobce neudává
světlá výška (mm)
195
provozní hmotnost (kg)
2450
maximální hmotnost (kg)
3500
počet míst (os.)
3
objem nákladového prostoru (m3)
10,7
motor
typ
stejnosměrný asynchronní
počet válců
-
zdvihový objem (ccm)
-
kompresní poměr
-
max. výkon kW (k)/ot./min.
100 (136)/3000-12 000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
290/1-3000
spotřeba
město
výrobce neudává
mimo město
výrobce neudává
kombinovaná
21,3 kWh/100 km
palivová soustava
palivo
elektřina
kapacita baterií (kWh)
35,8
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
výrobce neudává
max. rychlost (km/h)
90
převodovka
typ převodovky
automatická
počet rychlostních stupňů
1
přenos hnací síly
pohon
předních kol
řízení
zavěšení kol
vpředu
McPherson
vzadu
vlečená náprava
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 645 409 (bez DPH)
příplatková výbava
author:
no discussion yet

post a comment to this discussion
enter into discussion
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, all rights reserved.