100 let britské legendy jménem Aston Martin

Actualities
iHNED | 20.02.2013
foto: conceptcarz.com
Slavná automobilka Aston Martin vznikla roku 1913. Od té doby vyrobila tisíce vozů, po kterých stále touží fanoušci rychlých kol a luxusních automobilů. Není divu, vždyť ji proslavil agent James Bond!

Počátky britské automobilky spadají do doby, kdy si rukou potřásli Lionel Martin a Robert Bamford. Firma s názvem Bamford & Martin Ltd. vznikla v roce 1913. O rok později se Martin zúčastnil závodu do vrchu u městečka Aston Clinton v Buckinghamshiru. Na počest jeho úspěchu se firma přejmenovala na Aston Martin a udržela si svůj název 99 let. Jako správný výrobce sportovních automobilů i Aston Martin začínal se závodními vozy. Po 1. světové válce se účastnil série Grand Prix. Vozy nesly romantická jména Green Pea či Razor Blade. Ekonomika 20. let však byla neúprosná. Firma dvakrát zbankrotovala, do 2. světové války postavila pouhých 700 aut.
Aston Martin se ale dočkal svého poválečného spasitele. Firmu koupil sir David Brown a pořídil si i další automobilku Lagonda. Od té doby nesly téměř všechny modely jeho iniciály, tedy DB. Obě automobilky splynuly do jedné a společně využívaly pracovní sílu i stroje. Firmě se však na konci šedesátých let opět nedařilo.

Známé modely až po válce
V druhé polovině století se nicméně objevují všechny známé modely, které z Aston Martinu udělaly uznávaného výrobce luxusních a sportovních automobilů. I když byly některé krokem stranou, jako třeba neohrabaný a zbytečně futuristický sedan Lagonda, další se zapsaly nesmazatelně do historie a jsou z nich dnes sběratelské kousky. Jde například o slavný model DB5, který si zahrál ve filmu s agentem 007 Jamesem Bondem. Mezi lety 1991 a 2007 patřil Aston Martin přímo pod automobilku Ford. To znamenalo příliv financí a zlepšení výroby. V roce 1994 se otevřela nová továrna. Velkým hitem byl model DB7, který v roce 2002 slavil šestitisící vyrobený exemplář, čímž předčil všechny ostatní modely DB dohromady. O něco později se Aston Martin vrátil i zpět na závodní dráhu a účastnil se známé ceny 24 hodin v Le Mans.
V současnosti už Aston Martin Fordu nepatří, i když v něm má stále částečný podíl. Firmu spravuje skupina investorů. Aston Martin má v nabídce vozy z osmi modelových řad počínaje malým městským autem Cygnet postaveném na bázi Toyoty iQ a konče jedním z nejdražších aut na světě One-77. V budoucnu se chystá vydat i cestou stále oblíbených SUV, už dokonce představil i koncept. Ať už to ale dopadne jakkoliv, zůstane bezesporu jednou z nejslavnějších značek automobilové historie.

Legendární modely

 

Aston Martin Cygnet
Možná jeden z kroků vedle. Někdo v marketingu měl totiž nápad, že všem majitelům sportovních modelů Aston Martin firma může nabídnout k prodeji i malý městský vůz. Jako základ si pak vybral Toyotu iQ. Tu obdařil vlastním designem karoserie a luxusní výbavou interiéru. Veřejnost i odborníci ale tento vůz přijali se smíšenými pocity.

Aston Martin One-77
Jeden z nejdražších vozů světa, i proto, že byl vyroben v omezené sérii 77 kusů. Jeden si nechala automobilka pro své muzeum, o další se poprali předem vytipovaní zákazníci. Cena vozu se pohybuje mezi 30 až 40 miliony korun podle výbavy. Auto pohání dvanáctiválcový motor s výkonem 750 koní. Stovku pokoří jen za 3,7 sekundy, maximum je 354 km/h.

Aston Martin Rapide
Když se značka rozhodla vrátit ke čtyřdveřovým modelům, způsobila poprask. Rapidu se pak dostalo pochvaly za zajímavé řešení. Zadní dveře jsou dobře zamaskované, navíc se částečně vyklápějí směrem vzhůru. Auto v ceně okolo 5 milionů korun pohání dvanáctiválec s výkonem 470 koní. Stovku zvládá za 5,3 sekundy.

Aston Martin V8 Vantage
Model tvoří základ nabídky firmy, nejde ale o žádný "čajíček". Poprvé se objevil v roce 2005 a postavil se do přímého boje s jinou legendou automobilového světa - Porsche 911. Proti němu nasadil benzinový osmiválec s objemem 4.3 litru a výkonem 380 koní. Později vyjel i jako přitažlivý otevřený roadster. Nyní se vyrábí i verze s dvanáctiválcovým motorem.

Aston Martin DB2 (1950)
Druhý poválečný model značky vyrobený pod taktovkou Davida Browna. Objevil se typický design masky chladiče, jež si v modernizované podobě zachovaly vozy Aston Martin dodnes. Vůz se vyráběl jako kupé i kabriolet. Vznikl v počtu 411 exemplářů, z nich 102 byly otevřené modely.

Aston Martin DB4 GT Zagato (1960)
Patří k těm nejnedostupnějším kouskům s okřídlenou značkou na kapotě. Vyrobilo se ho totiž jen 19 exemplářů. Proto jsou za něj sběratelé ochotní utratit horentní sumy. Jeden z nich se například prodal za 35 milionů korun. Jak název napovídá, model vznikl pod taktovkou italského designérského studia Zagato. K pohonu používal řadový šestiválec.

Aston Martin DB5 (1963)
Toto auto proslavil sir Sean Connery v roli agenta s povolením zabíjet - Jamese Bonda. Objevil se ve filmu Goldfinger. Vyráběl se jako kupé i kabriolet a poháněl ho čtyřlitrový řadový šestiválec. Na tehdejší dobu nabízel neuvěřitelné zrychlení z nuly na stovku za 7,1 sekundy. Zachovalé kousky se dnes chlubí nádherně zpracovanými detaily a parádním dřevěným volantem.

Aston Martin Lagonda (1976)
Měl to být hit druhé poloviny sedmdesátých let. Místo toho vznikl vůz s odstrašujícím designem i jízdními vlastnostmi. Na svou dobu se snažil působit velmi futuristicky - místo klasických budíků měl tehdy nevídaný displej a celou řadu plastových tlačítek. I kvůli elektronice trpěl častými poruchami. Dnes ale patří mezi zajímavé a dostupné kousky automobilových sbírek. Je to bezesporu unikát.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů